EVGA FTW3 RTX 3070 Ti fanından düşük devirde ses geliyor

By_B

Centipat
Daha fazla  
Merhaba düşük devirde fanlardan böyle bir ses geliyor arkadaşlar bu normal mi? Sadece yüzde otuz fan ve altında ortaya çıkıyor üst devirlerde böyle bir sıkıntı olmuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bobin cızırtı sesine benziyor. Eğer oysa bir problem yok ama çözümü de yok diye biliyorum. Yüksek sıcaklıklarda da geliyordur muhtelemen fan sesinden duymuyorsunuzdur. Onun dışında eğer kart ikinci else herhangi bir fanın bobininde belki bir sorun olabilir mesela düşük devirde daha salınımlı döndüğü için bu ses çıkabilir hızlandıkça salınım azalır seste azalır. Biraz sanki kartı açıp incelemek lazım gibi.

Yok bobin cızırtısı değil burada ses net anlaşılsın diye fanı %10'a sabitledim yazılımdan bu ses fanların alt devirlerde çalışması gerektiği zaman ortaya çıkıyor.

Yok bobin cızırtısı değil burada ses net anlaşılsın diye fanı %10'a sabitledim yazılımdan bu ses fanların alt devirlerde çalışması gerektiği zaman ortaya çıkıyor.
Bahsettiğiniz sesi anladım dediğim gibi onu diyorsanız o fanların birinden geliyordur hızlanınca yukarıda söyledim sesin kesilme nedenini. Fanları kontrol etmek gerekiyor. Kart çalışırken fanları tek tek 2 saniye durdurarak test yapabilirsiniz elinizle.

Yakın zamanda ikinci el aldım bu durumu yeni fark ettim kart yeni sayılır faturası 2022'nin 7. ayına ait bu sesi fanların hepsi yapıyor yazılım üzerinden fanları tek tek %10'a ayarladığımda hepsinin aynı sesi çıkardığını fark ettim 3 fan aynı anda çalışınca daha belirgin hale geliyor.

Hocam fanların dengesi bozulmuş olabilir sallanarak mı dönüyorlar. İçine toz, kıl, tüy vb. kaçmış olabilir. Dikkatlice incelemek lazım. Çözüm olarak fanları ses çıkarmayacak minimum devirde dönmeye başlamasını ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak ekran kartı 40 dereceye ulaştığında fanlar %30 da dönmeye başlıyor gibi.

Hocam fanların dengesi bozulmuş olabilir sallanarak mı dönüyorlar. İçine toz, kıl, tüy vb. kaçmış olabilir. Dikkatlice incelemek lazım. Çözüm olarak fanları ses çıkarmayacak minimum devirde dönmeye başlamasını ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak ekran kartı 40 dereceye ulaştığında fanlar %30 da dönmeye başlıyor gibi.

Evet söylediğiniz gibi yaptım o şekilde kullanıyorum şu an sorun yok bunun bir arıza mı yoksa bu modellerde olan bir durum mu emin olmak istedim böyle kullanmaya devam edeceğim garantisini son dönemlerinde servisi gönderirim.

hocam aynı ses benden de geliyor rtx 3080 i var aynı modelin. benim en sağ fandan geliyor bu ses.
sorunu çözebildiniz mi

Geri
Yukarı