Excalibur G900 6.5 aylık cihaz ve teknik servis deneyimi

Merhaba, cihazla geçirdiğim 200 günlük deneyimimi paylaşmak istiyorum.
Donanımı:
-Rtx 2070.
-i7 10750h.
-32 GB 3200 MHz RAM.
-240 Hz Full HD 15.6 inch ekran.
-1 TB HDD 256 GB SSD.
30 Haziran tarihinde YKS'den istediğim neti elde edince 1 dk bile durmadan bu laptopu aldım (dolardan korkuma sınavın açıklanmasını bekleyemedim :D). Alırken markaya bu kadar kötü gözle bakan kitle olduğunu bilmiyordum. Dedim ben ne yaptım? :D markanın sorunlu olduğunu laptop elime ulaştıktan sonra öğrendim fakat laptopu beğendiğim için geri vermek istemedim.
Yazın günde 4-5 saat oyun oynadım okul açıldıktan sonra laptopu günde 7-8 saat kullanmaya başladım. Alış hikayem bu şekildeydi şimdi deneyim kısmına geçiyorum. Ufaktan inceleme havasında da olabilir. Cihazı Windows 10 Pro dahil şekilde 14.500 TL'ye aldım.
(Merak edenler için şaşırtıcı şekilde TYT de 5 net fazla çıktı. AYT ise beklediğim gibi geldi. :D)
tasarım ve malzeme kalitesi:
Cihazın kapak ve kasası metal güzel bir hissiyatı var fakat çok fazla parmak izi bırakıyor. Altta alt kapağın yaklaşık %40'lık kısmını kaplayan metal ızgaraya sahip havayı çekme konusunda herhangi bir problem yaşatmıyor. Alt kapak plastiği biraz daha tok olabilirdi o konuda eksik. Alt 2 köşede 2 ambiyans aydınlatması mevcut güzel duruyor fakat sadece 3 renk destekliyor.
Performans:
RTX 2070+i7 10750h performans konusunda üzmedi. GTA 5, Witcher 3, CS:GO, Valorant gibi oyunları deneyimlediğim için sadece bu oyunlar üzerine konuşabileceğim. CS de Afterburner çalışmadığı için sadece FPS için yorum yapacağım. CS ve Valorant FPS değerlerinde 240 Hz ekranı besleyebilecek kadar FPS veriyor 200+'ları rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Witcher 3 için Full grafiklerde (hairworks açık) ortalamada 85-95 arası FPS alıyorum. GTA 5 için Full grafiklerde ortalama FPS değeri yaklaşık 110-120 arası.
Sıcaklık değerleri: (değerler The Witcher 3 ile servise girmeden önceki testlerim.)
Cihazın 4 farklı performans modu mevcut (kontrol merkezi uygulamasının fotoğrafını ekliyorum). Oyunları Gaming ve text modda test ettim. Maalesef i7 10750h çok ısınan bir işlemci. Çoğu laptop modelinde olduğu gibi bu modelde de 80-91 arası sıcaklıklarda çalışıyor. Bu sıcaklık değerini elde etmek için cihazı Gaming moda almak maalesef yeterli olmuyor. Bu modda iken fanlar 4500-5000 RPM hızında döndüğü için sıcaklık değerleri 96'ları bulabiliyor. Turbo fanı aktif edince fanlar 7100 RPM hızında dönüyor. Bu sayede sıcaklık çoğunlukla 80-90 derece arası oluyor 90 üstüne nadir çıkıyor. (türbo modda süpürge gibi ses çıkarıyor :) ) text modda oyuna girince hem ekran kartını besleyebiliyor hem de CPU ısısı 72-83 arası dolaşıyor 80 üstüne çok nadir çıkıyor. Darboğaz olmuyor. Ani FPS kaybı sebebiyle takılma olmuyor. (bu modla oyuna girince Gaming mod yerine bunu koysalarmış keşke dedim.) Boşta 40-50 derece arası. (internette evin sobası diye nitelendirenler mevcut ben öyle düşünmüyorum. Excalibur bu modelde daha fazla bakır boru kullanmış G770 ve G780 ısınabilir bakır boru az ben G900 özeline konuşuyorum. 3 cihazın fotoğraflarını ekleyeceğim kıyaslayabilirsiniz.) Ekran kartı sıcaklıkları genelde 73-78 arası oluyor. Excalibur bu modelinde önceki serilere göre daha fazla bakır boru kullanmış faydası olmuş gerçekten. Fotoğraf bölümüne Excalibur ve birkaç markanın iç fotoğraflarını koyacağım soğutma sistemlerini kıyaslayabilirsiniz.
Sistem modları:

Ekran Alıntısı6451.PNG

Klavye ve ekran:
Cihazda 3 bölgeli RGB klavye mevcut. 6 farklı modu var. Yazı yazarken aydınlatma görevini yapıyor fakat ışık şiddeti düşük görsellik açısından keşke daha yüksek aydınlatabilse dedirtiyor. Basma kalitesi orta denebilir. Ekran 240 Hz, 1080p. Beni tatmin etti açıkçası hem 330 nit parlaklıkta oluşu hem de renkler tatmin edici. (60 Hz'den 240'a geçmek gerçekten harika bir deneyimdi.)
Teknik servis:
Cihazı kullanmaya başladıktan 4 ay sonra menteşede takılma problemi yaşamaya başladım. Canlı dersler yüzünden 2 ay bu şekilde kullandım. 6. ayında hem performans bakımı hem de menteşe sorunu için servise gönderdim. Servis süreci toplam 6 gün sürdü 5I kargoda geçti maalesef. Geldiğinde bakımı yapılmış ve sorunum çözülmüştü memnun kaldım diyebilirim.
Markayla ilgili çok fazla kötü yorum var. Çoğu kişi çöp deyip geçiyor :D. Bende gerçek deneyimlerimi aktarmak amaçlı bu yazıyı yazıyorum. Umarım yararlı olur.
Biraz inceleme biraz kıyaslama birazda deneyimlerimi anlatmış oldum.
Yanlış bir şey söylediysem affedin.
Teşekkür ederim.
Cihazların soğutma sistemi kıyaslaması:
G900:

Ekran Alıntısı 3.PNG

G780:

casper-excalibur-g780-020.jpg

G770:

G770 inside.PNG

Lenovo Legion 5.

SubCapota-01-4.jpg

Monster T7 v19.

Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası Nirvana serisinde yaptıkları rezaletten sonra ben bilgisayar işini bırakacaklarını düşünüyordum. Umarım kısa sürede bu işi bırakılarda daha fazla rezalet ortaya çıkmaz.

Açıkçası Nirvana serisinde yaptıkları rezaletten sonra ben bilgisayar işini bırakacaklarını düşünüyordum. Umarım kısa sürede bu işi bırakılarda daha fazla rezalet ortaya çıkmaz.

G650 - G770 - G780 - G900 her serisi mevcut elimde hepsinden memnunum G770 kullanıyorum şu anda G900 başka işlerim için kullanıyorum genelde çok oyun oynayan birisiyim ancak G770 bile Max 70-60 dereceyi görüyor ayrıca o 90 derece diyen 2 akıllı kid çocuklar PC'yi 6 ayda bir bakıma vermesi gerektiğini bilmiyor her gün 2 1 RPM düşüyor çünkü fan toz alıyor bunu bakıma verdikten sonra ilk günkü haline her zaman dönüyor mhm benim en eski bilgisayarım Casper Nirvana 15.6nb o kadar çok kassada ben ondan hep memnuniyetim yüksekti asla bozulma yapmadı bir şeyi kullanmayı bileceksiniz genelde bazı veledler bu PC'yi havalı cool falan sanıyor evet doğru daha driver yüklemeyi bilmeyen insanlardan ne beklersiniz driversiz seysiz 90 dereceyi görüyor bizzat G770 de denedim ilk aldığımda sonra driverleri kurdum düzeldi her zaman ki gibi normal kullanimda bile 40-49 derece seyrediyor bir kuzenimde Monster var nornalde PC 60-70 oluyor nedim git Casper al dedim dinlemedi fan konusuna gelirsek 70 dereceli bir oyunda 68-67 oynattircak kadar güçlü ancak oyunu kapataktiktan 5 dk sonra 40-50 derecelerine dönüyor tabii ki oyunda herkes fan açmak istemez ben Valorant'i text modda bile kasmadan Turbo fan olmadan 60-68 derecelerde oynuyorum 70-75'i gördüğü zaman oyunu kapatıyorum zaten oyun aşırı sarmıyor arada arkadaşlarla cr falan giriyoruz.

G650 - G770 - G780 - G900 her serisi mevcut elimde hepsinden memnunum G770 kullanıyorum şu anda G900 başka işlerim için kullanıyorum genelde çok oyun oynayan birisiyim ancak G770 bile Max 70-60 dereceyi görüyor ayrıca o 90 derece diyen 2 akıllı kid çocuklar PC'yi 6 ayda bir bakıma vermesi gerektiğini bilmiyor her gün 2 1 RPM düşüyor çünkü fan toz alıyor bunu bakıma verdikten sonra ilk günkü haline her zaman dönüyor mhm benim en eski bilgisayarım Casper Nirvana 15.6nb o kadar çok kassada ben ondan hep memnuniyetim yüksekti asla bozulma yapmadı bir şeyi kullanmayı bileceksiniz genelde bazı veledler bu PC'yi havalı cool falan sanıyor evet doğru daha driver yüklemeyi bilmeyen insanlardan ne beklersiniz driversiz seysiz 90 dereceyi görüyor bizzat G770 de denedim ilk aldığımda sonra driverleri kurdum düzeldi her zaman ki gibi normal kullanimda bile 40-49 derece seyrediyor bir kuzenimde Monster var nornalde PC 60-70 oluyor nedim git Casper al dedim dinlemedi fan konusuna gelirsek 70 dereceli bir oyunda 68-67 oynattircak kadar güçlü ancak oyunu kapataktiktan 5 dk sonra 40-50 derecelerine dönüyor tabii ki oyunda herkes fan açmak istemez ben Valorant'i text modda bile kasmadan Turbo fan olmadan 60-68 derecelerde oynuyorum 70-75'i gördüğü zaman oyunu kapatıyorum zaten oyun aşırı sarmıyor arada arkadaşlarla cr falan giriyoruz.
Kötü marka hocam bosuna ugrasmayin. Kasalari cok berbat ve ek olarak isinma sorunu cidden var bende Casper kullaniyordum.

Kötü marka hocam bosuna ugrasmayin. Kasalari cok berbat ve ek olarak isinma sorunu cidden var bende Casper kullaniyordum.

Sende düşük version veya eski laptop vardır 2021-G770 denemelisin hiçbir problemim yok. Hala dahen? Ben laptopları acımasız kullanmıyorum PC'yi 90 dereceye alıştırırsan 90 derece kalır kardeşim Full 40 49 derecelerde geziyor Valorant LoL falan onlar bile çok rahat karşılıyor ama GTA V açıp Max ayarlarda rahat ısınır işlemci zayıflar ve zamanla PC ısınmaya alışır kasaları? Yanı ısınıyor oda sadece Valorant'ta ısınıyor başka hiçbir normal kullanımda orası ısınmıyor.

@BySylex tamamdır kardeşim sen GTA 5 ve Valorant ile bilgisayar karşılaştırmaya devam et. :D

O zamanlar oyun oynuyormuşum galiba, şimdi yapay zeka ile uğraşıyorum RVC, StableDiffusion, RunwayML, TensorART, model training falan, hala Casper Excalibur laptop sahibiyim hiçbir sıkıntım yok ve en son modelde soğutması ve performansı yerinde benim durumum iyi olduğu için en son seriyi aldım ayrıca ekstradan bir masaüstü bilgisayara sahibim, çok fazla ev değiştiren birisi olduğum için laptop sahibiyim, karşılaştırma derken günümüzün tüm ortak karşılaştırma siteleri ilk olarak oyun değerlerini sunuyor kardeşim sen ne anlamda söylemeye çalışıyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı