EVGA-ASUS-MSI-ZOTAC-GİGABYTE GPU kullanım ömrü?

Kullanım ömrü diye birşey yoktur. Hepsi iyi markalar. Ve şans işi. Bir insan hepsini kendisi tek tek kullanmadıysa bu yorumu yapamaz.

Sanırım minimum kullanım ömrünü kastediyorsunuz çünki maximum kullanım ömrü aşağı yukarı bellidir.Örneğin; ASUS Strix serisinde bir kartta 50,000 hour lifespan diyerek ömür biçiyor çünki içine koyduğu malzeme zaten ancak o kadar dayanabilir.Ama bu demek değildir ki 50,000 saatten önce tükenmez ekran kartının ömrü. Yanlış overclock değerleri ile overclock yapmak artifact hataları oluşturacak voltaj değişimleri, sıcaklık değerleri ,nem oranı gibi birçok etken bu süreyi kısaltabilir.

Gel gelelim sizin söylediklerinize katılıyorum ekran kartı GPU'sunun kalitesi de biraz nasip işi :). Aslında aynı modelde farklı firmaların benchmark score larının bulunduğu resimler olsa ve alınıcak modelin hangi firmadan alınacağına bu yolla karar verilse (ya da en azından yol göstermesi için) daha sağlıklı olabilir.

Kastettiğim minimum ömür değildi ama dediğiniz gibi overclock voltaj sıkıntıları gibi şeyler ömrünü yok edebilir. Ki bu ömrün bitmiş olduğu anlamına gelmez. İnsanlar kendi yaptıkları hatayı bilgisayarın zannederek ömrü bitti diyebilirler. Ondan bahsettim.

En uzun ömür için EVGA FTW veya ASUS ROG çünkü gelen GPU ları önce test ediyorlar en kaliteli ve OC için uygun olanlarını bunlara koyuyorlar giriş seviyelerinde ise kalan GPU ları koyuyorlar bu yüzden giriş seviyesinde kaliteli ve OC'a uygun GPU'ya denk gelmek şans işi mesela yabancı bir adamın videosunu izlemiştim EVGA FTW(GPU modelini hatırlamıyorum)'i 2500 MHz'e çıkarmıştı yani ona çok kaliteli bir GPU çıkmış.

Her firma iyi bileşenler koyuyor ama bunu nasıl ne dereye yorup yıpratıyor orası'da önemli. Msi firmasının kullandığı bileşenler çok başarılı ve az ısınan bileşenler. Asus, evga, gigabyte aynı şekilde. Burada msi daha köklü olsa da asus köklü firma diye onu önermek yada daha çok genç olan ama yurt dışında çok satıyor diye önermek mantıksız olur. Oc kapasitesi yüksek olan Msi, asus, gagabyte gibi firmalar bileşenleri iyi olduğu için bu kadar başarılar ve normal şartta daha uzun dayanırlar.

Arkadaslar yapmayin ya zotacı niye hic gormuyorsunuz Gtx970 te cok iyi is yapti Omega ve Extremede azcik görün hep msi asus evga

Şimdi mesele iyi soğutmak değil. Malzemelerde kalite, servis kalitesi, yazılımlarının kalitesi gibi şeyler önemli. Bu arada diğer firmanın kartları 2 slot kaplar iken zotac 2.5 slot kaplıyor. İçindeki gpu nedeniyle performanslı ama çok yer kapladığı için bir çok konuda sana eksi yaratıyor. Bu yüzden zotac pek önerilmiyor. @Trevor09

Her yeni seride firmalar arası yer değişimi olur fakat EVGA, MSI, ASUS gibi firmaların bağzı özel tepe seviyesini oluşturan tasarımları vardır ve öncelikle Strix bunlardan biri değil, tamamen boş şişirme bir kartdır.
Bu kartlar;
  • Evga ClassiFied
  • Evga ClassiFied K|NGP|N
  • MSI Lightning
  • Asus Rog Poseidon
  • Asus Rog Matrix
  • Asus Rog Matrix Platinium
Diye gider ve aralarında karşılaştırma yapmanın çokta anlamı yoktur. (y)

Zotac gtx 970 amp omegayi görmediniz mi yer kaplamiyor. Sogutmasi ve performansı gtx970 te en iyisi marka takintisici olmayın.

Her yeni seride firmalar arası yer değişimi olur fakat EVGA, MSI, ASUS gibi firmaların bazı özel tepe seviyesini oluşturan tasarımları vardır ve öncelikle Strix bunlardan biri değil, tamamen boş şişirme bir karttır.
Bu kartlar;
  • Evga ClassiFied
  • Evga ClassiFied K|NGP|N
  • MSI Lightning
  • Asus Rog Poseidon
  • Asus Rog Matrix
  • Asus Rog Matrix Platinium
Diye gider ve aralarında karşılaştırma yapmanın çokta anlamı yoktur. (y)
Asında asus firmanın directcu 2 soğutmasını çok överler ama abartıldığı kadar iyi bir soğutma değildir. Bende msi firmasının twin frozr soğutmasının övülmeye değer olduğunu biraz düşünüyorum. Çünkü çok iyi işler çıkarıyor ve sessiz çalışıyor. Hani Asus % 70 değerinde döndürür iken fanlarını msi firmasının % 40 değerinde kalması tasarımın artısıdır. Evga'nın asıl başardığı Fark etmiş isen asu ve msi firmasının fanları az yukarı doğru bir fazlalık sunar. Evga ise yükseklik vermeden yakın soğutma sağlıyor. Yani evga firmasının soğutmada başarılı kabul edilmesinde bence bu etken daha önemlidir.

all-1b.jpg

Aslında asus firmanın directcu 2 soğutmasını çok överler ama abartıldığı kadar iyi bir soğutma değildir. Bende msi firmasının twin frozr soğutmasının övülmeye değer olduğunu biraz düşünüyorum. Çünkü çok iyi işler çıkarıyor ve sessiz çalışıyor. Hani Asus % 70 değerinde döndürür iken fanlarını msi firmasının % 40 değerinde kalması tasarımın artısıdır. Evga'nın asıl başardığı Fark etmiş isen asu ve msi firmasının fanları az yukarı doğru bir fazlalık sunar. Evga ise yükseklik vermeden yakın soğutma sağlıyor. Yani evga firmasının soğutmada başarılı kabul edilmesinde bence bu etken daha önemlidir.

Eki Görüntüle 40944
Size katılıyorum fakat yazdığım kartlar değil bunlar. ^^

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı