Evrim'in tanımı

Evrimin işleme prensibi söz konusu olunca, milyonlarca yıl içinde birbirlerinden evrilen ve içinde bulundukları koşullar eşliğinde değişen canlılar en baştan nasıl düzgün yaratılabilir?
Yani diyorsun ki Tanrı önce kusurlu yaratmış, kusursuza doğru yıllar boyunca evrilmesini belirlemiş. Ben de diyorum ki tüm canlıları mükemmel yaratsın, evrimle hiç uğraşmasın. O zaman kusurlu yaratılanların suçu ne? Sonradan gelecekler için sadece bir adım görevi mi görüyorlar?

Körelmiş organların kusursuzluk örneği olduğunu da ima etmedim. Kusur ve kusursuzluk kavramlarını daha önce basit bir mantık ve çıkarım ile açıkladım.
Bu nasıl bir mantık ya, diyorsun benim için kusursuzluk kusurlu olmakla mümkün. Evrimdeki kusur zaman içinde ortadan kaybolacak ise o an bize kusur gibi görünse de uzun vadede kaybolduğundan dolayı kusur olmaktan çıkıyor. Bu lafı diyen sensin haberin var mı? Hâlâ körelmiş organları nasıl normal bir durum gibi görüyorsun acaba.

Bu cevabına senin bir önceki cevabını gösteriyorum. İstersen artık bir karar ver bu konuda, ne dersin? Bilgili taklidi yapan zat?
Bak bilgisiz zat. Evrimin kendisi tamamen tesadüfi değildir, bunu daha önce açtığım konularda defalarca söyledim. Ancak evrim mekanizmaları arasında bazı tesadüfi durumlar var bunlarda mutasyon ve genetik sürüklenmedir. Sen bunlardan bir habersin, bunları bilmemene rağmen çıkıp evrimin tesadüfi olduğuna inanmıyorum diyen birisin, bu dediklerin evrimden bir haber olmandan dolayı ortaya çıkan yorumlar.

Akıllı tasarım olmadığına dair kanıt olarak sunduğun şey nedir? "Tasarımcı olsa elbette böyle yapmazdı, şöyle yapardı, böyle yapardı." diyorsun. Bu senaryolar nerden çıkıyor?
Ben sana net kanıtlarla sundum, somut delilin varsa sorduğum sorulara cevap ver boş yapma.

Tesadüfi evrime inanmıyorum." ifadesinin birden fazla açıklaması yok. Tek bir açıklaması var o da tesadüfi olmayan, yani akıllı tasarım sonucu oluşmuş bir evrim olduğunu düşünüyorum demek. Kaldı ki cümlenin devamında "mühendis" kelimesini de kullanmışım. Şimdi ona eşdeğer olarak akıllı tasarım diyorum.

Sen önceki sayfada evrime tesadüf değildir diyip sonra bu sayfada evrim ve onun süreçleri hakkında tesadüfidir diyip 180 derece dönmüş oldun. Daha ne yazdığını bilmiyorsun ve bir de bana diyorsun.
İşte senin bilgin bu kadar, daha benim ne demek istediğimi anlamayacak kadar bilgiden yoksunsun.

Bir şeyin tesadüfen oluşması o şeyin gerçekliğini azaltan bir şey değildir. Evren'de birbirine bağlı olmadan neden-sonuç dizgilerinin denk gelmesinden ötürü tesadüfi durumlar olmuştur, her zamanda olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Bak mesela araba sürüyorsun yanından başka bir araç geçiyor araçtan fırlayan bir şey senin açık olan camından arabanın içinden geçip gelip sana değiyor, bunun gerçekleşme oranı ne, çok düşük ama imkansız değil. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Tesadüflikte böyle bir şeydir imkansız değildir. Yetersiz bilgilere ve ön yargıya sahip olduğunuzdan dolayı bu tür yorumlar yapıyorsunuz.

Evrim kaotik bir süreçtir, tesadüf ile kaotik aynı şeyler değil. Doğa yasaları tesadüfi değildir, geçmişte vardı, şimdide var, gelecekte de olacak. Evrim dediğin şey de bir doğa yasasıdır netice olarak.

Doğa ve Fizik yasalarının neden bugünkü gibi hareket ettiklerini bilmiyoruz. Bunu bilmek için büyük patlamadan öncesini bilmemiz gerekiyor tüm yasaları tanımlayabilmek için.

Bu yasalarla da var olduktan sonra herhangi bir şekilde kontrol edilmezler, bilinçsiz bir biçimde hareket ederler. Bu yasalar sürekli kendilerini aynı şekilde tekrar ettiği için belli bir düzen yaratacak güce sahip oluyorlar.

Doğa yasaları tesadüfi değildir sonuçları tesadüfidir. Mesela bir elmanın yere mi düşeceği, kafanıza mı düşeceği tesadüfidir. Örnekler çoğaltılabilir.

Ayrıca evrim mekanizmalarından bazıları tesadüfi gerçekleşir bunlarda genetik sürüklenme ve mutasyondur.

Koca evrendeki küçük dünyada yaşayan küçük insan zekasını baz almak değil mi? Tanrıya iş öğretmeye çalışmak değil mi?
Küçücük insan zekası bu tür şeyleri düşünebiliyor koca evrendeki tanrı bunları öngöremeyecek kadar bilginizse bu nasıl tanrı söyle bakalım. Tanrının olduğuna dair en ufak bir bulgu yokken, tanrıya iş öğretiyorsun demek nasıl bir yorum, tanrıyı görmüş gibi emin yorumlarda bulunma.
İşte dine ve engelli insan konusuna girmeye çalışıyor sürekli.
Yorum yapmak için yorum yapma. Bunlara verecek cevabın var mı yok mu, varsa yazarsın. Engelli insanlarda evrimin hatası bunun dinlerle alakası yok, tabii her şeyi körelmiş organlara dayanarak yorumladığın için başka örnekleri sana sunduğumuzda zoruna gidiyor, konuyu niye oraya getiriyorsun saçmalıklarına başvuruyorsun.

Bunun sonucunda da bu kişi baskın görünüp üstün gelmiş gibi düşünüyor herhalde.
Sen kimsin, senden mi çekineceğim ne yazıp yazmayacağım konusunda.

Son düzenleme:
Tam olarak demek istediğini anlayamadım, biraz açar mısın?
Diyorsun ki "Evrim ile hiç uğraşmasın, direk mükemmel yaratsın." eğer öyle olsaydı ortada hiçbir mantık kalmazdı, düşünse pat diye yaratılıyorsun. Çok mantıksız gelirdi, "Nasıl olabilir de bir anda yaratıldık?" diye düşünmeye başlardık. Fakat evrim sence de çok daha mantıklı değil mi? Yani insanlar evrim ile nasıl oluştuklarını biliyorlar ancak öbür türlü bilemezlerdi.

Diyorsun ki "Evrim ile hiç uğraşmasın, direk mükemmel yaratsın." eğer öyle olsaydı ortada hiçbir mantık kalmazdı, düşünse pat diye yaratılıyorsun. Çok mantıksız gelirdi, "Nasıl olabilir de bir anda yaratıldık?" diye düşünmeye başlardık. Fakat evrim sence de çok daha mantıklı değil mi? Yani insanlar evrim ile nasıl oluştuklarını biliyorlar ancak öbür türlü bilemezlerdi.
Ben de big bang'in ardından bugüne kadar olan her şeyin mantık ve bilim çerçevesi içinde olduğunu düşünüyorum.

Ben de big bang'in ardından bugüne kadar olan her şeyin mantık ve bilim çerçevesi içinde olduğunu düşünüyorum.
Ben de hafif hafif öyle düşünmeye başladım, yani yaratıcı bizi mantık kurabileceğimiz şekillerde yarattı. Olan her şey biz mantık kurabilelim diye yaratıcının yaptığı bazı olaylardı, örneğin; Evrim, Big Bang... Say say bitmez, onca teori, onca hipotez...

Buna çok güzel bir cevabım olurdu ama konu kilitlenirdi muhtemelen ya da bu konulardan ban yiyebilirdim.
Dediklerinin yaşanacağını düşünmüyorum çünkü (bu konuda çok emin değilim) insanlığın büyük bir kısmı evrime inanmıyor, onlara göre insanlık 1 kadın ve 1 erkeğin bir şekilde dünyaya inmesiyle başlamış ve bu olay buna inanlara hiç de mantıksız gelmiyor. Bilmem anlatabildim mi?🙂

Olan her şey biz mantık kurabilelim diye yaratıcının yaptığı bazı olaylardı, örneğin; Evrim, Big Bang... Say say bitmez, onca teori, onca hipotez...
Senin tanrın 13.8 milyar önce evreni yarattı, sonra bir köşeye çekildi, aradan 8 milyar geçti sonra dünyayı yarattı, dünya şu an 4.5 milyar yaşında, dünyayı da yarattı, uzun süre ses seda çıkmadı ta ki 3.8 milyar önce ilk ilkel canlıların tek hücreli canlılar ortaya çıkana kadar. Bu tanrı nasıl bir yaratıcıysa artık yarattığı türlerin %99'unu yok etti, bunca milyarlarca oluşan canlıların gözünün yaşına bakmadı. Bu işte hiç mi terslik yok hepsi mi akıllı tasarım. Dinleri karıştırıyorum bile dinlerdeki yaratılış saçmalıkların zirvesi zaten.

Doğa yasaları da var olduktan sonra herhangi bir şekilde kontrol edilmezler, bilinçsiz bir biçimde hareket ederler. Bu yasalar sürekli kendilerini aynı şekilde tekrar ettiği için belli bir düzen yaratacak güce sahip oluyorlar.

Bu yasalarında öngörüsü yoktur. Bilinçli şekilde hareket etmezler.

Ben de çıkıp derim bir tanrı var, bu tanrı zamandan ve mekandan bağımsız şekilde vardır bunların hepsini bir yaratıcı yaptı, bunlar kendiliğinden oluşamaz diye bilirim. Ama bu dediklerim şeylerin hepsi laf olarak kalır çünkü ortada somut bir delil yok. Bahane ve senaryo üretmek basit iş, bu işlerin sonu gelmez. Elimizde hiçbir delil olmadan, görmediğim bir şeye kendimi kandırmak için, egomu tatmin etmek için ben inanmam. Siz inanmayı seçebilirsiniz, kendinizi kandırarak mutluluğa erişebilirsiniz o sizin tercihiniz. Bir tanrı varmış gibi, onu görmüş gibi yorumlar yapıp, başkalarının da sizi desteklemesini bekleyemezsiniz.

Senin tanrın 13.8 milyar önce evreni yarattı, sonra bir köşeye çekildi, aradan 8 milyar geçti sonra dünyayı yarattı, dünya şu an 4.5 milyar yaşında, dünyayı da yarattı, uzun süre ses seda çıkmadı ta ki 3.8 milyar önce ilk ilkel canlıların tek hücreli canlılar ortaya çıkana kadar. Bu tanrı nasıl bir yaratıcıysa artık yarattığı türlerin %99'unu yok etti, bunca milyarlarca oluşan canlıların gözünün yaşına bakmadı. Bu işte hiç mi terslik yok hepsi mi akıllı tasarım. Dinleri karıştırıyorum bile dinlerdeki yaratılış saçmalıkların zirvesi zaten.
Ben az önce söylediğim şeye inanmıyorum, sadece ortaya bir fikir olarak attım. Daha üstünde 1 saat bile düşünmedim, aklıma geldi ve yazdım. Yani senin Tanrın gibi bir durum henüz yok.

Bunları düşünürken aklıma bir soru geldi, buraya sormam ne kadar doğru bilemiyorum ama hazır inançlar ve bilimin konusu açılmışken sorayım dedim. Şimdi karıncaların gözünden biz insanları düşünün, belki de bizi Tanrıları olarak görüyorlar. Belki de biz de, bizden üstün bir varlığın bazı deneyleri sonucunda oluştuk. Bunun ile alakalı bir açıklama var mı, yoksa tamamen inanç meselesi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı