Evde Sadece Güneş Enerjisi İle Yaşanılır mı?

Sadece güneş enerjisi derken, sadece ısınma için mi, yoksa klima gibi elektrikle çalışan soğutma sistemleri de işin içinde mi? Yani hem sıcak su hem de elektrik üretmek için bir sistem mi?
Düzenleme; konu elektrik bölümüne açılmış zaten, yeni fark ettim. Bu ilk başta biraz maliyetli bir sistem olur ama yıllar içinde kendini amorti edebilir. Tabi bölgenin güneşli gün sayısı ve güneş alma süreleri ve panellerin boyutu ve verimliliği gibi çok ince hesapların yapılması gereken bir durum.

Son düzenleme:
Reis beni de al o köy evine. :D

Kullandığın tüm eşyaların ihtiyaç duyduğu elektik (watt sanırım) düzeyini hesaplayarak ona göre bir güneş paneli sistemi kurabilirsin. Maliyeti yüksek olur elbette ama her ay elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli ve onlarca lira vergi ödemektense güneş enerjisi panelleri kullanarak elektrik kullanım ihtiyacını gidermek daha iyidir.

Hem küresel ısınma 7 milyarda 1 oranında biraz azalmış olur. Doğaya ve Dünya'ya bir katkı olur sonuçta.

Bununla alakalı bir yasa çıktığını biliyorum (kanun da olabilir). Alman sistemi deniliyor sanırım Almanya'da müstakil evlerde yaşayanlar bunu yaptırıyordu bizde örnek aldık. 8 bin liraya kurulan bir sistem tüm evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyormuş. Fazlasını devlete satıyorsun elektriğin. Sen köy evine bu sistemi kuracaksan sana ek gelir kaynağı olur :D :D :D

Bahçeye kurabilirsin açıklık bir mekanda örneğin Konya bunun için çok uygun. Hava şartlarından koruyacak bir sistem yapmak hem bakım gerektirme sıklığını azaltacaktır hemde verimliliği arttıracaktır. Düşüncen güzel bende uzun süre araştırmıştım fakat apartman dairesinde olunca dediğin yapılamıyor. Birden fazla aküye ihtiyacın olacak kapalı günlerde de kullanmak için.

Bahçeye kurabilirsin açıklık bir mekanda örneğin Konya bunun için çok uygun. Hava şartlarından koruyacak bir sistem yapmak hem bakım gerektirme sıklığını azaltacaktır hemde verimliliği arttıracaktır. Düşüncen güzel bende uzun süre araştırmıştım fakat apartman dairesinde olunca dediğin yapılamıyor. Birden fazla aküye ihtiyacın olacak kapalı günlerde de kullanmak için.
Köy evi diyorum hani dağda bir yerde ama o kadar ıssız bir yere değil.:)
Tabi apartmanda bir odanın yarısı ve ya daha fazlası bu işe gider ama köyde falan yer sıkıntısı yoksa özel oda bile yapabilirsin değil mi?:)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı