Evlenme maliyetinin 400.000 TL olması mı daha zor doğru insanı bulmak mı?

400k verdikten sonra yanlış insana denk gelip olanın yarısı artı aylık nafaka vermek de var.

Evlilik büyük cesaret bu devirde. Aptal cesareti.

Düğün yapmazsanız ya da ona benzer bir şey, eğitimli, anlayışlı aileleriniz yoksa size küserler muhtemelen. Çünkü akrabalara takılan küçüklerin geri gelmesi lazım, zarar da etseniz olsun geri gelmesi lazım zihniyet bu.

Açıkçası düğün denen şey evliliğin en zor aşaması, küçüklüğümden beri fobi gibi bir şey oluştu bende niyeyse, başkasının düğününe bile gidemem, kendi düğünümü nasıl yapayım.

Yani yukarıda ki arkadaşa katılıyorum, kız tarafının tutumu çok önemli, aç gözlü, görgüsüz, sıkıntılı bir aileyse her şeyi isteyebilirler, her şeyi hazır edip önlerine koymanızı isteyecekler, kızlarını alacağınız için onlara her şeyi borçlusunuz.

Doğru insanı bulursanız evlenme masrafının 400.000 TL çıkacağını sanmam. Evlilik gelenekleri hayata 10-0 başlatan insanı daha dünyaevine giriyorum derken borçevine sokan belli bir amacı olmayan tabiri caizse iki kıçımızı oyana buyana sallasın insanlar diye bir yerimize kazık gibi saplanan muhabbet. Çok el ne der denen bir aile varsa basit bir nikahla olaydan bir şekilde sıyrılmak gerekir. Bunun dışında eşiniz de zaten hayatım da bir kere oluyor düşüncesinde ise basit bir nikah ile hallettikten sonra sevdiğiniz insanlarları davet edebileceğiniz ufak nezih bir mekanda bence bu isteği de halledebilirsiniz. En azından sevmediğiniz akrabalar yüzünden borca girmediğiniz için vicdanınız da daha rahat eder.

:) Düğüne harcadığın parayı ev eşyaları için harcadığını ve daha da az borçlandığını düşün.
Çevremde son 5 yılda düğün salonu falan tutan kimse duymadım. Artık en azından çevremdeki kimse düğün yapmıyor. Sadece küçük bir mekanda nişan o kadar. Buna rağmen boş eve yerleşmeyeceksin sonuç olarak. Bir sürü ev eşyası cart curt yine de dünyanın parasını vereceksin zaten.

Çevremde son 5 yılda düğün salonu falan tutan kimse duymadım. Artık en azından çevremdeki kimse düğün yapmıyor. Sadece küçük bir mekanda nişan o kadar. Buna rağmen boş eve yerleşmeyeceksin sonuç olarak. Bir sürü ev eşyası cart curt yine de dünyanın parasını vereceksin zaten.

Düğün yapıp 200 verecekse düğün yapmayıp 100 verir. Her türlü daha mantıklı.

Vallahi hocam o sizin çevreniz :) Zaten düğün yapmayanlara bir şey demiyorum ben, düğün yapıp ekstra maaliyet yapanlara.

Yeni konular

Geri
Yukarı