Evrim'in tanımı

İlk insanı tanrı yaratmış olsun ya da olmasın...
Bu konu beni şu soruya getiriyor; tek bir insan (homo) türü yok. Farklı fizyolojik özelliklere sahip çok sayıda insan türü yaşadı ve adaptasyon yeteneği en yüksek olan tür olarak şu anda homo sapien olarak bizler kaldık. Üstelik 3 tane türle bizim türümüzün birlikte yaşadığı bir dönem olduğunu da kazılardan biliyoruz, iletişime geçilip ateşi kontrol etmek gibi bazı şeyleri de başka türlerden öğrendiğimizi biliyoruz. Madem ki insanlar 2 kişiden geliyor, fizyolojik (genetik) açıdan bu kadar farklı insan türleri 2.5 milyon yıllık süreçte nasıl ortaya çıkıyor? Sadece bizim türümüz son 200-240 bin yıllık süreçte var, Homo Erectus türü toplamda 1.3 milyonluk bir geçmişe sahip ve geçen zamanlar içinde beyin gelişimleri gibi şeyleri takip edebileceğimiz veriler var. Kalıntılar ve korunmuş fosillerden diğer türlerin bazı üyelerinin iyi korunmuş cesetlerinin de varlığından haberdarız.

Bütün bunlar nasıl oluyor da 2 insan ile bağdaştırılabiliyor? Bunu bağdaştırmak için ciddi anlamda evrim, insan türleri, canlılardaki gözlemlenebilen geçişler, biyoloji (kalıtsallık) gibi şeyler hakkında bilginin kocaman bir SIFIR olması gerekiyor.

Şimdi karıncaların gözünden biz insanları düşünün, belki de bizi Tanrıları olarak görüyorlar.
Bizi tanrıları olarak göreceklerini sanmıyorum, buna net bir cevap vermek mümkün gözükmüyor. Bizi tanrıları olarak görüyorlarsa bir şey yapmaları gerekmiyor mu?

Belki de biz de, bizden üstün bir varlığın bazı deneyleri sonucunda oluştuk.
Simülasyondayız diyorsun yani. Doğru mu anladım.

Bu konu beni şu soruya getiriyor; tek bir insan (homo) türü yok. Farklı fizyolojik özelliklere sahip çok sayıda insan türü yaşadı ve adaptasyon yeteneği en yüksek olan tür olarak şu anda homo sapien olarak bizler kaldık. Üstelik 3 tane türle bizim türümüzün birlikte yaşadığı bir dönem olduğunu da kazılardan biliyoruz, iletişime geçilip ateşi kontrol etmek gibi bazı şeyleri de başka türlerden öğrendiğimizi biliyoruz. Madem ki insanlar 2 kişiden geliyor, fizyolojik (genetik) açıdan bu kadar farklı insan türleri 2.5 milyon yıllık süreçte nasıl ortaya çıkıyor? Sadece bizim türümüz son 200-240 bin yıllık süreçte var, Homo Erectus türü toplamda 1.3 milyonluk bir geçmişe sahip ve geçen zamanlar içinde beyin gelişimleri gibi şeyleri takip edebileceğimiz veriler var. Kalıntılar ve korunmuş fosillerden diğer türlerin bazı üyelerinin iyi korunmuş cesetlerinin de varlığından haberdarız.

Bütün bunlar nasıl oluyor da 2 insan ile bağdaştırılabiliyor? Bunu bağdaştırmak için ciddi anlamda evrim, insan türleri, canlılardaki gözlemlenebilen geçişler, biyoloji (kalıtsallık) gibi şeyler hakkında bilginin kocaman bir SIFIR olması gerekiyor.
Keşke yazdığımı doğru okuyup yorumlayabilsen. Yazdığım şeyin senin yazdığın şeylerle alakası yok. Hatta yazdıkların doğru şeyler zaten.

Keşke yazdığımı doğru okuyup yorumlayabilsen. Yazdığım şeyin senin yazdığın şeylerle alakası yok.
Alıntı senin yazdığından ama yazdığım şey sana bir cevap değil. Benim başka konularda da çok sık karşılaştığım bir şey bu, onlara atıfta bulundum. Seninle ilgili olan bir durum değil yani. Evrim karşıtlığının altına doldurduğu bir konu olduğu için orayı açtım sadece. Sonuçta konu başlığı evrimle alakalı.

Bizi tanrıları olarak göreceklerini sanmıyorum, buna net bir cevap vermek mümkün gözükmüyor. Bizi tanrıları olarak görüyorlarsa bir şey yapmaları gerekmiyor mu?
Ne gibi bir şey?
Simülasyondayız diyorsun yani. Doğru mu anladım.
Simülasyon demeyelim de, deney sonucu oluşmuş akıllı varlıklarız diyelim.

Alıntı senin yazdığından ama yazdığım şey sana bir cevap değil. Benim başka konularda da çok sık karşılaştığım bir şey bu, onlara atıfta bulundum. Seninle ilgili olan bir durum değil yani.
Yani benden alıntılayınca ve alıntıladığın kısmı da neden alıntıladığını anlamayınca öyleymiş gibi geldi. Tamamdır bir sorun yok :).

Diğer bahsettiğin şeyleri hesaba katmadan cevap vermek istiyorum kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığı söylemek, buna inanmak için hiçbir şey bilmemek gerekiyor. Nitekim evrimsel süreçte erkeklik, dişilikten doğdu. Erkekler esas olarak eşeyli üremenin evrilmesi sonucu ortaya çıktı. Dişi bireyler kendini kopyalayabilir. Erkeklerde meme bulunmasının temel sebebi de budur.

Simülasyon demeyelim de, deney sonucu oluşmuş akıllı varlıklarız diyelim.
Birileri yeni Prometheus mu izlemiş? :D :D

Bu dediğini tamamen yalanlayacak bir bulgu var mı ya da tamamen yanlışlanabilir mi emin değilim ancak bilim yanlışlamalar değil deneylerle doğrulamalar üzerinden ilerliyor. Bir şeyin yanlışlanması yeni bir teorinin doğrulanmasıyla oluyor.

Geri
Yukarı