Evde Force Feedback Direksiyon Seti Yapımı

Ben de öyle düşünmüştüm hocam. Ama kendimin olmasını istediğim için kendim yaptım.
Orası öyle ama Logitech alacak param olsaydı kesinlikle Logitech alırdım. Ama malum, alamıyoruz. :(

Onun dışında 90 derece direksiyondan iyidir. Yazıcıdan söktüm ben parçaları ucuza geldi. :)

Cevaplarınız için teşekkürler , peki ben bu sistemi yaparken nasıl motor bulmam lazım Videonun açıklamasında motor hariç herşeyin linki var az çok bu şeyleride yapabiliyorum Şuanda fareylen çalışan kartondan direksiyon kullanıyorum ondan daha iyi olursa herşey olur

Cevaplarınız için teşekkürler , peki ben bu sistemi yaparken nasıl motor bulmam lazım Videonun açıklamasında motor hariç herşeyin linki var az çok bu şeyleride yapabiliyorum Şuanda fareylen çalışan kartondan direksiyon kullanıyorum ondan daha iyi olursa herşey olur
Yazıcıdan sökün. Yazıcıda encoder var. Yanında motor sistemi ve mil var. Hiç bozmadan çıkarın.

eski veya kullanılmayan bir yazıcım yok internetten almak istesem nekadar tutar ve nerden alabilirim
O zaman direkt olarak encoderli motor alın uğraşmazsınız pek. Yazıcıyı ucuza gelsin diye demiştim. Benim tavsiyem FFB olamyacaksa sadece encoder bulmanız. Satılan motorlar tek başına FFB yapmaya yaramaz. Kayış sistemi gerekir, ben yazıcıdan söktüğümde direkt olarak kayışlıydı. Yakınlarınızda eskici falan varsa onlarda olabilir sorabilirsiniz onlara.

O zaman direkt olarak encoderli motor alın uğraşmazsınız pek. Yazıcıyı ucuza gelsin diye demiştim. Benim tavsiyem FFB olamyacaksa sadece encoder bulmanız. Satılan motorlar tek başına FFB yapmaya yaramaz. Kayış sistemi gerekir, ben yazıcıdan söktüğümde direkt olarak kayışlıydı. Yakınlarınızda eskici falan varsa onlarda olabilir sorabilirsiniz onlara.
Teşekkür ederim ama halen anlayamadım kayış kafamı karıştırdı Pololu HP 12V Motor ( 48 CPR Enkoderli, 25D Redüktörlerle Uyumlu) PL-4840 - Robot Sepeti bu linkteki motor gibi bir motor işimi görürmü gücü yetermi yada pahalımıdır

Teşekkür ederim ama halen anlayamadım kayış kafamı karıştırdı Pololu HP 12V Motor ( 48 CPR Enkoderli, 25D Redüktörlerle Uyumlu) PL-4840 - Robot Sepeti bu linkteki motor gibi bir motor işimi görürmü gücü yetermi yada pahalımıdır
Pahalılık kısmına bir şey diyemem, bütçeden bütçeye değişir. Ben yazıcıdan söktüğüm için bana pahalı geliyor, hurda yazıcı bulunsa daha ucuz olabilir belki ama uğraşılması gerekir. Bu motoru alırsanız sensör olarak görev yapar ama direksiyonu döndürmeye yetmez. Kayış sistemi ise torku arttırmak için. Görsel olarak yardımcı olayım:
1621275088320.png

Burada torklar yazıyor altında. Benim sistemim ortadaki gibi, yazıcı motoru 16V ile direksiyonu döndürüyor ama uzun süreli kullanımda motor yanacak kadar ısınıyor çünkü 16V ile çalışmamalı. Ne kadar çark o kadar iyi çünkü tork artıyor. Yani size karşı hissiyat verebiliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izlemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Pahalılık kısmına bir şey diyemem, bütçeden bütçeye değişir. Ben yazıcıdan söktüğüm için bana pahalı geliyor, hurda yazıcı bulunsa daha ucuz olabilir belki ama uğraşılması gerekir. Bu motoru alırsanız sensör olarak görev yapar ama direksiyonu döndürmeye yetmez. Kayış sistemi ise torku arttırmak için. Görsel olarak yardımcı olayım:
Eki Görüntüle 1028035

Burada torklar yazıyor altında. Benim sistemim ortadaki gibi, yazıcı motoru 16V ile direksiyonu döndürüyor ama uzun süreli kullanımda motor yanacak kadar ısınıyor çünkü 16V ile çalışmamalı. Ne kadar çark o kadar iyi çünkü tork artıyor. Yani size karşı hissiyat verebiliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izlemenizi öneririm.
kayış sistemini anlattığınız için teşekkür ederim izlediğim videoda direk motordan çıkan tork kullanılıyordu şimdi daha iyi anladım ve motorun ısınması mevzusunu soğutucuylan çözebilirim umarım

Kayış sistemini anlattığınız için teşekkür ederim izlediğim videoda direk motordan çıkan tork kullanılıyordu şimdi daha iyi anladım ve motorun ısınması mevzusunu soğutucuyla çözebilirim umarım.
Hangi videodan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama kendi torku yetmez direksiyona. Bir de bisiklette olduğu gibi, daha fazla ısınır. Yani yokuş çıkarken 1. vitese geçirirsek rahat rahat çıkarız ama 24. viteste çıkmayı denerseniz çok yorulursunuz ama çıkamazsınız. Bu da öyle. Şu an motor 1. viteste çalışıyor gibi düşünün. Soğutucu olarak fan öneriliyor. Elinizde kasa fanı varsa onla yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı