Ev sahibi vergi çıkacağını söyleyerek paranın yarısını başka yere yatırmak istiyor

BayEgo

Hectopat
En iyi cevaplar
3
Yer
İstanbul
Hocam bilip bilmeden konuşan ne çok insan var.
Yeni ev aldım, tapu da üzerime. Tapuda memurun evin sahibine sorduğu soru şuydu: Burada yazan dışında alacağınızı aldınız mı? "
Açık açık sordu yani memur, evet başka ödememiz vardı ve karşı tarafın hesabına aktarmıştık.

Belli kısmını bu şekilde elden ödemeniz beklenebilir. Normal ve herkes böyle yapıyor.
Ayrıca eğer karşı tarafa güveniyorsanız alışveriş yapmayın zaten.

Son düzenleme:

Saboteur

Gigapat
En iyi cevaplar
2
Yer
Enemy Town Center
Belli kısmını bu şekilde elden ödemeniz beklenebilir. Normal ve herkes böyle yapıyor.
Aslında normal bir şey değil, normalleştirilmiş bir şey. Bu direkt olarak vergi kaçırmak oluyor, bunun zamanında bu kadar yaygınlaşmasının nedeni de müteahhitlerin tapu kadastrodaki çalışanları yemlemesiydi. Yıllarca yapıla yapıla herkes normal karşılıyor ancak bu bir suç. İhbar edilme durumunda ödemekten kaçtığın verginin 2 katını ve faizini ödemek zorunda kalabiliyorsun.

Ayrıca elden aldığı parayı direkt olarak başka bir hesaba yatırması demek tespit edilme ihtimalinin yükselmesi demek. Çoğu zaman bu tür satışlarda elden verilen paranın bankaya "parti parti" yatırılması gerektiği özellikle söylenir...

Not: Verilen ceza (2 katı + faiz) ile ilgili araştırmam olmadı, satış sırasında müteahhit ve diğer ev ortaklarının konuşmasında bunu duydum.

Son düzenleme:

Jira

Yottapat!
En iyi cevaplar
80
Yer
Uzaklar
adam sonra çıkıp dese ki "paramın geri kalanı nerede? Gonderecektin, göndermedim" diye ben ne diyeceğim?
Kesinlikle. 2 seçenek var. Ya adam seni dolandırmaya çalışıyor ya da vergiden kaçarak devleti dolandırmaya çalışıyor.

Bu taktik 2. el araba piyasasında da çok yaygın. Yakın bir kız arkadaşım aracını satıp model yükseltecekti. Kızcağızı 3 kez aynı taktikle arayan olmuş. İlan koymadan önce bize de danışmıştı, belki bu konu hakkında fikri olmasa hem arabasından, hem de alacağı paradan olacaktı.

Dolandırıcılık şöyle: O parayı senin hesabına yolluyor ama arabayı alması için bir başkasını gönderiyor, arabayı o kişi üstüne alıyor. Daha sonra kişi ben parayı gönderdim ama arabayı başkasına sattı, bana satmadı diyerek dolandırıcıyken mağdur konumuna kendini düşürüyor ve hem para cebinde kalırken hem de arabayı bedavaya getiriyor.

Çakallıklara gelmeyin, alım satım işlerinde muhatap olduğunuz kişi kimse onla görün işinizi. Olaya 3. kişi girdiği an dolandırılma ihtimaliniz artar.

KS
Cellat87

Cellat87

Centipat
En iyi cevaplar
1
Vergi kaçırma kötü niyet var maliye uyanırsa ceza gelir ki uyanır yapma sakın.
Bu işin benimle alakası yok ki adam paranın yarısını elden alacak diğer kısmını da krediden alacak yakalanırsa da beni bağlamaz yani diye düşünüyorum ben paramı veriyorum sonuçta o ne yaparsa yapsın.

Yeni konular

Yukarı