Excalibur G900 CS:GO'da düşük performans

kağan234

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben kağan. İlk önce Technopat'ta yeniyim, lütfen anlayış gösterin.

Direkt konuya gireceğim. Evet Excalibur G900 sahibiyim ve pişmanım. Şimdi konuya girersek:
Benim bi' kuzenim var. Kendisini de çok severim, iyi biridir. Geçenlerde yeni masaüstü bir PC aldı 5000 TL gibi bir bütçeyle, sonra bana gel beraber oyun oynayalım dedi. Tamam dedim.

Oynayacağımız oyun CS:GO, girdik oyuna. Onunki benden daha hızlı açıldı, dedim tamam PC'si yeni, olur böyle şeyler ama onun aldığı FPS'i görünce dedim ne oluyoruz

Benim 20 bin TL ile aldığım oyuncu dizüstü bilgisayarı 5 bin TL ile alınmış bir masaüstü bilgisayardan daha az FPS veriyordu. Araştırdım araştırdım yok bir çözüm. Sonunda aklıma burası geldi hemen kayıt oldum ve konu açtım.

Aldığım FPS'ler şunlar 116-160 normalde Maksimum aldığım FPS'i ise hiç dikkat etmedim ama galiba maksimum 210'du
Kuzenimin aldığı FPS değerleri ise maksimum 700, normal değer FPS'leri ise 300'den aşağı inmiyor.

Sorun şu ki kuzenimin 5 bin TL ile aldığı benden daha az donanımlı PC'si benim PC imden daha fazla FPS veriyor bu sabah bu yüzden çok canım sıkıldı.
Kuzenimin benden bir farkı da o maksimum ayarlarda oynuyor, 3'lü arabellekleme açık, FXAA açık gibi gibi.

Bense onun aksine yüksek ayarlarda oynuyorum yani 3'lü arabellekleme kapalı FXAA kapalı bir şekilde

Dizüstü bilgisayarımın donanımı ise şöyle:
10. nesil Intel i7 işlemci.
Kingston 16 GB 3200MHz tek slot RAM.
NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB
500 GB Intel SSD( Intel yazdım çünkü Control Center'da öyle yazıyor)
-------------------------------------------------------------------------------------
Kuzenimin masaüstü bilgisayarının donanımı:

GTX 1650 INNO 3D
Ryzen 5 3500X
16 GB DDR4 RAM
1TB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben kağan. İlk önce Technopat'ta yeniyim, lütfen anlayış gösterin.

Direkt konuya gireceğim. Evet Excalibur G900 sahibiyim ve pişmanım. Şimdi konuya girersek:
Benim bi' kuzenim var. Kendisini de çok severim, iyi biridir. Geçenlerde yeni masaüstü bir PC aldı 5000 TL gibi bir bütçeyle, sonra bana gel beraber oyun oynayalım dedi. Tamam dedim.

Oynayacağımız oyun CS:GO, girdik oyuna. Onunki benden daha hızlı açıldı, dedim tamam PC'si yeni, olur böyle şeyler ama onun aldığı FPS'i görünce dedim ne oluyoruz

Benim 20 bin TL ile aldığım oyuncu dizüstü bilgisayarı 5 bin TL ile alınmış bir masaüstü bilgisayardan daha az FPS veriyordu. Araştırdım araştırdım yok bir çözüm. Sonunda aklıma burası geldi hemen kayıt oldum ve konu açtım.

Aldığım FPS'ler şunlar 116-160 normalde Maksimum aldığım FPS'i ise hiç dikkat etmedim ama galiba maksimum 210'du
Kuzenimin aldığı FPS değerleri ise maksimum 700, normal değer FPS'leri ise 300'den aşağı inmiyor.

Sorun şu ki kuzenimin 5 bin TL ile aldığı benden daha az donanımlı PC'si benim PC imden daha fazla FPS veriyor bu sabah bu yüzden çok canım sıkıldı.
Kuzenimin benden bir farkı da o maksimum ayarlarda oynuyor, 3'lü arabellekleme açık, FXAA açık gibi gibi.

Bense onun aksine yüksek ayarlarda oynuyorum yani 3'lü arabellekleme kapalı FXAA kapalı bir şekilde

Dizüstü bilgisayarımın donanımı ise şöyle:
10. nesil Intel i7 işlemci.
Kingston 16 GB 3200MHz tek slot RAM.
NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB
500 GB Intel SSD( Intel yazdım çünkü Control Center'da öyle yazıyor)
-------------------------------------------------------------------------------------
Kuzenimin masaüstü bilgisayarının donanımı:

GTX 1650 INNO 3D
Ryzen 5 3500X
16 GB DDR4 RAM
1TB HDD

Senin RAM'ler Dual Channel mı? Masaüstünde daha güçlü ekran kartları ve işlemciler kullanılıyor. Doğal olarak o yüzden daha iyi FPS alıyor. Hatta mesela senin sistem RTX 2060 olmasına rağmen 160W çekiyordur ama onun ki 1650'lili sistem olmasına rağmen 300W güç çeker.(Değerler gerçek değildir.) Yani senin anlayacağın masaüstü her zaman daha performanslı. Ama aldığın değerler az. Sıcaklıklar ne alemde?

Ben bunu önceden araştırmıştım. Bunun sebebi laptoplarda olan MUX Switch muhabbeti. Normalde senin laptop ekranına görüntü veren işlemcinin içindeki dahili ekran kartı. Bazı yüksek seviye laptoplar dışında harici ekran kartın dahili ekran kartın üzerinden laptop ekranına görüntü yolluyor. Bu da bir nevi darboğaza sebep oluyor canını sıkacak veya kafana takmanı gerektirecek bir şey değil ve emin ol 500 FPS ile 100 200 FPS arasındaki farkı 240 Hz+ monitör olmadıkça sadece gecikme olarak hissedersin o da minimal olarak.

Açıkçası laptop hakkında bilgim yok 2K oluyor mu olmuyor mu diye fakat sisteminiz epey güçlü birkaç yerde okudum sistem güçlü olunca böyke düşük kalite oyunlarda darboğaz tarzı oluyor yani 2K olması lazım ki iyi istediğiniz performans olması lazım fakat benim okuduğum yazı masaüstü içindi. Yüksek sistem isteyen oyunlarda eminim laptopunuz çok daha iyi iş yapacaktır örnek olarak Cyberpunk veya hunt showdown çok iyi bir örnek olur

CS:GO grafik ağırlıklı bir oyun değildir o yüzden grafik kartının yüksek olması bir şey ifade etmez önemli olan işlemcidir o işlemcinin tek çekirdek performansıdır yani senin RTX 2060'ı çıkar 3090 tak yine bir şey değişmez, dert edilecek bir problem değil bilgisayarları FPS kapıştırmak için mi alıyorsunuz? Bu aralar bu da trend oldu arkadaşına FPS ile hava atmak istiyorsan aç RDR2 onun aldığı FPS ile senin makinenin FPS farkını görebilirsin.

İntel Hd Graphics'i devre dışı bırakabiliyorsan bırak FPS'yi artırır. Casper tek kanal ram kullanmış şaşırtmadı onu çift kanal yapabilirsen de FPS artar. CS:GO'da onun bilgisayarı daha iyi olabilir ancak AAA oyunlarda senin bilgisayarın daha iyi FPS alır diye düşünüyorum. Ancak o bilgisayarı 20.000'e aldıysanız yazık olmuş biraz.

Hocam ndivia denetim masasından performansa alın, driverleri güncelleyin canınızı sıkmayın sistem gayet iyi, ekran kartınız çok güçlü olduğu için kendini az kullanıyor. RAM ekran kartı kullanımını arttırır, RAM'i 2 kanal yaparsanız performans 2 katına çıkacaktır neredeyse. Kendimden örnek vereyim ben de laptop kullanıyorum ve csde 1650 ti ile 100 fps falan alıyordum ekran kartı kullanımı azdı. RAM'i 8x2 olarak değiştirdim ve 200ün altına düşmüyorum. RAM'i 2 kanal yapın ve gerekli ayarları düzenleyin. Bunun masaüstü ve laptop farkıyla alakası yok, artık laptoplar aşırı güçlü ve iyi makineler.

Yeni konular

Geri
Yukarı