Evin değişik yerlerinde internet hızı çok değişken

Erdem13-

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, iyi günler. Asla anlam veremediğim ve çözemediğim bir Wi-Fi sorunum var. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Hız testini ve evin şablonunu yazıların alt kısmında paylaştım.

Modem, mavi odada mor renkli noktanın olduğu yerde bulunuyor. Mavi odada hız testi yaptığımda hızım 50-60 Mbps civarında çıkıyor. Mavi odadan pembe renkli koridora gelmek için 4 adım atıyorum. Koridordan odama gelmek için 4 adım daha atıyorum. Yaklaşık 10 adımlık bir mesafeden hız testi yaptığımda ortalama 25-35 Mbps gibi bir değer alıyorum. Arada 2 duvar var, sadece (Siyah olarak gösterdiğim yerler kapı). Ben bu hıza çok razıyım ama sorun şu ki sürekli modem ile olan bağlantım kesiliyor. Modeme bağlı olsam bile internet bağlantım kesiliyor. Sürekli olarak bu durumu yaşadığımdan menzil genişletici aldım. Menzil genişleticiyi sarı renkte olan benim odama yeşil noktalı yere koydum. Ortalama olarak 20 Mbps gibi bir değer alıyorum. Fakat sorunum hala çözülmedi, menzil genişleticisine bağlı olmama rağmen internet bağlantım kopmaya devam ediyor. TP-Link'in kendi uygulamasından menzil genişleticinin yerinin doğru mu yanlış mı olduğunu anlamaya yarayan bir asistan var. Ona baktığımda yeri en ideal yer olarak gözüküyor. Odamda internet hiç yokken modemin yanında gene 50-60 Mbps hızlarını almaya devam ediyorum. Esas ilginç olan ve asla anlam veremediğim olay şu: odamda iken internet bağlantım olmadığında bilgisayarımı alıp modemin olduğu yere götürdüğümde internet bağlantım düzeliyor, ama ben bu sıra hala odamda bulunan menzil genişleticiye bağlıyım (Kapıları iki durumda da tamamen açık). Menzil genişleticiyi pembe ile gösterilen koridora koyduğumda bağlantı problemim olmuyor, fakat hızım ortalama 10 Mbps oluyor. Sorunu nasıl çözeceğimi bulamadım, bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim odamdan modeme bağlanmaya çalıştığımda bazen bağlanmıyor bağlanılamadı diyip tekrardan şifre girmemi istiyor bilgisiyarım.(MacOs)
Modem: TP-Link Archer VR300
Menzil Genişletici: TP-Link TL-WA854RE
Ekran Resmi 2024-02-25 12.32.39.png

(Tüm yazılımlarım güncel. 2.4 Ghz de bulunan tüm kanaları farklı zamanlarda yoğunluğa göre denedim gene çözülmedi.)

Sarı odadan(benim odam) mavi renkteki mor noktalı modeme bağlandığımda hız testim.
Ekran Resmi 2024-02-25 11.43.59.png
Sarı odadan(benim odam) sarı renkteki menzil genişleticiye bağlandığımda hız testim.
Ekran Resmi 2024-02-25 12.19.38.png
Sarı odadan(benim odam) pembe renkteki menzil genişleticiye bağlandığımda hız testim.
Ekran Resmi 2024-02-25 11.45.13.png

Modemin yanından sarı renkteki yeşil noktalı menzil genişleticiye bağlandığımda hız testim.
Ekran Resmi 2024-02-25 12.26.40.png

Son düzenleme:
eğerki evdekiler rahatsız olmicaksa ucuzundan bi modem alıp uzun bi ethernet ile diğer odaya bağla veya modemi salona gettir kendimden biliyorum denedim bende alt yapı yok o uüzden ölçtüğüm değerler asla bir birini tutmaz şuan için çözümler bunlar

Eğer ki evdekiler rahatsız olmicaksa ucuzundan bir modem alıp uzun bir Ethernet ile diğer odaya bağla veya modemi salona gettir kendimden biliyorum denedim bende altyapı yok o uüxden ölçyüğüm değerler asla bir birini tutmaz

Modemdem'den odama maalesef kablo çekmem köşelerden dolaşması gerektiği için çok uzun oluyor ve açıktan gitmek zorunda kalıyor. Müstakil bir evde oturuyorum modemin yerini değiştirirsem evin kalan yerlerinde bağlantı sorunu oluyor.

Modemdem'den odama maalesef kablo çekmem köşelerden dolaşması gerektiği için çok uzun oluyor ve açıktan gitmek zorunda kalıyor. Müstakil bir evde oturuyorum modemin yerini değiştirirsem evin kalan yerlerinde bağlantı sorunu oluyor.
anten leri oynatmayı denedinmi ? ve salona koyarsan evin her yerine eşit dağalır kimse problem yaşamaz tabi komşular la paylaşıyorsan o ayrı mesele bide modemin admin panelinden sinyali güçlendire bilirsin

Yeni konular

Geri
Yukarı