Ev sahibi vergi çıkacağını söyleyerek paranın yarısını başka yere yatırmak istiyor

Cellat87

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ev almaya karar vermiştim ve bir ev için bir kişiyle anlaştık ev için kredi başvurdum ve kredi dün onaylandı. Kredi tutarı 155bin evin tutarı ise 325bin buraya kadar sorun yok. Lakin dün akşam ev için anlaşma imzalayacaktik fakat ev sahibi ben paranın hepsini sizden alama 160bin benim hesabıma geri kalanı ise kayinpederimin hesabına yatiracaksiniz dedi. Ben de ne alaka dedim vergi çıkıyor dedi. Öyle şey olmaz dedim siz bilirsiniz bu şekilde olmaz dedi.

Sözleşme yaparken 325bin üzerinden sözleşme yapacağız ve imza atacağız lakin ben adama 160bin vereceğim, adam sonra çıkıp dese ki "paramın geri kalanı nerede? Gonderecektin, göndermedim" diye ben ne diyeceğim? Diye aklıma geldi ve imza atmadık araştırmak istedik. Sizce bu olay tam olarak nedir? Tapuda satış bedeli 160bin görünmesi gerekiyormuş 325 istersem çıkacak olan vergiyi ben ödeyeceksem yine olur dediler. Biraz karışık yazmış olabilirim kusura bakmayın kafam acayip karışık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anladığım kadarıyla cevap vereyim. Sözleşmeyi 160 bin'den yaparsan az vergi giderin olur. Onu demek istemiş ev sahibi. Ayrıca tapuya 2 kat az para vermiş olursun. Ancak bankaya kredi alırken 325 dediysen bankayla özkaynak sorunu yaşayabilirsin.

Anlatmak istediğinizi tam anlamadım. Tapu işlemleri sırasında alıcıdan ve satıcıdan %2 vergi alınıyor. Bazı bölgelerde ise bunun tamamını alıcı ödüyor, bu biraz da anlaşmanıza bağlı. Bu vergiden kaçınmak için mi yapıyor? Satış bedeli düşük gösterilebilir, bunu çok kişi yapıyor.

Ayrıca tapuda imza sırasında imzayı atarken soruyorlar sıkıntı var mı ücreti aldınız mı gibi. Adamın vergi dediği kısım ne ile ilgili onu öğrenin. Bir bölümü kendi hesabına bir bölümü kayınpederinin hesabına gitmesiyle verginin ne alakası var tam anlayamadım.

Öncelikle satış bedeli belediye raiç değerinin altında olamaz öncelikle onu belirleyin. Şahıs ise satıcı şirket üzerine değilse tapu vergi çıkma ihtimali cok düşük. Kendi beyan vermedigi surece maliyeye çıkmaz. Satış degeri veya raiç bedel ne ise onun üzerinden yapin kalan kismi elden veya baska hesaba gönderebilirsiniz yanliz bu durum ne kadar yasal bilemiyorum.

Benim anladığım kadarıyla cevap vereyim. Sözleşmeyi 160 bin'den yaparsan az vergi giderin olur. Onu demek istemiş ev sahibi. Ayrıca tapuya 2 kat az para vermiş olursun. Ancak bankaya kredi alırken 325 dediysen bankayla özkaynak sorunu yaşayabilirsin.

Bu sorunu benmi yaşarım yani ve nasıl bir sorun bu tam olarak?
Anlatmak istediğinizi tam anlamadım. Tapu işlemleri sırasında alıcıdan ve satıcıdan %2 vergi alınıyor. Bazı bölgelerde ise bunun tamamını alıcı ödüyor, bu biraz da anlaşmanıza bağlı. Bu vergiden kaçınmak için mi yapıyor? Satış bedeli düşük gösterilebilir, bunu çok kişi yapıyor.

Ayrıca tapuda imza sırasında imzayı atarken soruyorlar sıkıntı var mı ücreti aldınız mı gibi. Adamın vergi dediği kısım ne ile ilgili onu öğrenin. Bir bölümü kendi hesabına bir bölümü kayınpederinin hesabına gitmesiyle verginin ne alakası var tam anlayamadım.

Adam evi 124bine almış görünüyor ve şu anda evi 325bine satıyor. Bu durumda devlet sen bu kadar para kazanmissin vergisi ver bakalım diyor ve yüzde 18 vergi alıyor adamın ev parasindan :)
Öncelikle satış bedeli belediye raiç değerinin altında olamaz öncelikle onu belirleyin. Şahıs ise satıcı şirket üzerine değilse tapu vergi çıkma ihtimali cok düşük. Kendi beyan vermedigi surece maliyeye çıkmaz. Satış degeri veya raiç bedel ne ise onun üzerinden yapin kalan kismi elden veya baska hesaba gönderebilirsiniz yalnız bu durum ne kadar yasal bilemiyorum.

Ev şahıs üzerine ve adam evi 4 sene önce almış. Satışı yapan şahıs bir asker ve 180bin üzeri bir fiyat olduğunda bana vergi çıkıyor diyor.

Bu sorunu benmi yaşarım yani ve nasıl bir sorun bu tam olarak?
Bankaya kredi alırken evimi 325 bin'e alacağım dersen ve onaylarsan. Ucuz gösterip tapuya az vermek gibi bir şey yapamazsın. Banka 325 bin TL'yi yatıracaksın der. Kredi alırken evimi 155 bin'e alacağım (gerisini elden verceksindir mesela) dersen bankaya para falan yatırman gerekmez Zaten bu durumu söylerler sana.

Bankaya kredi alırken evimi 325 Bin'e alacağım dersen ve onaylarsan. Ucuz gösterip tapuya az vermek gibi bir şey yapamazsın. Banka 325 bin TL'yi yatıracaksın der. Kredi alırken evimi 155 Bin'e alacağım (gerisini elden verceksindir mesela) dersen bankaya para falan yatırman gerekmez zaten bu durumu söylerler sana.

Ben zaten her şey düzgün olsun istiyorum ama ev sahibi istemiyor. Ben bankaya söyledim para var dedim ve hepsini benden istediler yatırdım hesaba şu anda hepsi hesapta ama adam hepsini istemiyor 160 kendine istiyor geri kalanı da kayinpedere yolla diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı