Ev sahibi oturma süresi maddesi nedeniyle evden çıkartmak istiyor

hapless

Hectopat
Daha fazla  
Avukata gitmeden önce bir fikir almak istedim. Belki farklı yollara başvurabilirim fikirleriniz sayesinde. Üniversite öğrencisiyim 2. yılım bitti kaldığım evde. Her sene 1 yıllık sözleşme imzaladık geçen sene ev sahibi ile kira konusunda pek anlaşamadık. 1250 TL olan kiram için 3000 TL istedi. Ben de yasal süreç var diyerekten 1750 TL'de anlaştım ama anlaşırken eski sözleşmede olan bir madde vardı o maddeden hiç bahsedilmedi. Ev sahibim bu sefer bir madde ekletmek istiyorum dedi. Bu arada emlakçı aracılıyla görüşüyoruz. Ev sahibi ile işte bir madde ekletti kiraci 01.09.2023 tarihine kadar oturacaktır diye ama eski sözleşmede aynısı vardı. Emlakçı ev sahibi bu maddenin olduğunu unutmuş falan dedi bana. Bu senede beni çıkartmaya çalışıyorlar. %25'ini geçtim %100 zam yapmasına kabulüm. Ülkenin hali ortada ama ev sahibi beni çıkarmak istiyor. Bu evde nasıl kalabilirim? Bu maddeden dolayı beni çıkartabilir mi? Yasal olarak beni çıkartması için hiçbir neden yok madde dışında. Kiramı falan tam gününde yatırıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu madde unutulmuş bu madde unutulmuş diye bir şey yok. Sözleşmede ne yazıyorsa olay ondan ibarettir, çıkarmak için uğraşırlarsa gerekirse mahkemeye de başvurun. Bu arada bu olaylardan sonra o evden sizi kendi isteğiniz ile de çıkartmak için uğraşacaklardır muhtemelen, yani evinizde huzursuz olmanızı sağlayacaklardır diye düşünüyorum.

Sözleşmeye yazılan "şu tarihe kadar oturacaktır" maddesinin en ufak bir etkisi yok. Kira sözleşmesi tamamen kiracıyı koruyan bir sözleşme. Hiçbir şey olmaz, mahkemeye verse bile sonuç alamaz bu durumda.

Tahliye Taahhütnamesi imzaladınız mı? Önemli olan o. İmzalamadıysanız hiçbir şey olmaz. Daha uzun süreler boyu oturursunuz.

Tahliye taahhütnamesi imzaladıysanız düzenleme tarihini ve çıkacağınız tarihi yazdıysanız o evrak geçersiz oluyor.

Evden çıkmanıza gerek yok olur da kendisi gerçekten oturacaksa mahkemeye gidebilir. Mahkeme çıkacaksınız şeklinde karar verirse mahkeme kararı ile çıkarsınız ama olurda ev sahibi evi 3 sene boyunca orayı kiraya verirse 12 aylık bir tazminat hakkınız doğar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu madde unutulmuş bu madde unutulmuş diye bir şey yok. Sözleşmede ne yazıyorsa olay ondan ibarettir, çıkarmak için uğraşırlarsa gerekirse mahkemeye de başvurun. Bu arada bu olaylardan sonra o evden sizi kendi isteğiniz ile de çıkartmak için uğraşacaklardır muhtemelen, yani evinizde huzursuz olmanızı sağlayacaklardır diye düşünüyorum.

Yok kanka yanlış ifade etmişim ilk yaptığımız sözleşmede de 01.09.2022 tarihine kadar oturacaktır yazıyordu 2. senemde bu maddeden ev sahibi hiç söz etmedi emlakçım bana ev sahibin şöyle bir madde koydurmak istiyor ama senin sözleşmende zaten var bu maddeyi unutmuş. Bu maddeyi koyduracak çıkartacak seni falan demişti bende 1 sene daha oturayım da sonrasına bakarım diye düşünmüştüm ama etrafta ev yok o yüzden mecbur burada devam edeceğim.

Tahliye taahhütnamesi imzaladıysanız düzenleme tarihini ve çıkacağınız tarihi yazdıysanız o evrak geçersiz oluyor.

Evden çıkmanıza gerek yok olur da kendisi gerçekten oturacaksa mahkemeye gidebilir. Mahkeme çıkacaksınız şeklinde karar verirse mahkeme kararı ile çıkarsınız ama olurda ev sahibi evi 3 sene boyunca orayı kiraya verirse 12 aylık bir tazminat hakkınız doğar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herhangi bir taahhütname imzalamadım sadece sözleşmemi imzaladım orada da dediğim gibi kiracı şu tarihe kadar oturacaktır yazıyor. Ek olarak kiracının kendi evi var artı olarak benden başka kiracısı da var ben oturacağım çık falan diyeceğini sanmıyorum. Geçen sene açıkça kiracıya eğer kendim oturacağım diyerek beni çıkartırsan evi kontrole gelirim başka kiracı varsa dava açarım demiştim.

Geri
Yukarı