Evimdeki kablosuz bağlantıyı nasıl güçlendirebilirim?

mugeozer

Yoctopat
Daha fazla  
Selam🙃 Forumda yeniyim ve ilk konum olduğu için hatam olursa herkesten özür dilerim. 😇

Üniversite için taşındığım evde (110 metrekare) bir süredir internet problemi yaşıyorum. Konuyu size daha rahat anlatabilmek için kaba taslak bir daire krokisi çizdim. 🤓 Ev sahibimin modemini (ZyXEL VMG3312-B10B) ve internetini kullanıyorum. Kullandığım odada internet çekiyor fakat çok yavaş çekiyor. Sinyal düzeyi bazen full bazen de fullden tek bar eksilmiş biçimde. Normalde 50 megabit VDSL internetleri varmış fakat kullandığım odamda 28-30 megabitleri görüyorum. Tabi bu sabit değil, zaman zaman 40-45 megabit iken bazen de 16-18'leri görmekteyim. 😤 Bilgisayarı elime alıp sarı çizgi civarına yaklaştığımda hız değerlerim normale dönüyor. Bu mesafe de modeme yaklaşık 5-6 metre uzaklıkta. Modemi taşımayı düşündüm ancak internet kablosu tek noktada var. Doğal olarak görselde gördüğünüz telefon kablosu güzergahında o kabloyu odama doğru uzatmayı planlıyorum. Ölçtüğüm kadarıyla kapı üstlerinden geçirerek yaklaşık 20-25 metre kablo lazım olacak gibi duruyor. Bir diğer çözüm ise sinyal çoğaltıcı cihazlar varmış. Onu da modem yine yerinde kalacak ve yeşil noktadaki prize bağlamayı düşünüyorum. Ama hangisi daha sağlıklı ve ucuz olur bilmiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bu arada sinyal çoğaltıcı daha uygun olur derseniz maksimum bütçem 250-300 TL civarında.

Daire Planı.jpg

Şimdiden çok teşekkür ederim. 🤩

Son düzenleyen: Moderatör:
İmkanınız varsa modemin yerini değiştirebilirsiniz. Onun haricinde, sinyal güçlendiriciyi de modeme biraz yakınlaştırabilirsiniz.
Eğer kablo daha sağlıklı olur derseniz 20-25 metre kablo çekerek modemi odaya taşıyabilirim ama sinyal güçlendirici daha mantıklı olur derseniz öyle bir cihaz bakmayı düşünüyorum. Bu arada cihazı modeme daha fazla yaklaştırma şansım yok çünkü modemi gören tek priz belirttiğim noktada

Eğer kablo daha sağlıklı olur derseniz 20-25 metre kablo çekerek modemi odaya taşıyabilirim ama sinyal güçlendirici daha mantıklı olur derseniz öyle bir cihaz bakmayı düşünüyorum. Bu arada cihazı modeme daha fazla yaklaştırma şansım yok çünkü modemi gören tek priz belirttiğim noktada
Dsl kablosunu (modeme takılan gri, ince kablo) uzatarak modemi yakınlaştırmak daha sağlıklı olur bence. Ancak sinyal güçlendiriciniz zaten var, onu modeme biraz daha yakınlaştırmayı deneyebilirsiniz.

Dsl kablosunu (modeme takılan gri, ince kablo) uzatarak modemi yakınlaştırmak daha sağlıklı olur bence. Ancak sinyal güçlendiriciniz zaten var, onu modeme biraz daha yakınlaştırmayı deneyebilirsiniz.
Anladım teşekkür ederim, bu arada ufak bir düzeltme sinyal güçlendiricim şu an yok duruma göre ya kablo ya da sinyal güçlendirici cihaz almayı düşünüyordum ama dediğiniz gibi kablo çekmeyi en kısa zamanda halledeceğim.🙃

Anladım teşekkür ederim, bu arada ufak bir düzeltme sinyal güçlendiricim şu an yok duruma göre ya kablo ya da sinyal güçlendirici cihaz almayı düşünüyordum ama dediğiniz gibi kablo çekmeyi en kısa zamanda halledeceğim.🙃
Kabloyla uzatmak bana göre daha mantıklı. Bu arada görselde sinyal güçlendirici de olunca, ben elinizde zaten var zannettim kusura bakmayın :)

Geri
Yukarı