Ev sahibi kirayı 2700'den 7500 TL'ye çıkardı

Eğer sözleşme bitimiyse 5000, 6000 TL gibi orta yolu bulmaya çalışacaksan çünkü sıfırdan ev arasan da ya istediği fiyatlara bulacaksın ya da daha üste. Büyük şehirlerde ucuza ev kalmadı.

Sözleşme bitmiyorsa hakkı yok zaten, maksimum %25 yapabilir. Kabul etmezsin.

Sanırım ev sahibi altın kaplamalı ev kiralıyor. Bence ev sahibiyle görüşüp aranızda bir fiyat belirleyin, belki orta yolu bulursunuz.

Kira sözleşmesi yokmuş. Ev sahibi icra kağıdı mı ne gönderecekmiş falan fistan. Çok yüksek ihtimalle evden çıkacağız. Ayrıca bir arkadaş planımın kaba kuvvet olduğunu belirlemiş kendi kafasında. 30 yaşında adamı 16 yaşında halimle tehdit edecek değilim. Abi kardeş gidip insan gibi konuşuruz diye dedim. Adam laftan anlamayacak bir tipmiş. Kendisiyle de kötü bir geçmişimiz var. Daha önce evin kapısını, banyoyu, veya evin herhangi bir parçasını direterek yaptırmamış. Her konuda Full karda olmak isteyen birisi anlaşılan. Ben bu adama karşı feci kin besledim umarım karşılaşmayız diyorum konudan bağımsız. Babamı biraz sakinleştirdik.

Kardeşim Antalya'da 1600e kalıyordu. Ev sahivi 4500 yaptı. İtiraz ettik, bu enflasyonda ve çevredeki evlerin fiyatlarına bakınca bunu yapmak zorundayım hatta bu fiyat uygun kalıyor demişti. Yasal olarak da, sözleşme 1 yıllık, bittiği için bunu yapmaya hakkım var demişti.
İtiraz ettik, evden çıkmayı düşündük. Ve daha sonra çevredeki evlerin fiyatlarını araştırınca (8-10bin TL) zammı kabul ettik.
Bir yandan ev sahibini de haklı görüyorum. Bu ortamda o zammı yapmaya hakkı var diye düşünüyorum.
Ama siz en iyisi bir avukata danışın.

Yan komşumuz 3000 TL kira veriyor ama. Adamın bir bahanesi yok. Ayrıyeten araştırdım baktım Instagram hesabına altında Mercedes var oğluna da motor almış durumları iyi bariz şekilde. Bizi zora sokmak ve daha fazla para istediği için yapıyor sadece bunu. Bu adamın kazandığı para kendisine fazlasıyla yetmesine rağmen babamı bu denli zora sokup 55 yaşında adamı bu hale sokmasına izin veremem. Bir şekilde çıkacağız bu evden. Gerekirse bilgisayarımı tabletimi varımı yoğumu satıp destek olacağım. Bir yanda satılmayı bekleyen bir arsamız var büyük ihtimalle çıkış yolumuz o olacak. Durumlar şu anlık iyi gibi değil. Adama hakikaten gıcık oldum ama bakalım.

Son düzenleme:
Maksimum %25 olayı bildiğim kadarıyla sadece 3 yıldan az süredir oturanlar için. 3 yılı aşanlarda yıllık TÜFE oranına göre zam yapılabiliyor olması lazım ama %200 civarı bir zam TÜFE’nin de çok üstünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı