Excalibur G770 i5-11400H Power Throttling Uyguluyor

bselimb

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Forumdan başka bir arkadaşın konusunu görüp kayıt olup derdimi açıklamaya karar verdim.

Aralık 2021'de Turkcell'de görüp Casper Excalibur 11. Nesil i5 işlemci ve RTX 3050 Ti modelini almaya karar verdim. 8 GB RAM olduğu için hem 32 GB 3200 MHz Crucial RAM taktım hem de Samsung NVMe 980 PRO M.2 SSD taktım.

Şunu fark ettim, herhangi bir oyunu oynarken 10. veya 30. dakikalardan sonra oyunlar bildiğiniz kasmaya başlıyor, görüntü bir anda yavaşlıyor yavaş yavaş sağa sola dönüyor mesela karakter.

Ama asıl canımı sıkan nokta şu oldu: ETS2 oynayayım dedim, arkadaş 3. dakikasında kasmaya başladı. İlk kez de bu kadar erken olunca bir bakayım dedim ve arkadaşımızın konusunu gördüm, power throttlingi araştırdım, Intel XTU yükledim ve aşağıdaki sonuca bakar mısınız? 20 küsür saniyede power throttlinge girer mi bir alet ya?

1643049312223.png

Bu konuda ne yapabilirim? Aynı zamanda iş bilgisayarım olduğu için servise de bırakamam çünkü şu anda yedeğim yok maalesef.

Diğer ihtiyaç olabilecek ekran görüntülerini de ekleyeyim;

1643049472591.png

1643049502530.png

@erengore hocam, ustası sizmişsiniz. :)
@erengore bu arada Casper'da otomatik açık gelen Battery Boost'u BIOS'tan kapattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@bselimb işlemcini az undervolt etsek iyi olurdu ama maalesef orası kilitlenmiş.

FIVR sekmesinde "Disable and Lock Turbo Power Limits'i tikleyin. Sadece bu bile sorunu çözebilir.
TPL sekmesinde Power Limit Control kısmındaki Lock'u tikleyin. Apply'a basın.

Ana ekranda BD PROCHOT tikini kaldırın.

Power Throttle sorununu muhtemelen çözdük ama sistem ısınabilir ciddi seviyede. (90-97) Göreceğiz.

@bselimb işlemcini az undervolt etsek iyi olurdu ama maalesef orası kilitlenmiş.

FIVR sekmesinde "Disable and Lock Turbo Power Limits'i tikleyin. Sadece bu bile sorunu çözebilir.
TPL sekmesinde Power Limit Control kısmındaki Lock'u tikleyin. Apply'a basın.

Ana ekranda BD PROCHOT tikini kaldırın.

Power Throttle sorununu muhtemelen çözdük ama sistem ısınabilir ciddi seviyede. (90-97) Göreceğiz.
Tam anlamadım TPL'de zaten Power Limit Control seçili görünüyor, tikini mi kaldırayım yoksa öylece bırakayım mı?

Ayrıca bunlardan sonra restart mı edeyim yoksa direkt tekrar stress testi başlatabilir miyim?

Tam anlamadım TPL'de zaten Power Limit Control seçili görünüyor, tikini mi kaldırayım yoksa öylece bırakayım mı?
1643051167016.png

Bakın en sağda Lock kutusu var onu Lock'layın. Eğer Lock'lamak için Disable Power Limit Control kısmındaki tiki kaldırmanız gerekiyorsa kaldırın.

@erengore Galiba yapamadım;
1643051545746.png

1643051569981.png

1643051588271.png

ThrottleStop'dan dediğiniz gibi ana ekrandan BD PROCHOT tikini de kaldırdım.

Dosya Ekleri

• 1643051526077.png
    1643051526077.png
    79,3 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Galiba yapamadım;
Eki Görüntüle 1281173

Eki Görüntüle 1281174
Eki Görüntüle 1281176

ThrottleStop'dan dediğiniz gibi ana ekrandan BD PROCHOT tikini de kaldırdım.
Hocam sorun sizde değil. Sisteminde 3. Limitler engelliyor gibi görünüyor. Casper Güç Uygulamasındaki güç modlarını atar mısın hocam?

Sistemin de ne kadar zorluk çıkarıyor? Bu arada Thermal Throttling da oluyor sisteminde. Macun yenilersen iyi olur. Watt limitlerini açarsak da Termal yavaşlatma olacak gibi görünüyor.

@erengore ya bunun çok basit bir control center'ı var, sadece mod seçebiliyorsun.

Güç ayarlarından girip işlemci seçeneklerini %100 yaptım tüm güç ayarlarında.

Bilgisayar normal iş için çalışırken gayet iyi, Android studio'da bile sorunsuz kod derledi ne bileyim 4k video render aldım gayet de kısa sürdü.

Benim asıl derdim herhangi bir oyunu oynarken belli bir süre sonra aşırı derecede kasmaya başlaması.

Stress test yaparken dahi sıcaklıklar 78-80 derece aralığında gidip geliyor çünkü altta iyi bir notebook soğutucu da var, oyun oynarken de öyle aman aman ısınmıyor, hatta çok az ısınıyor diyebilirim dediğim gibi yarım saatten sonra elimi koyduğumda ısınmış görüyorum sağ tarafını cihazın o kadar.

Bir de stres testi izlerken şunu fark ettim, fanlar devreye girdiğinde thermal throttling uyarısı sağ altta geçiyor, sürekli kalmıyor orada.

@erengore ya bunun çok basit bir control center'ı var, sadece mod seçebiliyorsun.

Güç ayarlarından girip işlemci seçeneklerini %100 yaptım tüm güç ayarlarında.

Bilgisayar normal iş için çalışırken gayet iyi, Android studio'da bile sorunsuz kod derledi ne bileyim 4k video render aldım gayet de kısa sürdü.

Benim asıl derdim herhangi bir oyunu oynarken belli bir süre sonra aşırı derecede kasmaya başlaması.

Stress test yaparken dahi sıcaklıklar 78-80 derece aralığında gidip geliyor çünkü altta iyi bir notebook soğutucu da var, oyun oynarken de öyle aman aman ısınmıyor, hatta çok az ısınıyor diyebilirim dediğim gibi yarım saatten sonra elimi koyduğumda ısınmış görüyorum sağ tarafını cihazın o kadar.

Bir de stres testi izlerken şunu fark ettim, fanlar devreye girdiğinde thermal throttling uyarısı sağ altta geçiyor, sürekli kalmıyor orada.
Hocam oradaki modları görsem iyi olacak işte.

Sürekli kalmaz zaten Thermal Throttle hocam. İlerleme katetmemiz için o modları görmem lazım.

Hocam oradaki modları görsem iyi olacak işte.

Sürekli kalmaz zaten Thermal Throttle hocam. İlerleme katetmemiz için o modları görmem lazım.
Buyrun hocam atıyorum, sürekli kullandığım mod bu;
Malesef bu kadar sadece seçebiliyorum, bir de ledleri ayarlayabiliyorum başka hiçbir şey yok.
1643062535438.png

Buyrun hocam atıyorum, sürekli kullandığım mod bu;
Malesef bu kadar sadece seçebiliyorum, bir de ledleri ayarlayabiliyorum başka hiçbir şey yok.
Eki Görüntüle 1281332
Hocam maalesef yüksek performans seçili olmasın rağmen Throttle oluyorsa yapacak bir şey yok. O limitleri bu program ayarlıyor yani. 1 ve 2'yi ThrottleStop ile ayarlayabilirsin ama 3 için özel yetkilendirme gerekiyor.

Geri
Yukarı