Eve VDSL internet gelir mi?

En başta yaptığım şey.
Her yerde ADSL.

Hat değerleri nasıl sorgulanır bilmiyorum.

Bazı modemlerin arayüzünde bağlantı uplink status bulunmakta. Orada bulunan değer modemin o altyapıdan çekebileceği maximum değeri gösterir. Memleketimdeki köyde ADSL hizmet almıştım 16Mbit. Orada modem arayüzünde 24,600 Mbps olarak bağlantı yapısı olduğunu gösteriyordu. Modem ayarlarınızda tanılama ayarlarınız varsa oradan bakabilirsiniz.

Bazı modemlerin arayüzünde bağlantı uplink status bulunmakta. Orada bulunan değer modemin o altyapıdan çekebileceği maximum değeri gösterir. Memleketimdeki köyde ADSL hizmet almıştım 16Mbit. Orada modem arayüzünde 24,600 Mbps olarak bağlantı yapısı olduğunu gösteriyordu. Modem ayarlarınızda tanılama ayarlarınız varsa oradan bakabilirsiniz.

Hocam DNS adresini URL'ye yazıyorum olmuyor.
Giriş yapamıyorum.

Hocam DNS adresini URL'ye yazıyorum olmuyor.
Giriş yapamıyorum.

Modemin kitapçığı vardır. Orada modem arayüzüne giriş için bilgiler yer alır. 192.168.1.1 192.168.1.2 192.168.2.1 192.168.2.2 bunlardan birisi oluyor genellikle. Çok nadir değişir. ya da modeminizin modelini internette sorgulayarak arayüze girişi bulabilirsiniz.

Modemin kitapçığı vardır. Orada modem arayüzüne giriş için bilgiler yer alır. 192.168.1.1 192.168.1.2 192.168.2.1 192.168.2.2 bunlardan birisi oluyor genellikle. Çok nadir değişir. Ya da modeminizin modelini internette sorgulayarak arayüze girişi bulabilirsiniz.

Hocam yazıyorum beni TP-Link'e yönlendiriyor.
Oradan ne yazarsam yazayım kabul etmiyor.
Babam sağ olsun modemin adını ve şifresini değiştirdi.
Adını biliyorum, şifresini de biliyorum.
Yazıyorum ama o arayüze giremiyorum.

Hocam yazıyorum beni TP-Link'e yönlendiriyor.
Oradan ne yazarsam yazayım kabul etmiyor.
Babam sağ olsun modemin adını ve şifresini değiştirdi.
Adını biliyorum, şifresini de biliyorum.
Yazıyorum ama o arayüze giremiyorum.

Modeme hard reset atarak o arayüze girebilirsin. Bu seferde o internet bağlantı ayarlarını modem arayüzünden tekrar yapmak zorunda kalabilirsin. En iyisi altyapı sorgulamasına güvenmen gerek. TurkNet altyapı sorgusunda ne çıkarsa ona devam.

Modeme hard reset atarak o arayüze girebilirsin. Bu seferde o internet bağlantı ayarlarını modem arayüzünden tekrar yapmak zorunda kalabilirsin. En iyisi altyapı sorgulamasına güvenmen gerek. TurkNet altyapı sorgusunda ne çıkarsa ona devam.

Maalesef ADSL gösteriyor.
O zaman ADSL'ye devam.

Elektrik çalışması olması VDSL'in geleceği anlamına gelmez. Zaten VDSL'i yavaş yavaş terk ediyorlar.

İlla altyapı talebinde bulunmak istiyorsanız en yakın TT ilçe müdürlüğüne gidip FTTH için dilekçe vermeniz gerekli.

Aynı şekilde TurkNet'e mail atıp başvuru yapabilirsiniz.

Bizim de 2020 de ilçenin büyük kısmında elektrikler yer altına alındı, bu yıl da Türk Telekom Fiberkent Dönüşüm Projesi kapsamına alınmışız, sanırım fiber gelecek bu yıl sonuna kadar.

Geri
Yukarı