Evrenin oluşumu

Neden konu dine kayıyor, anlamıyorum. Ben Din - Felsefe ve Bilimi bir tutmadım. Sadece bir nokta bu üçünün insan için belli noktalarda cevap verebileceğini öner sürdüm
Konu din değil, tanrı. Tanrı felsefeyi ilgilendiren bir konudur. Aynı zamanda tanrı bilimle temellendirilemez, evren oluşumu için en ilkel hipotezden bahsediyoruz sonuçta burada. Sanki ben size saygısız davranıyorum gibi konuşup masumu oynuyorsunuz. Konuyu dine değil, tanrıya getirmişiz çünkü evren oluşumunda ilk ortaya atılan hipotez tanrıdır.
Bu forumda anladığım bir şey var, o da insanların anlamayacağı benzetmeleri yapmamak. @Fernium adlı çoklu hesap olduğunu düşündüğüm arkadaş aşırıcılığını yapmaya devam etin (bilimsel olarak bilgisine saygım sonsuz ve konuda bilgili, en azından okumuş olduğunu düşünüyorum), ben şu Üçgen benzetmemi anlatayım.
Çoklu hesap değilim. Geçen sene katıldım, ancak hiç girmiyordum. Forumda bir arkadaşım var, konuyu bana gösterdi ve yazasım geldi.

Bilimsel gerçekleri aşırılık olarak adlandırmak da sizin garipliğiniz. Gayet saygılı bir üslupla gelip yazdım, konuyu dine çektiğimi söylediniz. Üstüne beni aşırılıkla suçladınız. Ancak evren konusunda tanrıya gelinmesi doğaldır, sonuçta dediğim gibi ilk ilkel hipotez tanrı. İnancınız beni ilgilendirmez, ben konu hakkında tartışıyorum.
ncak ben tekillik üzerinden tartışma yürür diye düşünmüştüm
O halde tekillik üzerinden yürüyelim.
Tekillik üstünde neredeyse hemfikiriz. Siz kara deliklerin içinde tekillik olduğunu mu savunuyorsunuz örneğin?

O halde tekillik üzerinden yürüyelim.

Tekillik üstünde neredeyse hemfikiriz. Siz kara deliklerin içinde tekillik olduğunu mu savunuyorsunuz örneğin?

Big Bang'in kaynağındaki gizemi, Teklliğin ardındaki gizem ile benzer görüyorum. Çünkü iki tarafta da gözlemleyebildiğimiz ve bu sayede tahminlerde bulunabildiğimiz ancak gözlemleyemediğimiz ve bu nedenle tam tanımı yapamadığımız noktalar var.

Bu bilinmezlik durumu benim dikkatimi çekiyor.

Big Bang'in kaynağındaki gizemi, Teklliğin ardındaki gizem ile benzer görüyorum. Çünkü iki tarafta da gözlemleyebildiğimiz ve bu sayede tahminlerde bulunabildiğimiz ancak gözlemleyemediğimiz ve bu nedenle tam tanımı yapamadığımız noktalar var.

Bu bilinmezlik durumu benim dikkatimi çekiyor.
Karadeliklerden yürürsek, kalplerinde bir tekillik olduğu kesin değil. Varsayımsal bir "Planck Yıldızı" da olabilir. İlgili kaynak için tıklayabilirsiniz.

Evrenin bir beyaz delikten püskürmüş olması bile olası görülüyor. Ardındaki bilinmezlik konusunda haklısınız, ilgi çekici. Ancak bilim basitleştirmek için vardır. Fizikçiler zaten bu konu hakkında deli gibi çalışıyorlar. Şu an kuantum Darwinizm dediğimiz hipotez oldukça güçlü gözüküyor:

Demeye çalıştığım nokta, beyaz delik de olsa, tekillik de olsa, Planck yıldızı da olsa, evet arkada büyük bir bilmece gizli. Bence, bu sorunun cevabı çoklu evrenler hipotezinde yatıyor. Tabii, paralel evren değil, çoklu evrenler farklı bir olgu. Kuantum seçicilik ile birlikte işliyor. En güçlü yanıt şu an bu, takipteyiz.

Demeye çalıştığım nokta, beyaz delik de olsa, tekillik de olsa, Planck yıldızı da olsa, evet arkada büyük bir bilmece gizli. Bence, bu sorunun cevabı çoklu evrenler hipotezinde yatıyor. Tabii, paralel evren değil, çoklu evrenler farklı bir olgu. Kuantum seçicilik ile birlikte işliyor. En güçlü yanıt şu an bu, takipteyiz.

Benim de demeye çalıştığım nokta buydu. Açıkçası James Webb'den bu noktada umutluyum. Hubble Deep Field'in de ötesine geçmek, evrenin ilk zamanlarındaki şeklini anlamamıza oldukça yardımcı olacak.

Geri
Yukarı