Evren nasıl oluştu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilim bilim bilim... Piri reisin bilimi olmasa günümüz haritası olmazdı. İbni Sina olmasa aşı bulunmazdı sende olmazdım dolaysıyla, harezmi olmazsa matematik olmazdı adam 0ı bulmuş. El cezeri Biruni ve bir çoğu.

Siz ne diyorsunuz bilimin kökünde müslüman bilim adamları yatar, buda ilkokulda öğretilir. Kişilerin yaşına yorum yapıyorsunuz fakat yaşınız gereği bu bilgiyi bilmeniz gerek.
Biliyorum bu bilgiyi. İslam'ın ilk 400 yılında bilim harikadır ve İslam kültürü çok şey katmıştır bilime fakat bu 1000 sene önceydi, İslam 1000 senedir karanlıktadır. Fakat bilimin kökünde Müslüman bilim insanları yatmaz bu yanlış bir bilgi. Bilim Antik Yunan'da doğmuştur ve Müslüman bilim adamları Antik Yunan'daki bilimi alıp üzerine çok şey koymuştur. Sonra da Rönesans ile Avrupa bilimin efendisi olmuştur.

İnsanlar bir şeyi anlamak için önce onu belli sınırlar ile anlamlandırmak zorunda. Mesela 13.7 milyar yıl gibi bir sınır koymak zorundalar. Her ne kadar en eski yıldız ışığı 13.7 ila 15 milyar ışık yılı olarak tahmin edilen bir uzaklıkta olduğunu ölçülmeye çalışılsa bile ki 13.7'yi geçemiyorsa mutlaka o sınır içinde olmalı diye düşünülüyor, yine de o sınırı elde etmek zorundalar. Evren şu an genişlediği için önceden küçük bir nokta olduğuna dair bir başlangıç koymak zorundalar. Kozmik mikrodalga arkaplan ışımasının şu anki sıcaklığını ölçerek başlangıçta ne kadar yoğun ve sıcak olduğunu tespit eden hesaplamalar yapmak zorundalar. Ama evren dünyadaki fiziğin çok ötesi şeylerle dolu. Mesela 66 milyar güneş kütleli bir karadeliğin (TON-618) nasıl varolabildiği bile açıklanamıyor. Maddenin nasıl kendi içine çökerek sonsuz diye tabir ettiğimiz bir çekim gücü elde ettiği normal fizikle anlaşılamıyor. Karanlık madde ve Karanlık Enerji konularına hiç girmiyorum bile. Mikro boyutta kuantum dünyası hakkında ise "anladım diyen asıl anlamamıştır" diye bir söz bile var. Yani genel olarak üstünkörü bir gözardı ediş olmadan evreni tam olarak anlayabilmek için insan zekasının en az 1 milyon yıllık bir evrime daha ihtiyacı var. Tabi o zamana kadar aptallığına yenik düşüp kendi kendini yoketmez ise.

Bilindiği gibi Kuran'da tanrı testi vardır. Bende aynı testi Allah için uyguluyorum.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 194:
Allah’ı bırakıp tapındıklarınızın hepsi sizin gibi kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 197:
Allah’tan başka taptıklarınızın ise size yardım etmeğe güçleri yetmez. Onlar kendilerine de yardım edemezler.
Evet bu ayetlere göre bizde Allah'ı çağırıyoruz ve yüce yaratıcımızdan kendi ayetinde dediği gibi bize cevap vermesini istiyoruz, bekliyoruz. Bir kulu olarak bunu istemek en doğal hakkımız. Allah'ım eğer var isen evimi başıma yık. Evet hiçbir şey olmadı.

Bilindiği gibi Kuran'da tanrı testi vardır. Bende aynı testi Allah için uyguluyorum.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 194:
Allah’ı bırakıp tapındıklarınızın hepsi sizin gibi kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)Araf 197:
Allah’tan başka taptıklarınızın ise size yardım etmeğe güçleri yetmez. Onlar kendilerine de yardım edemezler.
Evet bu ayetlere göre bizde Allah'ı çağırıyoruz ve yüce yaratıcımızdan kendi ayetinde dediği gibi bize cevap vermesini istiyoruz, bekliyoruz. Bir kulu olarak bunu istemek en doğal hakkımız. Allah'ım eğer var isen evimi başıma yık. Evet hiçbir şey olmadı.
Sadece neden müslümanları hedef alıyorsunuz. İncil,Tevrat,Zebur bunlardanda örnek verin sonuçta yahudiler ve hristiyanlar atesitliği daha çok kötüleyen inançlar.

IMG_20200112_154407.jpg

Sadece neden müslümanları hedef alıyorsunuz. İncil,Tevrat,Zebur bunlardanda örnek verin sonuçta yahudiler ve hristiyanlar atesitliği daha çok kötüleyen inançlar.
Zaten o dinler de İslam'ın aynısı. Ben hepsinin akıl dışı olduğunu söylüyorum.
Tartışmak isteyen bir Hristiyan veya Yahudi yok ki, olsa onlarla da tartışırız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı