Excalibur G770 Anakart Sorunu

Jeuense

Femtopat
Daha fazla  
Rize'de yaşıyorum ve burada Casper Teknik Servisi mevcut. Cihazımı bu servisin mağazasından 09/2019 tarihinde sıfır olarak aldım ve temizce kullandım. Intel i7-9750H işlemci, NVIDIA GeForce GTX1650 Ekran kartı, 16 GB RAM, 240GB SSD + 1TB HDD özelliklerindeydi. Termal macun ve fan temizliklerini belli düzende yaptım.

Garantim bittikten sonra pilimin şiştiğini öğrendim. "Voltaj dengesizliği yapacağından" hiç söz edilmeyip şişerse kasayı ve anakartı kastırır ve en kötü durumda patlar; sökersem ve pil takmazsam da ani elektrik voltaj durumlarında cihaz zarar görür diye uyarılmıştım. Pilimi değiştirmeyip 1 sene daha kullandım ama sanırım en büyük hatayı yaptım.

Olaya gelirsek; bundan 1 ay kadar önce oyun oynarken (TFT) bilgisayar oyundan attı ve laptopumun kontrol uygulaması bana "VGA Ekran kartı sürücü kur" diye uyarı verdi (3 sene boyunca hiç vermemişti). Kontrol uygulamasında ekran kartım 80-90 derecelerdeydi (normalde 65'i geçmez) ve bir sorun olduğunun farkındaydım. Sürücü bozulmuştur diyerek laptopumu kapadım ve işlerimden dolayı birkaç saat sonra PC'yi açtım. Açtıktan birkaç dakika sonra şarja taktım ve 10 saniye sonra bilgisayarım kapandı. Hiç güç almıyor ve yanık kokuyordu. Direkt kasayı söktüm ve ekran kartının koktuğunu gördüm. Sonrasında servise götürdüm, tamir konusu çok zor olacağını yapılırsa ne kadar süre gideceğini bilmediklerini ve 1 hafta sonraya sorunun ne olduğunu söyleceklerini belirttiler. 1 hafta sonra bana "VGA Chipset ve Besleme arızalı", Anakart değişim gerekli ve Asıl Casper servisine yollarsak hiç tamirle uğraşmayıp değişim söyleyeceklerini dediler. Servis de dahil tüm bu durumun pilimin dengesizliğinden kısa devre olup ekran kartımı yaktığını ve beslemeyi bozduğunu düşünüyoruz.

Ne yazık ki çok imkanım yok. Anakart değişimi çok pahalıya patlayacak. Çıkma anakart da bulamıyorum. Tamir konusunda da net bilgi alamıyorum ve açıkçası şehrimdeki kişilerin yapacağını da düşünmüyorum. Sınava hazırlanıyorum ve çalışmam gerekli dolayısıyla internet için PC'ye ihtiyacım var.

Birkaç sorum olacak:

1-) Ekran kartının gerekli durum dışında çalışmadığını biliyorum. Benim ekran kartımın harici bir ekran kartı olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarım ekran kartını yanmadan önce sistemsel olarak görmüyorken "işlemci ve onun ekran kartı" ile çalışıyordu. Ben şimdi besleme konusunda anakartı tamir ettirebilirsem (mümkün mü bilmiyorum) ekran kartsız bu sistem çalışır mı?
2-) Teknik servistekilere ekran kartı tamirini sorduğumda ekran kartın ve işlemcin anakarta gömülü, parça değişimi olmaz tamiri de imkansız gibi çok zor. Tamiri olsa bile birkaç aya belki 1 seneye bile tekrar sorun verebilir demişti. Ben bu ekran kartını tekrar ayağa kaldırabilir miyim? BGA reballing muhabbeti var ama ülkemizde yapılabiliyor mu bilmiyorum. Anakartım ve ekran kartım tamir görebilir mi?

IMG_6677.jpeg

IMG_6678.jpeg

IMG_6793.jpeg

IMG_6792.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
kardeş bende aynı durumdayım. cihaz durduk yere gümledi servis yeni anakart diyor. içerisini açtım birkaç parça yanmış bende arızalı anakart arıyorum. anakartı parça olarak satmak istersen alabilirim.

Büyük geçmiş olsun. Ben aylardır birkaç siteye bakınıyorum ama bozuğu bir yana çıkma çalışan anakart bulmak bile imkansız resmen. Anakart modeli olsun farklı cihazlarda olsun falan diycem hiçbir yerde emsali yok. Kaldı ki cihaz evde yatıyor tamir için de kimseye gitmedim ve sormadım sonu nolucak bilmiyorum. Ek olarak merak ettim ben fiyat almak için servise yollamadım, belki özellikleri farklıdır ama sen servisten anakart için fiyat alabildin mi ?

Yeni anakart bulsam diycem cihazın geri kalan parçaları 3 yıllık. Yeni cihaz alsam fiyatlar ayrı dert. Kendi sağlam değiştirilebilir parçalarımı daha düşük bir gaming laptopa transfer etsem kalanlar nolucak ne kadar ne kar edebilicem. Tamir ettirsem (oluyor mu bilmiyorum) (oluyorsa ne kadar sağlıklı ve ömürlü olucak bilmiyorum) ayrı dert...

Ama şunu öğrendim 2-3binden kaçmıycan 2yılda bir sıfırlıycan pcyi.

Birde 1 anakartı tamir etmek için arızalı ek bir anakart yani o anakarttan donör parça şart mı ? Başka parçalardan olmaz mı o manada.

Büyük geçmiş olsun. Ben aylardır birkaç siteye bakınıyorum ama bozuğu bir yana çıkma çalışan anakart bulmak bile imkansız resmen. Anakart modeli olsun farklı cihazlarda olsun falan diycem hiçbir yerde emsali yok. Kaldı ki cihaz evde yatıyor tamir için de kimseye gitmedim ve sormadım sonu nolucak bilmiyorum. Ek olarak merak ettim ben fiyat almak için servise yollamadım, belki özellikleri farklıdır ama sen servisten anakart için fiyat alabildin mi ?

Yeni anakart bulsam diycem cihazın geri kalan parçaları 3 yıllık. Yeni cihaz alsam fiyatlar ayrı dert. Kendi sağlam değiştirilebilir parçalarımı daha düşük bir gaming laptopa transfer etsem kalanlar nolucak ne kadar ne kar edebilicem. Tamir ettirsem (oluyor mu bilmiyorum) (oluyorsa ne kadar sağlıklı ve ömürlü olucak bilmiyorum) ayrı dert...

Ama şunu öğrendim 2-3binden kaçmıycan 2yılda bir sıfırlıycan pcyi.

Birde 1 anakartı tamir etmek için arızalı ek bir anakart yani o anakarttan donör parça şart mı ? Başka parçalardan olmaz mı o manada.

Donör kartın aynı olması gerekmiyor ancak aynı olması tercih ediliyor. Sebepleri ise şunlardır:

1-) Çoğu SMD komponentte komponenti tanımlayan bir yazı bulunmaz.

2-) Yanan veya arızaya düşen komponentlerin ölçümü yapılamaz. Dolayısıyla hangi komponentin hangi değerde takılacağını bilemezsiniz. Misal direnç için omajı, kapasitör için faradı, FET için amper, voltaj, iç direnci önemlidir.

@Jeuense , baktınız mı bilmiyorum fakat bizim cihazlar yurtdışında Thunderobot 911 Air ismiyle 8.nesil işlemci kullanılarak satılmış. Anakart dizaynı farklı fakat üzerindeki sistemler benzer olabilir.

@Jeuense , baktınız mı bilmiyorum fakat bizim cihazlar yurtdışında Thunderobot 911 Air ismiyle 8.nesil işlemci kullanılarak satılmış. Anakart dizaynı farklı fakat üzerindeki sistemler benzer olabilir.
Bir süre bakınmıştım ama cihazımın emsaline dair bir şey bulamamıştım. Bu bilgi ilaç gibi geldi bakalım belki bir şeyler çıkabilir. Teşekkür ederim

Arkadaslar ben ankarada bi hurdacidan anakart buldum. Anakart uzerindeki parcaladi kullanip cihazi tamir ettik. Bulundugum ilcede cok iyi bir tamirci var elinde benim aldigim hurda anakarttan malzemelerde var isterseniz onunla gorusebilirsiniz. google a “Mtm elektronik erbaa” yazin iletisime gecin.

Anakarta servis 14.500 tl fiyat istedi. 400 tl hurda anakart + 500 tl iscilikle beraber 900 tl ye sorunumu hallettim. Valla kimse yerli falan diyip casper almasin, hayatimda gordugum en ahlaksiz firma. Bilgisayarda ayni sekilde dandik ve kalitesiz. Ayrica Insan kendi urununu tercih eden musterisini kollar, kaziklamaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı