Evlilik olmadan yaşanır mı?

Bal gibi de yaşanır, Sasi yaşıyor bir sıkıntısı var mı?
Şakayı geçtim, bu olay kişiye bağlı. Sosyalliğine bağlı değil, karşı cinsle alakasına bağlı. Kimileri birisi olmadan yaşayamaz, kimileri de tek başına en iyi hayatı yaşar kendine göre.

Sasi'nin ne kadar depresif olduğunu da görüyoruz hocam. Adama bal gibi yaşıyor demek yalan olur biraz.

Çevremde evlenmem diyenlerin şuan kucağında çocuğu var. :) Sen düşün.
(Çevrem derken akrabalarımdan bahsediyorum.)

Geleceğe yönelik düşünüyorum ve şu anlık evlilik düşüncesi içime gelmiyor. Sevgilimde hayatım boyunca reelde 1 kere olmuş ve pişman ettiği için sevgili işlerine bulaşmadan yaşamaya çalışan bir kişiyim. Size sormak istiyorum, sizce evlenmeden tek başına yaşanır mı? İnsan sıkılır mı tek başına? Ve ömür evlenmeden/sevgili yapmadan aileden ayrı evde tek başına yaşanır mı?

+ Ları:
Maddi açıdan bir harcama pek olmaz,
Karı dırdırı derdi yok,
Hayat daha rahat.

- Leri:
Sıkılma gibi bir ihtimal var yalnızlıktan,
Herhangi bir hastalık/kalp krizi/ ölüm gibi bir durumdan kimsenin ruhu duymaz.
Bir sürü + ve - leri var biraz da ben ekleyim

+ ları insanı pozitifliğe yitiyor yaşama isteğini arttırıyor.
daha çok sorumluluk sahibi yapar
sosyallik açıdan daha sağlıklı kalmasını sağlıyor.
Çocuklarının olması kadar güzel bir şey yoktur bence zaten anlatılmaz yaşanır.

- leri insan daha depresif olabilir.
- herhangi bir eşi olmadığından daha dağınık olabilir evde yalnız kalacağından konuşmaktan ziyade düşünme eylemi daha baskın olacağından sosyalliğe zarar verir.
- evde ses olmayacağından insan müziklere sarabilir bunun her ne kadar iyi olduğu bilinse de psikolojik sıkıntılar çıkartıyor.
- evlenilmediği için pişmanlık duygusu olursa ve kişinin artık yaşı geçmişse yine psikolojik sıkıntı çeker.
- insan yalnızlığa alışır ve toplu ortamlarda sıkıntı çeker. Kendi güvenli alanının dışına çıktığında huzursuz hisseder.

Dediğim gibi bir sürü + - var ama insanın da bi başı okşanası geliyor be abi.

Size tavsiyem eş edineceğim diye de kendinizi heba etmeyin. Önce kendiniz sonra başkaları.
Bahtımız açık olsun :)

Geleceğe yönelik düşünüyorum ve şu anlık evlilik düşüncesi içime gelmiyor. Sevgilimde hayatım boyunca reelde 1 kere olmuş ve pişman ettiği için sevgili işlerine bulaşmadan yaşamaya çalışan bir kişiyim. Size sormak istiyorum, sizce evlenmeden tek başına yaşanır mı? İnsan sıkılır mı tek başına? Ve ömür evlenmeden/sevgili yapmadan aileden ayrı evde tek başına yaşanır mı?

+ Ları:
Karı dırdırı derdi yok,
Hayat daha rahat.

- Leri:
Umarım fikrin değişir ve çoluk çocuğa karışma sevinci ardından torun kucaklamak nasip olur 😃

+ Ları:
Karı dırdırı derdi yok,
Hayat daha rahat.

- Leri:
Kıyaslama yapılacak bir durum değil bence. Geleceğinizi tahmin edemezsiniz. Sonuçta insansınız belki bir kaç tahmini zaman sonra fikriniz değişir.

Öncelikle bu soruyu soran kardeşim senin yaşın bide buna cevap verenlerin yaşı ve hayat tecrübesi bu konuda çok önemli. O yüzden çok farklı cevaplar gelecektir :) ve mesele uzun öyle iki birşey yazmakla olmaz . 31 yaşındayim 2 tane kızım var hayatıma nasıl güzellikler katıyor buraya kelimeler sığmaz diyeceklerim bu kadar .

Yaşanır fakat 40-50. yaşlara geldiğinizde yalnız kalacağınız ya da çevreniz olmayacakmış gibi geliyor bana. İlla çevreniz olur ama aile farklı bir kavram bence. 40-50 yaşına gelip çocuksuz veya hiç evlenmemiş insanlar ile röportaj yapıyorlar onlara bakmanızı tavsiye ederim. En doğru tavsiyeyi onlar verir.

Karı dırdırı lafı edenlerde biraz cahilce konuşuyorlar iyi bir insan bulmanız gerekiyor uyumlu olabileceğiniz tabii bulması zor ama böyle bir bahaneden aile kurmayı reddetmek mantıksız geliyor.

Yaşanır. Maddi gücün, kariyerin ve karakterin tam oturmadan evlenmektense bir başıma kafamı yastığa gömerim daha iyi.

Fakat kariyer konusunda aileniz olursa destek alabileceğniz sıkıntı yaşadığınızda yanınızda duracak bir insan varsa çok daha iyi yerlere gidebilirsiniz. 18'lerimde sizin gibi düşünüyordum fakat bir kız arkadaşınız varsa o size destek olabiliyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı