EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra 10GB güç tüketimi

zeababa

Hectopat
Merhaba,

Yeni toplamış oldugum sistemde kullandığım EVGA RTX 3080 FTW ekran kartım 43 LHR değerlere sahip. Mining için verdigi değeri test ederken doğal olarak düşük watt ile kullanmak için MSI Afterburner ile önerilen mining değerlerine düşürdüm. Yani bu %60 enerji tüketimi +1000 Memory MHz -300 Core MHz şeklindeydi. Ethereum kazdığımda 40 45 arası değişen değerler aldım fakat enerji tüketimi 220 watt dı. Bu durumda kazmak hiç mantıklı olmadığı için enerjiyi %40'a çektim ve anlık tüketim 140 watta düştü. LHR değerleri değişmedi 40 41 civarı kazım devam etti. Buraya kadar sorun yok. Kazıyı kapattım ve bu ayarları değiştirmeden lostark denilen oyuna girdim. Oyundaki grafik ayarlarım Ultra ve 2K çözünürlükte. Fark ettim ki oyundaki performans da neredeyse hiçbir değişiklik yok ve stabil. Tabii tüketim de kazıdaki değerlerle aynı yani Max 140 watt(öncesinde 200 300watt ne kadar çıkabilirse çıkıyordu). Durum böyle olunca oyunu böyle düşük enerji tüketimiyle oynamak daha mantıklı geldi. Bu arada sıcaklık Max 60 dereceyi gördü işlemcim de aynı şekilde. Sorun şu ki bu olayı anlattığım bana miningde yardımcı olan arkadaş, ekran kartı gereginden düşük enerji tüketirse bozulur tarzı muhabbet yaptı. Bana pek mantıklı gelmedi. Sorum şu, 3080 ekran kartıyla %40 Power yönetiminde oyun oynamak bilgisayara zarar verir mi ne gibi bir zararı olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı