Çözüm G770 Excalibur ısınma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HakanErz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Casper Excalibur G770 cihazımın ısınma sorununu çözmüş bulunmaktayım.
Cihazımda genelde oyun oynarken aşırı ısınma sorunu mevcuttu. Genelde God of War gibi yüksek işlemci kullanan oyunlarda 98 dereceleri görüyordum, işlemcinin bu kadar sıcak çalışmasına rağmen ekran kartım 65 dereceyi geçmiyordu. Daha sonra bilgisayarın kasasını kontrol amaçlı açtığımda ekran kartının soğutma ızgarasına daha yakın konumlandırıldığını gördüm. Böyle saçma bir tasarım hatası olamaz. Ekran kartı ve işlemci bilgisayarın sağ tarafına üst üste gelecek şekilde konumlandırılmış ve tek bir soğutma borusu ile her iki çip desteklenmeye çalışılmış, haliyle ızgaraya en yakın olan çip ısınmıyor işlemcide ısısını ızgara gönderirken karşısına zaten halihazırda ısınmış ekran kartının ısısıyla karşılaşıyor.

ThrottleStop programı ile G770'lerde undervolt kilitli olduğu için işlem yapamıyorsun ( kilit kaldırma mümkün fakat uzun iş ), ya Turbo'yu kapatabiliyorsun ki bu işlemde oyunlarda bir hayli FPS kaybına neden oluyor ya da tpl üzerinden güç limitleme yapabiliyorsun. Tpl üzerinden güç limitlemesi yaptığımda ısınma konusunda bayağı bir fark gördüm, bazı oyunlarda gerçekten 10 dereceye yakın farklar oluştu fakat God of War oyununda bir süre sonra yine ısınma pickleri yaşayarak anlık olarak 96 dereceleri gördüm.

İşlemcim i5-12450H işlemcinin çok fazla wat çektiği bu yüzden ısındığını düşünmüştüm fakat yukarıda iletmiş olduğum gibi sorun tamamen tasarım hatası. Güç yönetiminden işlemciyi %80'lere kadar almama rağmen tpl üzerinden limitlendirme yapmama rağmen sorunu çözemedim tâki iş bilgisayarım olan Dell Latitude E7240 bilgisayarım için almış olduğum termal macunu kullanana kadar.
Sizlere bilgisayarımın özelliklerini, oyunlarda ve bench, strees üzerinden almış olduğum sıcaklık değerlerini paylaşıyorum. Aynı şekilde ThrottleStop üzerinden limitlendirerek de yapacağım.

Cihaz adı: Excalibur G770.
İşlemci: 12th gen Intel(R) Core(tm) i5-12450H 2.50 GHz.
Takılı RAM: 16,0 GB (kullanılabilir: 15,7 GB)
Ekran kartı: GTX 1650.
CPU-Z üzerinden stress sonuçları. Sıvı metal işleminden önce direk 96-98 derecelere sabitliyordu kendini ve maksimum kullanmış olduğu wat 42W kadardı. ThrottleStop tpl işleminde ise 87 derecelere kadar ulaşıyordu ve 35 watlara kadar düşüyordu ki cihaz 3200 puanlarda geziyordu.
Şu an 62W kadar çekmekte ve ısı neredeyse 20 birim düştü. Sıvı metal işleminden önce 96-98 dereceleri alırken MX-4 model termal macun kullanıyordum.
Ekran kartına hiçbir şekilde sıvı metal uygulaması yapılmadı ve üzerinde MX-4 var zaten işleme gerek de yok %99 kullanımda dahi 65 derecenin üzerinde görmedim. Bu arada G770 model bilgisayarın Turbo fan modu beş para etmez 2-3 derece fark yaratıyor. Sizlere iletmiş olduğum değer teslerinde Turbo fan kullanımı yapılmamıştır.
Kullanmış olduğum sıvı metal.
Pullsar ıcedragon® pullwark™ metal series™ 128W/M-K (ne kadar 128W/M-K olduğu tartışılır tabii, fakat işe yarıyor).

1705105819085.png

1705105881777.png

CPU-Z üzerinden bench sonuçları.

1705106065538.png

God of War sonuçları.

Rise of the Tomb Raider sonuçları.

GTA 5 sonuçları.
ThrottleStop tpl limitleme yapılarak alınan stees sonuçları.

1705107042803.png

Not: Elimde kapton bant olmadığı için kullanmadım, onun yerine işlemci yanlarına ince bir sünger çektim. Zaten işlemci etrafında metal koruma mevcut ve üzerinde herhangi bir devre elemanı bulunmuyor. Yine de kullanım sağlarsanız kapton bant kullanın daha sağlıklı olsun. Bu arada daha önce de birkaç bilgisayar üzerinde sıvı metal kullandım ve uzun kullanımda bakır blok üzerinde renk değişimi ve erozyon gördüm. Bunun performans anlamında veya soğutma anlamında bir zararını görmedim fakat uzun vadede sogutma blogu yenileme gibi bir ihtiyacınız olabilir bu tamamen sizlerin tercihi değişim yapmasanız da görüntü dışında bir sorun yok.

İyi sosyaller dilerim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir konu olmuş. Tebrik ediyorum sizi. Ama bilgisayar fazla anlamayan birisi bunu denemesini tavsiye etmem açıkçası. Arkadaş bu işlerden biraz anlıyor gibi. Casper ve Monster markaları ısınmakla ün kazanmış markalar zaten. Yapabilecek fazla bir şey yok. Tekrar tebrik ediyorum.

Bende acer nitro 5 an517-54 var ve sıcaklığım otomatikte 90 ı geçmiyor 85 90 araasında takılıyor max a aldığım zaman 82 civarında oluyor ama ben bu ısının yüksek olduğunu düşünüyorum. Sıvı metal sürsem mi diye düşünüyordum ama şu videyu gördüm ve acaba kaliteli termal macun sürsem sorunumu çözermi diye düşünüyordum ama sen mx4 kullanıyormuşsun ve ona rağmen yüksek derece alıyormuşsun.

Benim bilgisayarımın altında fan var ve bilgisayar açılı duruyor senin bilgisayarın da öyle mi yani eğik durması akma gibi bir problem yapar mı ?
Sıvı metal sürerken zorlandın mı sence bende sıvı metal sürmeli miyim ? Ben eğer ki sürersem bol bol kapton bant kullanmayı düşünüyorum
Bilgisayar hakkında biraz bilgim var defalarca arkadaşlarımın kasa ve laptoplarının termal macunlardını değiştirdim.
Şu an kullandığım bilgisayarı da alalı 1 yıl oldu ve 2 kez termal macun değiştirdim ama 2. değiştirdiğimde termal pedler erimişti bakır bloğu kaldırdığımda sünmeye başlamıştı.
Teşekkür ederim.

Bende acer nitro 5 an517-54 var ve sıcaklığım otomatikte 90 ı geçmiyor 85 90 araasında takılıyor max a aldığım zaman 82 civarında oluyor ama ben bu ısının yüksek olduğunu düşünüyorum. Sıvı metal sürsem mi diye düşünüyordum ama şu videyu gördüm ve acaba kaliteli termal macun sürsem sorunumu çözermi diye düşünüyordum ama sen mx4 kullanıyormuşsun ve ona rağmen yüksek derece alıyormuşsun.

Benim bilgisayarımın altında fan var ve bilgisayar açılı duruyor senin bilgisayarın da öyle mi yani eğik durması akma gibi bir problem yapar mı ?
Sıvı metal sürerken zorlandın mı sence bende sıvı metal sürmeli miyim ? Ben eğer ki sürersem bol bol kapton bant kullanmayı düşünüyorum
Bilgisayar hakkında biraz bilgim var defalarca arkadaşlarımın kasa ve laptoplarının termal macunlardını değiştirdim.
Şu an kullandığım bilgisayarı da alalı 1 yıl oldu ve 2 kez termal macun değiştirdim ama 2. değiştirdiğimde termal pedler erimişti bakır bloğu kaldırdığımda sünmeye başlamıştı.
Teşekkür ederim.
80 derece çok fazla bir ısı değil, eğer kaliteli bir macun kullanırsan ortalama 5-6 derece fark edecektir. Bende soğutma kullanıyorum biraz eğik duruyor fakat akma falan olmaz sıvı metalde. Sıvı metal çok akışkan bir madde değil zaten uygulama esnasında çok çok az bir miktar kullanıyorsun. 1gr sıvı Metali 4 bilgisayarda kullanıyorum. Sıvı metal uygulaması macun uygulamasından farklı benim 13 senelik deneyimim var + ustalık belgem, usta öğretici belgem, lise ve üniversitede bilgisayar bölümü deneyimim var. İstersen uzman birisine yaptır veya illa ben yapacağım dersen adım adım anlatabilirim.

80 derece çok fazla bir ısı değil, eğer kaliteli bir macun kullanırsan ortalama 5-6 derece fark edecektir. Bende soğutma kullanıyorum biraz eğik duruyor fakat akma falan olmaz sıvı metalde. Sıvı metal çok akışkan bir madde değil zaten uygulama esnasında çok çok az bir miktar kullanıyorsun. 1gr sıvı Metali 4 bilgisayarda kullanıyorum. Sıvı metal uygulaması macun uygulamasından farklı benim 13 senelik deneyimim var + ustalık belgem, usta öğretici belgem, lise ve üniversitede bilgisayar bölümü deneyimim var. İstersen uzman birisine yaptır veya illa ben yapacağım dersen adım adım anlatabilirim.
Benim o kadar tecrübem yok işte kendi ve arkadaşlarımın kasalarını laptoplarını temizler macun falan yenilerim o kadar.
Aslında kesin kafaya koymuştum sıvı metal sürmeyi sonra bi formda turbo mod kapatma gördüm denedim 10 15 derece düşüyor ve fpsim aynı kalıyor birde mx-6 sürsem mis gibi olur diye düşündüm ama turboda 4 ghz kullanırken kapatınca 2.6 kullanıyor. CPU yu %100 kullanan oyunlarda muhtemelen performans kaybı olur akşam undervolt deneyeceğim onda aynı ghz kullanıyor ama yine ısı 10 derece kadar düşüyor videolardan gördüğüm kadarıyla. Eğer ki bende de öyle olursa yapabilirsem sıvı metala girmeyeceğim sanırım ama teşekkürler yaparsam sana danışayım.

Ve sanırım sadece sürerken gidenler sorun yaratıyor riski orda galiba yoksa az sürüp düzgünce bantlayınca bir sıkıntı olmaz riski yok dimi.
Milletin söylediği kadar riskli bir şey değil dediğine göre sadece uygulamayı güzel yapmak lazım macunu alkolle güzelce temizleyip sıvı metali yedirince sorun olmuyor.

Son düzenleme:
Benim o kadar tecrübem yok işte kendi ve arkadaşlarımın kasalarını laptoplarını temizler macun falan yenilerim o kadar.
Aslında kesin kafaya koymuştum sıvı metal sürmeyi sonra bi formda turbo mod kapatma gördüm denedim 10 15 derece düşüyor ve fpsim aynı kalıyor birde mx-6 sürsem mis gibi olur diye düşündüm ama turboda 4 ghz kullanırken kapatınca 2.6 kullanıyor. CPU yu %100 kullanan oyunlarda muhtemelen performans kaybı olur akşam undervolt deneyeceğim onda aynı ghz kullanıyor ama yine ısı 10 derece kadar düşüyor videolardan gördüğüm kadarıyla. Eğer ki bende de öyle olursa yapabilirsem sıvı metala girmeyeceğim sanırım ama teşekkürler yaparsam sana danışayım.

Ve sanırım sadece sürerken gidenler sorun yaratıyor riski orda galiba yoksa az sürüp düzgünce bantlayınca bir sıkıntı olmaz riski yok dimi.
Milletin söylediği kadar riskli bir şey değil dediğine göre sadece uygulamayı güzel yapmak lazım macunu alkolle güzelce temizleyip sıvı metali yedirince sorun olmuyor.
Aynen az miktarda kullanırsan hiç bir sorun yaşamazsınız. Toplu iğne başındanda küçük bir miktar uygulayacaksın.

Aynen az miktarda kullanırsan hiç bir sorun yaşamazsınız. Toplu iğne başındanda küçük bir miktar uygulayacaksın.
Benim hayaller suya düştü :D
Undervolt yapamadım throttlestop programında herşey kilitli görünüyor değiştiremiyorum intelin programında da aynı şekilde kilitli.
Sanırım sıvı metal kullanacağım

Benim hayaller suya düştü :D
Undervolt yapamadım throttlestop programında herşey kilitli görünüyor değiştiremiyorum intelin programında da aynı şekilde kilitli.
Sanırım sıvı metal kullanacağım
Konu içinde TPL hakkında bilgi verdim kontrol edebilirsin, Kilitli işlemcilerde TPL üzerinden undervolt yapabilirsin.

TPL kısmını tam anlayamadım neresi olduğunu bulamadım.
Benim FIVR kısmı tamamen kilitli içindeki hiçbir şeyi değiştiremiyorum.
Ana ekranda clock mod var ordan mı yapmam lazım güç düşürme işlemini yada denetim masası güç ayarlarındaki yerden işlemciyi % olarak kısmalı mıyım ?

Ve işlemciyi stres testine soktuğumda 92 dereceyi geçmiyor 90 a gelince sanırım gücü kesiyor biraz 4.4 ghz sadece ilk başlangıçta aldı ve sonra direk düştü 3.7 lere
Ben sıvı metal sürdüğüm zaman fazla ısınmamasının yanısıra performansım da artar mı işlemci oyunlarda yada stres testine soktuğum zaman 4.4 ghz de çalışır mı
Sen sıvı metal sürdüğünde oyunlarda performans farkı gördün mü ?

Son düzenleme:
TPL kısmını tam anlayamadım neresi olduğunu bulamadım.
Benim FIVR kısmı tamamen kilitli içindeki hiçbir şeyi değiştiremiyorum.
Ana ekranda clock mod var oradan mı yapmam lazım güç düşürme işlemini ya da Denetim Masası güç ayarlarındaki yerden işlemciyi % olarak kısmalı mıyım?

Ve işlemciyi stres testine soktuğumda 92 dereceyi geçmiyor 90'a gelince sanırım gücü kesiyor biraz 4.4 GHz sadece ilk başlangıçta aldı ve sonra direk düştü 3.7'lere
Ben sıvı metal sürdüğüm zaman fazla ısınmamasının yanı sıra performansım da artar mı işlemci oyunlarda ya da stres testine soktuğum zaman 4.4 GHz de çalışır mı?
Sen sıvı metal sürdüğünde oyunlarda performans farkı gördün mü?

Tabii ki işlemci ısınmadığı için sürekli Turbo modda çalışıyor ve performansı artıyor. Örnek veriyorum 70FPS sabit aldığın oyunda ısıdan dolayı 1 saatin sonunda 50 FPS'lere kadar düşme oluyor fakat sıvı metal uygulaması sonrasında bu düşmeyi yaşamıyorsun. TPL de ise wat düşürdüğün anlık ısınmalar olmuyor yüksek FPS almaya devam edebiliyorsun.

Geri
Yukarı