Excalibur G770 i5-11400H Power Throttling Uyguluyor

bselimb

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Forumdan başka bir arkadaşın konusunu görüp kayıt olup derdimi açıklamaya karar verdim.

Aralık 2021'de Turkcell'de görüp Casper Excalibur 11. Nesil i5 işlemci ve RTX 3050 Ti modelini almaya karar verdim. 8 GB RAM olduğu için hem 32 GB 3200 MHz Crucial RAM taktım hem de Samsung NVMe 980 PRO M.2 SSD taktım.

Şunu fark ettim, herhangi bir oyunu oynarken 10. veya 30. dakikalardan sonra oyunlar bildiğiniz kasmaya başlıyor, görüntü bir anda yavaşlıyor yavaş yavaş sağa sola dönüyor mesela karakter.

Ama asıl canımı sıkan nokta şu oldu: ETS2 oynayayım dedim, arkadaş 3. dakikasında kasmaya başladı. İlk kez de bu kadar erken olunca bir bakayım dedim ve arkadaşımızın konusunu gördüm, power throttlingi araştırdım, Intel XTU yükledim ve aşağıdaki sonuca bakar mısınız? 20 küsür saniyede power throttlinge girer mi bir alet ya?

1643049312223.png

Bu konuda ne yapabilirim? Aynı zamanda iş bilgisayarım olduğu için servise de bırakamam çünkü şu anda yedeğim yok maalesef.

Diğer ihtiyaç olabilecek ekran görüntülerini de ekleyeyim;

1643049472591.png

1643049502530.png

@erengore hocam, ustası sizmişsiniz. :)
@erengore bu arada Casper'da otomatik açık gelen Battery Boost'u BIOS'tan kapattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende yapmıyor. İ7-7700HQ gibi Watt canavarı bir işlemci. Ben yine de Throttle'ı giderme taraftarıyım. Throttle olmadan elbet daha stabil performans verir.

Stres testinin yanı sıra oyunlarda Power Limit çok sık yeniyor ya hocam. Bende de yapıyordu geçmişte.

Oyunda Core'a tam yük düşmese de İntel GPU'da azcık fazla da olsa Watt çekmiş oluyor. Hemen hemen aynı hesaba geliyor.

Thermal Throttle durumu bana hiç mantıklı gelmiyor. PROCHOT'un yakınından geçmiyor arkadaşın sıcaklığı. Değişken bir PROCHOT olabilir. Options sekmesinde PROCHOT Offset'i 5 ayarlayın. Ardından Lock PROCHOT Offset'i tikleyin. OK'a basın.
Zaten isinan bir islemci throttlingi engellersen daha da cok isinmayacak mi? Gidermeden tam kastini anlayamadim.
Bende yapmıyor. İ7-7700HQ gibi Watt canavarı bir işlemci. Ben yine de Throttle'ı giderme taraftarıyım. Throttle olmadan elbet daha stabil performans verir.

Stres testinin yanı sıra oyunlarda Power Limit çok sık yeniyor ya hocam. Bende de yapıyordu geçmişte.

Oyunda Core'a tam yük düşmese de İntel GPU'da azcık fazla da olsa Watt çekmiş oluyor. Hemen hemen aynı hesaba geliyor.

Thermal Throttle durumu bana hiç mantıklı gelmiyor. PROCHOT'un yakınından geçmiyor arkadaşın sıcaklığı. Değişken bir PROCHOT olabilir. Options sekmesinde PROCHOT Offset'i 5 ayarlayın. Ardından Lock PROCHOT Offset'i tikleyin. OK'a basın.
Su power limit throttling olayini anlayamadim oyunlarin buna sebep olabilmesi garip ben hic yasamadim bugune kadar.

Valla düzeldi galiba, mesajı yazdığınızdan beri değişikliği yapıp oyuna girdim ve kasma, donma, takılma olmadı. Başka oyunlarda da deneyeceğim birazdan.

Valla düzeldi galiba, mesajı yazdığınızdan beri değişikliği yapıp oyuna girdim ve kasma, donma, takılma olmadı. Başka oyunlarda da deneyeceğim birazdan.
Casper'ın bu kadar akıllı olacağını pek sanmazdım. Şimdiye kadar ilk defa bu şekil bir Throttle görüyorum. Umarım işe yaramıştır. Akıllı Casper...
Zaten isinan bir islemci throttlingi engellersen daha da cok isinmayacak mi? Gidermeden tam kastini anlayamadim.
İşte onu da Undervolt yaparak çözüm sağlıyorum. Gidermekten kastım şu şekilde:
Zaten arkadaşın sistemi pek ısınmıyor aslında dikkat ederseniz. Sadece PL'lere takılıyor. Thermal Throttle'ı ise zaten az önce çözdük sanırım. Düşük FPS ve takılmaların sebebini değişen Power Limit olarak düşünüyordum. Ama halbuki değişken PROCHOT'muş.

Tam ben posta halloldu yazdığımda casper bios güncellemesi attı, 16 Aralık görünüyor güncellemenin oluşturma tarihi. Kendi sitelerinde hala CP151 indirtiyorlar millete, yazınca her ne hikmetse bi anda CP171 yani son sürüm bios atıyorlar.

1643123484226.png

Biraz kıllandım ben bu durumdan.

Tekrar 1-2 oyunda bu sefer ThrottleStop açık bırakmadan deneyeceğim bakalım bir şekilde çözmüşler mi yoksa yine devam mı edecek.

Tam ben posta halloldu yazdığımda casper bios güncellemesi attı, 16 Aralık görünüyor güncellemenin oluşturma tarihi. Kendi sitelerinde hala CP151 indirtiyorlar millete, yazınca her ne hikmetse bi anda CP171 yani son sürüm bios atıyorlar.

Eki Görüntüle 1282004

Tekrar 1-2 oyunda bu sefer ThrottleStop açık bırakmadan deneyeceğim bakalım bir şekilde çözmüşler mi yoksa yine devam mı edecek.
ThrottleStop ayarlarının sıfırlanması için sistemi tamamen kapatmanız gerekiyor. Yoksa ayarlar uygulanmış kalır. Power ışığı sönmeli.

Casper'ın bu kadar akıllı olacağını pek sanmazdım. Şimdiye kadar ilk defa bu şekil bir Throttle görüyorum. Umarım işe yaramıştır. Akıllı Casper...

İşte onu da Undervolt yaparak çözüm sağlıyorum. Gidermekten kastım şu şekilde:
Zaten arkadaşın sistemi pek ısınmıyor aslında dikkat ederseniz. Sadece PL'lere takılıyor. Thermal Throttle'ı ise zaten az önce çözdük sanırım. Düşük FPS ve takılmaların sebebini değişen Power Limit olarak düşünüyordum. Ama halbuki değişken PROCHOT'muş.
Anladim, ilk defa oyun oynarken bir bilgisayarin power limit throttle yaptigini duyuyorum yalniz.

Anladim, ilk defa oyun oynarken bir bilgisayarin power limit throttle yaptigini duyuyorum yalniz.
U serisi cihazlarda hele maksimum seviyede olur. 10750H'da da çok oluyor. Undervolt ve PL'yi arttırsan bile kurtaramıyorsun bazen. 10750H'ın 75W çektiğini bile gördüm.
Dediğimi pekiştirmek için bundan da bahsedeyim dedim.

U serisi cihazlarda hele maksimum seviyede olur. 10750H'da da çok oluyor. Undervolt ve PL'yi arttırsan bile kurtaramıyorsun bazen. 10750H'ın 75W çektiğini bile gördüm.
Dediğimi pekiştirmek için bundan da bahsedeyim dedim.
Bundan once 8300H vardi bende onda hic rastlamadim. Simdi 5800H var bunda da olmuyor. Oyun oynarken max frekansta calisiyorlar hep.

Eki Görüntüle 1282004

Acaba bir kac saat oyun oynadiktan sonra limits sekmesinin goruntusunu atabilir misin? Ama programi oyun acmadan hemen once ac ve oyun oynadiktan hemen sonra limits sekmesini gostermen gerekiyor.

Son düzenleme:
@erengore Hocam merhaba, termal throttling veya power limit throttling sorunu anladığım kadarıyla laptoplarda çok yaygın. Rehberinizi okudum ve çok faydalı buldum. Bende arkadaşımın monster bilgisayarını incelediğimde(i7 10750h) power limit throttling sorunu vardı. Neyse ki rehberiniz sayesinde bunları aşabileceğimizi öğrendim. Bu sorunlardan en az oranda etkilenmek için işlemci veya laptop markası öneriniz var mı?
İ7 8750H
i7 9750h
i7 10750h
i5 11400h
r5 4600h
r7 4800h
r5 5600h
Bütçemin yettiği işlemciler bunlar. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Son düzenleme:
Ya bendeki bu sorun hala devam ediyor 2 saat Elden Ring oynadıktan sonra başladı hemen yine, konuyu da hortlatmış gibi oldum ama işten güçten ancak vakit bulabiliyorum. :) @erengore
@erengore hocam HWINFO'nun Limit Reasons kısmını atıyorum belki yardımcı olur, şuan boşta cihaz.

1646328727540.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı