EVGA RTX 3080 XC3 Ultra vs. FTW3

Kenan.dınc

Hectopat
Merhabalar, yaklaşık 3 hafta önce bilgisayar mağazasına gidip 3080 almak istediğimi söylediğimde ellerinde olmadığını söylediler. Daha sonra oradaki bir çalışanla anlaşıp telefon numaramı verdim. Ekran kartı geldiğinde arayıp haber vereceğini söyledi. Yaklaşık 3 hafta sonrasında beni aradı ve ellerine kartın geldiğini söyledi. Hazırlıksız olduğum için ertesi gün gitmek zorunda kaldım. Gittiğimde ellerindeki EVGA RTX 3080 FTW3'ün satıldığını söyledi ve yine bir hayal kırıklığına uğradım. Daha sonra 3 ilde FTW3'ün olduğunu söyledi ve tek tek 3 ildeki şubeleri arayıp kart satılmadıysa istemek için aradı. Ne yazık ki hepsi satılmıştı. Yine aynı personel beklersen illaki yeniden geleceğini söyledi, eğer beklemek istemiyorsam da çevre illerden XC3 Ultra'yı getirebileceğini söyledi. Kısa bir süre düşündükten sonra XC3 Ultra'yı kabul ettim. 2 kart arasında 450 TL fark var fakat ilk gittiğimde kartların fiyatı 9.500 TL iken şu an 10.800 TL'yi geçti. Beklemek mantıklı gelmedi ama içten içe de sürekli kendimi sorguluyorum acaba XC3 Ultra almak mantıklı mı? Beklemeli miydim? XC3 Ultra ile FTW3 arasında kaç FPS fark olur? Bir süre daha bekleyip başka bir kart mı almalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse gerçekten mutlu olurum.

Not: EVGA RTX 3080 XC3 Ultra modelinin kutusu Halley paketi gibi, üst düzey bir ekran kartına kesinlikle o kutu yakışmıyor. İnternetten kutu açılış videolarına bakarsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Vatan Bilgisayar olduğunu çaktırmaman iyi olmuş. XC3 Ultra modeli ile FTW3 arasında soğutma farkı var, performans farkı desen sadece OC yaptığında görebilirsin ki o da %2-3 civarı olur. Ama tabii ki FTW modelinin kalitesi XC3'e göre çok daha iyi.

İlk gittiğimde kartların fiyatı 9.500 TL iken şu an 10.800 TL'yi geçti.
Gittiğimde ellerindeki EVGA RTX 3080 FTW3'ün satıldığını söyledi ve yine bir hayal kırıklığına uğradım. Daha sonra 3 ilde FTW3'ün olduğunu söyledi ve tek tek 3 ildeki şubeleri arayıp kart satılmadıysa istemek için aradı. Ne yazık ki hepsi satılmıştı.
Para ile rezil olmak bu olsa gerek.

Evet dostum haklısın. Özel sipariş ile ASUS TUF 3080 OC aldım 11.000 TL'ye. Şu anda baktığımda 15 bin TL'ye satanlar var. Şundan 1 ay önce RTX 3070 baktığımda 5-6 bin TL idi.

Geri
Yukarı