Evde İngilizce Geliştirmek

JATDAV

Hectopat
Buradan WAT programı hakkında birçok bilgiye erişebilirsiniz.
Yabancı dil okumadan, daha doğrusu şu an lise 1 okuyorum ve ders notları falan çok umurumda değil zevk alma peşindeyim. Ortalamam 76 ve bence gayet iyi oyun oynayan birine göre.
Ailem zorla sayısal seçtirebilir, yapamasam da babam yardım ederim sana diyor. O yüzden sorum şu:
Kendi İngilizce seviyemi evde veya kursta kaçıncı dereceye kadar getirmeliyim? Şu an A2 derecesinde bir İngilizce sahibim, biraz gramer yetersizliğim var.
Kaptan olmak için soruyorum :) Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye

Kaptanlık bölümü hakkında pek bir bilgim yok açıkçası. Bu yüzden net konuşamam. İngilizceni geliştirme nedenini tam olarak bilmiyorum. Genel olarak mı geliştirmek istiyorsun, yoksa sadece kaptanlık için mi?

Evde kendini en iyi şekilde geliştirebilmen için öncelikle iyi bir gramer kitap seti alman şart. Diğer önerilerim için aşağıdaki mesajıma göz atabilirsin.

Cümle kurmak istiyorsan en azından biraz gramer bilgisi şart. Öncelikle başlangıç düzeyinde bir kitap seti alarak başlayabilirsin. Kitap kısmını hızlı geçiyorum çünkü anlatılacak pek bir yanı yok. Ne kadar iyi anlayıp günlük hayatta kullanmaya çalışırsan o kadar çabuk öğrenirsin.

Biraz gramer bilgisi oturduğunda Türkçe alt yazılı yabancı dizi ve filmlere başla. Hatta önceden izlediklerinin dahi faydası olacaktır. İzlerken filmin konusundan çok cümle yapılarına, kalıplara dikkat etmelisin. Bunları duydukça, gördükçe kelime bilgin de artar, cümle kurmayı da öğrenirsin. Dizi olarak aksiyon, korku türlerinden çok günlük hayatta gelişen olayların olduğu bir diziyi seçmelisin.

Biraz daha geliştiğini düşünürsen alt yazıyı İngilizce olarak değiştirebilirsin. Biliyorum her kelimeyi veya her cümleyi anlayamayacak ve sıkılacaksın ama öğrenmek için gerçekten çok faydası dokunan bir yöntem. Anlamadığın kısımları not alıp öğrenmen gerek.

İngilizce öğrenmek sabır işidir ve bol bol tekrar ister. Aldığın eğitim seti her zaman işine yarayacaktır. Çoğu zaman bakman gereken durumlar olacaktır, bu yüzden yanında bulundurman senin yararına.

Bütün bunlarla birlikte bir de dinlemek de çok çok önemli. Herhangi bir İngilizce bilen arkadaşım yok, böyle bir imkanım yok diyorsan YouTube'u açıp A seviyesinde İngilizce diyaloglar dinlemelisin. Bu sayede aksanın düzelir ve cümle kurmakta zorlanmazsın. Geliştiğini düşündüğün sürece zorluk derecelerini artırıp devam etmen gerekir.

Aslında konuşmadan ve bunları günlük hayatta kullanmadan sadece bir noktaya kadar gelirsin. En önemli kısım konuşma (speaking) ve bunu her fırsatta uygulaman gerekir. İster evdeki aile üyeleri ile, ister bir uygulama ile, ister bir oyuncak ile konuş ama konuş. Konuşma alıştırmaları yapmayan biri belirli bir düzeye geldiği zaman zorlanabilir. En başından konuşmaya çalış. Kimseden utanma, utanılacak bir durum yok.

Bu teknikleri düzenli uyguladığında tahminimce 1.5-2 yıl gibi bir sürede ortalama seviyenin üstünde bir başarı yakalarsın. Ama devam et, sonuçta bu bir dil ve bitirilmesi çok zor. Başarılar.

Yabancı dil okumadan, daha doğrusu şu an lise 1 okuyorum ve ders notları falan çok umurumda değil zevk alma peşindeyim. Ortalamam 76 ve bence gayet iyi oyun oynayan birine göre.
Ailem zorla sayısal seçtirebilir, yapamasam da babam yardım ederim sana diyor. O yüzden sorum şu:
Kendi İngilizce seviyemi evde veya kursta kaçıncı dereceye kadar getirmeliyim? Şu an A2 derecesinde bir İngilizce sahibim, biraz gramer yetersizliğim var.
Kaptan olmak için soruyorum :) Cevaplarsanız sevinirim.
Cambly kullanarak geliştirebilirsiniz. Hazırlık okuyan oda arkadaşıma çok yardımcı olmuştu. Bu arada bölüm vs. seçerken ailenizin sizi etkilemesine izin vermeyin ne istiyorsanız o bölümü seçin çünkü sonradan pişman olmanızın bir faydası olmuyor okumak ölüm geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı