Everest Rampage RGB-1050 Güç Kaynağı Nasıldır?

@EmreSefer Daha 6 ay öncesine kadar 9 adet FSP PSU iade ettim. 5 tanesi yandığı, daha doğrusu patladığı için. Üstelik tam güçte bile kullanmıyordum!. FSP 30 yıllık bir üretici. Son derece kaliteli PSUları DA var, eskisi gibi değil. Ama +80 sertifikasız, ucuz modelleri sıkıtı yarattı mesela. Ha bu RGB-1050 psu yu niye aldım? Seasonic PSU'm yandığı için! İçini açtım bakıyorum hatta şu an. Resim atayım mı?

@yasugan kardeş, tecrübe derken?
Everest PSU ÜRETİCİSİ değil ki ürünleri hakkında tecrübe sahibi olasınız. Piyasadan al-sat yapan bir tüccar o. SAMA ise son derece kaliteli PSU üreten bir firma. Sizin örneğiniz mahalledeki bakkal mercedes getiriyor ama üzerine ahmet yazıyor diye "tüüü kötü bu aman alma" demeye benziyor. (evet Mercedes almayın zaten, ayrı konu.)

"Everest marka güç kaynağı değişti sorun düzeldi" örneğiniz de anlamsız. Everest marka PSU diye bir durum yok işte ortada. Üzerinde everest yazıyor diye everest üretmiş olmuyor o ürünü. Kalitesini o yazı değil, PSU'nun kendisi belirler. FSP nin ürün gamındaki her PSU aynı olmadığı gibi başka markalarda da aynısı.
Benim de 2 ekran kartımı yakan FSP mesela. Ama FSP kaliteli markadır. Ucuz PSU larına çok yüklenmeyeceksin, limit dahilindeki değerlere bile pek çıkmayacaksın...

Everest yetkilisi olmak ile suçlanmam da öh yani. Azıcık mantığa davet ediyorum.
Everest yetkilisi birisi kendi ürünü RGB-1050 PSU için ağır ayıplı/hileli der mi?

Markaya bakıp, panikle kaçmaya gerek yok, KALİTELİ PSUları da var diyorum. Mesela SAMA'nın ürettikleri. Ben ikisini de aldım, kullandım, denedim, ölçüm yaptım, bilgilerim ile konuşuyorum. Aynı yükte kaç Watt enerji çektiğini, PFC değeri söylüyorum. Eksiklerini de (boyut/2x PCIe) belirtiyorum. Siz ise sanrılarınızla, bilmeden konuşuyorsunuz ki "sanrı gerçek hakkında hiç bir şey ifade etmez".

ETX-750-1, SAMA'nın ürettiği gerçekten güzel bir PSUdur. İsterse üzerinde Hussein PSU yazsın fark etmez.

Edit: Şimdide Aerocool KCAS750GM aldım. Onu da test eder, sonuçlarını yazarım.

3 ayrı testte çekilen güçler sırası ile verilmiştir. Sistemde +-3-5w fan dönüş hızı ve osilasyon değerinin olduğunu aklımızdan çıkartmayalım. Rakamlar genel osilasyonun ortalamasıdır:

Everest ETX-750-1 : 636 - 606 - 561 Watt
Everest RGB-1050 : 685 - 647 - 598 Watt
Aerocool KCAS750GM: 677 - 633 - 589 Watt

Şimdi bu farklılık Plugload'ın sonuçlarıyla da uyumlu değil. Neden? Adamlar ölçmeyi mi bilmiyor? Hayır benden çok daha iyi ve hassas ölçüm yaptıkları kesin. AMA, adamlar bu güç kaynaklarını 115v ve 60 Hz de test ediyor. Bunlar hem 220, hem 115 de çalışan PSU lar. Verimleri de giriş gerilimine oranla değişebiliyor ve 220v @ 50Hz de farklılaşıyor. Aslında kağıt üzerinde, 115v da en verimsiz olan ETX-750-1, 220v da en verimli hale geçmesinin sebebi budur diye tahmin ediyorum.

Ağır yük testinde bir sıkıntı çıktı. Aerocool kapandı! Daha güç ölçerden 740w görmüştüm ki gitti. (Güç ölçer biraz gecikme ile ölçer aslında ama...) Sıkıntı şu ki, PSU ların güç değerleri çıkışa göre verilir. Girişte 740w, çıkışta %90 verim desen 640w gibi bir şeye tekabül eder. O bu şu ıvır zıvır hadi 700w olsun. Bu yükte kapanmasına ben anlam veremedim ve şaşırdım. Rige'e takıp denedim. Anakart yükü olmadan, sadece 4 tane RX570 i bile tek başına beslemeyi başaramadı KCAS750GM. ETX-750-1 ise tek başına 4 taneyi hem de anakart yükü ile beraber hiç sorunsuz kaldırıyor. 5 i de kaldırıyordu hatta ama tam emin değilim. Zira ETX-750-1 in peak gücü 850W diye aklımda kalmış. Bu da anlık yük ihtiyacında kapanmak yerine PSU yu ayakta tutabiliyor. Ayrıca ETX-750-1'in de fan hızı da diğerlerine göre daha yavaş, dolayısı ile sessiz. Bu da daha verimli (dolayısı ile az ısınan ve daha az fan gücüne ihtiyaç duyan bir PSU) olduğuna dair başka bir ip ucu veriyor.

Everest (SAMA) ETX-750-1 'ın 2xPCIe konektörünün olması büyük hayal kırıklığı. Ama 3-5$ verip aparatla 4xPCIe ye çeviriyorsunuz çıkışı zaten, o yüzden çok da dert değil. Onun haricinde çok beğeniyorum ben bu PSU'yu. Yapı malzeme kalitesi de diğerlerine nazaran çok iyi, konektörleri diğerlerinden (hem Everest RGB-1050 hem de Aerocool KCAS750GM den) güzel ve kaliteli.Modüler değil ayrı konu.

Sonuç olarak tam bir fiyat/performans ürünüdür ağalar beyler. PSU ihtiyacı olan arkadaşlar isterse internetten sipariş eder, dener, kullanır, görür, söylediklerimde hata var ise, doğru değil ise, gelir buraya hatamı yüzüme vurur, PSU'yu da 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanarak iade eder. Ama bilmeden, görmeden, önceki deneyimlerinizin yanılgısına kapılarak everest ise yaklaşılmaz mantığı ile bu güzel ürünün hakkını yemeyiniz derim.

Güç kaynaklarında verimlilik ve sertifika çok önemli bir husus olmasına rağmen tüm olay bundan ibaret değildir. Kullanılan bileşen kalitesi güç kaynağının kalitesini ve uzun ömürlü olmasını doğrudan etkiler. Son zamanlarda bazı markalar istedikleri sertifikayı basıp ürünleri piyasaya sürmeye başladılar. Dikkatli olmak lazım.

@EUA arkadaş durumu gayet güzel açıklamış. PSU ihtiyacı nedeniyle malum 1050W cihaz nedir diye bakınırken konuya denk geldim, bu nedenle de konuya geç yazmış buluyorum.
Normal ihtiyacımız olsa bile malum madencilik nedeniyle alınabilecek güçlü ve kaliteli PSU'ların fiyatları uçmuş durumda, doğal olarak Everest gibi aslında etiket markası olan ürünlere bile bakmaya başladık.
Samanın ürettiği 750W modeli de eskiden fark etsem de Everest'in tarafsız inceletmedeki uzuyluğu nedeniyle ve haklı olarak üretici sama da olsa Everest'in nasıl bir ürün sipariş verdiğinden emin olamadığımız için 750W modelinin yerine her ihtiyacım olduğunda emin olduğum High Power alıp geçtim.
Everest, Snopy vs etiket firmaları da özellikle bütçe kısıtlığı, memleketin durumu gibi nedenlerle gerekli görünüyor, gerçi bu firmalarında kaliteli ürünlerinin fiyatları kaliteli bildiğiniz markalara neredeyse yaklaşır durumda.
Uzun zamandır işim olmasa da ilgim olan PC dünyasından şu konuya da yazan çizen bazı arkadaşlar gibi eskiden daha keskin olan düşüncelerim zamanla daha tarafsıza doğru değişse de güvendiğim markaların ürünlerini bir kez araştırırken kötü anılarım olan markaları iki kez araştırıyorum.
Tavsiyemdir dikkate alırsınız almazsınız, yok fspymiş yok silverstoneymiş, corsairmiş diye ürünlerini ne gözü kapalı almak ne de darkmış, frisbiymiş diye bakmadan geçmemek lazım.
Genelde modüler PSU sevsemde bu sefer madem kısa da olsa inceleme, kıyaslama yapılmış sama üretim Everest'in 750W olanı alasım var.

Yeni konular

Geri
Yukarı