Ev sahibi kafasına göre zam yapabilir mi?

@joebarbao
  • Kaç yıldır o evdesiniz?
  • Ev sahibinin size "ya fiyatı yükselt ya da çık." dediğine dair mesajı bulunuyor mu?

1 yıl oldu mesaj olarak bulunmuyor telefonda dedi sadece. Anlaştık oğlu ile zar zor orta yolu bulmaya çalışıyorum yapacak bir şeyim yok kanunun dediğini yaparım dedim evden çık diyorsanız dava edebilirsiniz deyince öyle uzlaşmaya yanaştı. 3700 lira oldu zar zor ama sözleşme yapmaya yanaşmıyor şu an sadece.

Hayır yapamaz. Avukat tutun ve dava edin. Evden çıkartma hakkı falan yok.

Hocam bizim 2 tane öğrenci evimiz var bizim kiraya verme mantığımız öğrenci hedefli her şeyden önce öğrenciye daha ucuza veriyoruz mesela 2+1 3 yaşında dubleks apartman dairesini 2000 liraya verdik öğrenciye ama bir polis doktor öğretmen mühendis falan olsaydı 4000 liraya verecektik asgari ücretle geçinen birisi olsaydı yine 2000 derdik şunu da belirtim iskenderunda kira fiyatları Ankara veya Mersin'deki gibi değil hele hele İstanbul'u hiç saymıyorum bile burada kiralar çok ama çok ucuz bizim sitede havuz saha park var ve kiralar 3500 lira ama neden 3500 lira çünkü tepelik bir alanda market yok ama markete yürümek 8 dakika falan çok da zor değil dolmuş desen saatte bir geliyor tek eksisi dolmuş.

Çok fazla karışıklık içeren bilgi olmuş. Hepsini okuyamadım o yüzden tekrar ediyorsa kusura kalmayın. Eğer taraf olarak anlaşamıyorsanız ki anlaşamıyor gözüküyorsunuz. O zaman sözleşme süreniz dolduğunda yahut sözleşmede belirtilen tarihte yasal limiti geçmeyecek artış belirlersiniz ki altını kabul etmediğine göre %25 olacak. Üstünü fahiş bir zam talep etmesi halinde eğer 5 yıl ve üzeri bir kiracıysanız ev sahibinizin kira tespit davası açması gerekir. Aksi halde sözleşmeyi feshetmeye çalışabilir ve tahliye için size baskı yapabilir ama sözleşmeye (TBK kapsamında) uyduğunuz sürece ve kira günlerinde aksama olmadığı (bazı istisnai ve ek durumlar da var tabi) sürece sizi çıkarması da pek mümkün değil. Kısaca; sizin ekstra yapacağınız bir şey yok. Gerekli artışı yaptıktan sonra; evi özverili kullanmak, kat mülkiyeti kanuna aykırı davranışlarda bulunmamak halinde kiralama hakkınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
Not: TBK 350 kapsamında yani İhtiyaç sebebiyle tahliye durumunu deneyebilirler. Fakat bunun zorunlu olduğunu ispat etmekle mükellef olmasının yanı sıra tahliye sonrası üç yıl kiraya veremeyeceğini de bilmeniz de fayda var.

Çok fazla karışıklık içeren bilgi olmuş. Hepsini okuyamadım o yüzden tekrar ediyorsa kusura kalmayın. Eğer taraf olarak anlaşamıyorsanız ki anlaşamıyor gözüküyorsunuz. O zaman sözleşme süreniz dolduğunda yahut sözleşmede belirtilen tarihte yasal limiti geçmeyecek artış belirlersiniz ki altını kabul etmediğine göre %25 olacak. Üstünü fahiş bir zam talep etmesi halinde eğer 5 yıl ve üzeri bir kiracıysanız ev sahibinizin kira tespit davası açması gerekir. Aksi halde sözleşmeyi feshetmeye çalışabilir ve tahliye için size baskı yapabilir ama sözleşmeye (TBK kapsamında) uyduğunuz sürece ve kira günlerinde aksama olmadığı (bazı istisnai ve ek durumlar da var tabi) sürece sizi çıkarması da pek mümkün değil. Kısaca; sizin ekstra yapacağınız bir şey yok. Gerekli artışı yaptıktan sonra; evi özverili kullanmak, kat mülkiyeti kanuna aykırı davranışlarda bulunmamak halinde kiralama hakkınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
Not: TBK 350 kapsamında yani İhtiyaç sebebiyle tahliye durumunu deneyebilirler. Fakat bunun zorunlu olduğunu ispat etmekle mükellef olmasının yanı sıra tahliye sonrası üç yıl kiraya veremeyeceğini de bilmeniz de fayda var.
Şuan anlaştık gibi ortasını bulduk sadece yeni sözleşme isterdim sadece şuan yeni sözleşme için kıvırıyor.

Tipik ev sahibi yalanı, kirayı %100 zamlayacaklar ve şikayet etmeyecekler :D ahah, hiç mantıklı gelmiyor bana.

Zaten yalan hocam oğlu ile konuştuğumda ise 3500 TL idi 8000 lira oldu diyor anası ayrı oğlu ayrı yalan yalan atıyor.

Doğru diyorsunuz ama ev sahibinin şu an oturduğum binada bile 3 dairesi var. Normal biri olduğunu bilsem haklıdınız giriş katındaki kiracıdınına bile%100 zam istiyor kirada yaşayanlar ne yapsın.

Ev sahipleri ne yapsın belki yıllarca çalıştı kendine evler alıp kira parasıyla rahat hayat sürmek için.
Her şeyin en az 2 kat zamlandığı durumda ev sahibine hayır yasak sınır %25 derseniz o adam en kısa zamanda seni o evden çıkartmaya çalışır zaten bir bahane falan bulup.

Bu durumda işi yargıya taşıyabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam da kanuna göre %25'den fazla artış yapamazlar.
Doğru diyorsunuz hocam ama şuanlık düşüncemiz kendi evimiz var ufak onu satıp krediye girip ev almak o zamana kadarda mantıklı olan ev sahibi ile uğraşmamak olduğu için orta fiyatta buluşmak oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı