Evde istenmiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sonra müslümanım diye geçiniyor mu bu anne baba? Eğer anlattıkların gerçek ise diyecek bir şey bulamıyorum.

Polise şikayet et, özgürlüğümü kısıtlıyorlar de. Burası laik bir ülke.

Son düzenleme:
Dinde zorlama yoktur konu sahibinin ailesi günah işliyor.
O öyle değil dostum. Dinde bir kural varsa uymak zorundasın. Dinde zorlama yoktur kuralı Hristiyanı zorla Müslüman yapamayacağın anlamına gelir.

O öyle değil dostum. Dinde bir kural varsa uymak zorundasın. Dinde zorlama yoktur kuralı Hristiyanı zorla Müslüman yapamayacağın anlamına gelir.
Peki bu özgürlüğün kısıtlanması olmuyor mu? Herkes dindar olmak ya da din mensubu olmak zorunda mı?

Ben üniversitedeyim, bilgisayar mühendisliği okuyorum. Yaptığım sıralamadan memnun değilim, o zaman farklı düşünüyordum şimdi farklı; gün geçtikçe ders çıkarıyorum. Ailem çok fakir ve aşırı dindar ben ise ateistim. Ortaokulda çalışıp bilgisayar almıştım masaüstü, sonra da telefon ama laptopum yok. Şimdi yurtta kalıyorum ve laptop olmasa da online derleyicileri kullanarak bir şeyler geliştirmeye/bir şeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Laptopum yok diye pes etmiyorum. Şu anda tüm notlarım AA.

Ben üniversitedeyim, bilgisayar mühendisliği okuyorum. Yaptığım sıralamadan memnun değilim, o zaman farklı düşünüyordum şimdi farklı; gün geçtikçe ders çıkarıyorum. Ailem çok fakir ve aşırı dindar ben ise ateistim. Ortaokulda çalışıp bilgisayar almıştım masaüstü, sonra da telefon ama laptopum yok. Şimdi yurtta kalıyorum ve laptop olmasa da online derleyicileri kullanarak bir şeyler geliştirmeye/bir şeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Laptopum yok diye pes etmiyorum. Şu anda tüm notlarım AA.
Çok trollüyorsun onun dışında iyi çocuksun.

@507320 Öncelikle ailenin yaptığı baskıyı ve dayattığı zorlamayı doğru bulmuyorum. Aslında onlarında bir suçu yok. Onlarda kendi büyüklerinden ne gördülerse ne öğrendilerse öyle yapıyorlar büyük ihtimalle. Benim tek takıldığım ve üzüldüğüm nokta daha küçük yaşta sigara, alkole başlayıp 30 yaşındaki adamların bulunduğu ortamlara girmen. Bunları da arkadaşların vasıtasıyla yapıyorsun. Peki arkadaşların sana bunları zorla mı yaptırdı, o ortamlara zorla mı götürdü. Ha götürdüyse de çekip dönebilirdin. Hedefinin tıp olduğunu söylüyorsun. İzin kağıdını kopyalayıp okuldan o kadar kaçarken kaç kere kütüphaneye gidip ders çalıştın. Ailen hatalı ama sen ailenden daha büyük hatalar yapmışsın. Sen sanki böyle lay lay lom takılacakmışsın, ailende yaptıkları baskılarla buna zemin hazırlamış, sende bunu bahane ederek kafana göre takılmışsın gibi geldi. Ailen ne kadar baskı kuruyorsa senin bir o kadar ders çalışman lazım. Çalış ki kendi hayatını kurtar. Gerekirse bazı isteklerine de göz yumacaksın. Tabi başını kapatma durumunu kastetmiyorum. O senin tercihin ona karışmak haddim değil.

Şimdi seninle aynı yaşta bir kuzenim var. Ailesi seninkinin tam tersi ama sonucu seninkiyle aynı olan bir kız. Ortaokuldayken ailesi başını kapatmasını istedi, kabul etmedi ailesi de üstelemedi. Liseye geçeceği dönem evinin yakınlarında imam hatip liseli vardı. Oraya göndermek istedik. Ona da yok dedi. Bende okuyacak olan kendi karışmayın istediği liseye gitsin dedim. Neyse istediği liseye de gitti. Harçlık olarak babası fazla fazla verirdi. Babasını uyardım çok veriyorsun gerek yok diye. Bir şey olmaz belki canı bir şey çeker, belki okul sonunda arkadaşlarıyla bir yerlerde yemek yemeye veya sinemaya giderler yanında bulunsun diye bol bol verirdi. Üniversite de hedefim yüksek dedi kitap istedi çeşit çeşit yayınevinin kitabını aldım verdim. Yani ona karşı inancımızda güvenimizde tamdı. Bir gün okul saatinde bir parkın önünden geçerken bunu gördüm, hızlıca arabayı görmeyeceği bir yere park ettim yanına gittim. Yanında kız arkadaşları ve kendinden yaşça büyük erkekler. Bunun bir elinde sigara bir elinde bira alem yapıyor. Bir atladım bunların üstüne bütün sinirimi o yanındaki erkeklerden çıkardım. Kız arkadaşları zaten hemen toz oldular ortalıktan bunu sap gibi bıraktılar. Bunu da kedi gibi kıyafetinden tutup kaldırdım tuttum eve götürdüm. Elimi bile kaldırmadım ona. Korkusundan babasını aramış her şeyi anlatmış. Oda geldi bağırdı çağırdı. Sanırım dövmemizi bekledi, bizde bunu yapmayınca şimdi ne olacak dedi. Bende bir şey olacağı yok hayatımıza aynen devam edeceğiz. Sadece tek değişen şey sana olan güvenimiz, güvenimizi kırdın bizim sana artık güvenmemizi bekleme dedim. Kendisinin haberi olmadan bir süre takip ettirdim. Okulu kırmayı bıraktı, dışarıda sadece yemek yemeye, kütüphaneye falan gidiyormuş. Evdekilerle de iletişimini de değiştirmiş. Şuan gördüğümüz kadarıyla kaybettiği güveni kazanmaya ve derslerine yoğun bir şekilde çalışarak kendini ispatlamaya çalışıyor.

Şimdi bunları bana niye anlattınız diyebilirsin. Çünkü ikinizde aynısınız, biriniz üstünüzde baskı var ailesi anlayışsız diye bu kötü olaylara yöneldi. Diğeri de hiç üzerinde baskı yoktu, ailesi kendini hep anlayışla karşıladı ama oda bu kötülüğe yöneldi. Çünkü kötü arkadaş kurbanısınız. Ama kötü arkadaşlarda size bunu zorla yaptırmadı sonuçta. Her ikinizde kendi istediğiniz için, kendi kararlarınızla yaptınız, ailenizin hiçbir suçu yok bu konuda.
Ha ailen bu tarz söylemlere devam eder mi, eder. Senin bu olaylarda saçma sapan yanlış kararlar alıp, yanlış hareketler de bulunup, ailem böyle yaptığı için bende böyle yaptım gibisinden kendi yaptığın yanlışlara aileni bahane etmektense. Gerçekten adam akıllı kararlar alıp kendi hayatını nasıl kurtarabilirsin onları düşün. Şimdilik bunun tek çözümü de iyi bir ders çalışmakta ve iyi bir bölümü kazanabilmekte gözüküyor. Yani ailen seni istemiyor değil. Ailen sana karşı istediğini yaptıramadığı için kendince bak bunu yapmadın gözümüzden düşüyorsun havası yaratıyor. Ama nereye kadar buna devam ederler bilemem. Ama görünen o ki ailen bir şeylerin farkındaydı veya tahmin ediyordu. Sana olan güvenlerinde bir sarsıntı varmış, sende her şeyi itiraf edince güven sarsıntısı direk güvensizliğe yol açmış. Üstüne üslük bir de ailene karşı işte bakın bakalım kızınız kaç tane erkekle takılmış falan gibisinden fazla haddini aşarak konuşmuşsun. Güvenlerini kazanman konusunda işin çok zor. Açıkçası sebebi ne olursa olsun hangi babaya yada abiye bakın bakalım kızınız kaç tane erkekle takılmış dese orada o kızın hiç şansı yok. Dünyanın en pozitif, en iyi babasını getir o adam bile sakin kalamaz yani. Uzun lafın kısası sana karşı olan bu güvensizliği ve baskıyı azaltmak için o güveni kazanman lazım. Ya da iyi bir üniversite kazanıp kendi ayaklarının üzerine basmaya başlamalısın. Belki de iyi bir üniversite kazanınca ailende bu başarından dolayı artık sana olan güveni artabilir.
Tabi bunlar kendi fikirlerimdi haddimi aştıysam veya yanlış bir anlaşılmaya sebep olduysam özür dilerim.

Aklıma evden şalvar sarık cübbe ile çıkıp metro tuvaletinde kapri t-shirt ile değiştiren arkadasim geldi

Kurtulmanın tek yolu okumak. Prestijli bir üniversite kazanmak belki zor ama kazanırsan hayatının geri kalanını refah içerisinde geçirebilirsin. Doktor,mühendis,eczacılık,hukuk... gibi tonla bölüm var. Hayvan gibi ders çalış sonra istediğini yap. Paranı kazandıktan sonra ailen sana hiçbir şey diyemez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı