Çözüldü Expo açtığımda sistem kararsız çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xCixBeybi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
G.Skill Flare X5 32 GB (2x16) 5600MHz CL36 (Samsung yonga)
SSD veya HDD modeli
Crucial P5 Plus
Ekran kartı
PowerColor RX 6700 XT Red Devil
Anakart
MSI MAG B650M MORTAR Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 7 7700X
Expo açtığımda sistemi yeniden başlatamıyorum anakart sürekli DRAM ışığı yakıyor (ilk açılışta sorun olmuyor) ve mavi ekran veriyor Prime95 testini vs. geçemiyor. Denediğim BIOS sürümlerini resimde mevcut.
Not: Expo açıp el ile 5400MHz sabitlersem sorun ortadan kalkıyor ama performans düşüyor.

1684415372571.png

Expo kapattığımda fark ettim ne alaka anlamadım ama expo kapatınca işlemcim Prime 95 small testinde 90 dereceden 70 dereceye düştü.

Son düzenleme:
Çözüm
Kanka sorun belki de RAM'lerden birinin bozulmuş olması olabilir ya da programda bir sorun var RAM'leri teker teker deneme şansın varsa dene. BIOS güncel değilse onu güncelle.

İlk BIOS sürümünden son beta sürüme kadar denedim A0 ve A1 sürümlerinde yeniden başlıyor fakat yine mavi ekran yiyorum, tek tek denedim sonuç değişmiyor.

Güncelleme.
Ekran kartı sürücümü 23.2.3'ten 23.2.2'ye düşürdüm artık mavi ekran yemiyorum (AMD mükemmelsin)
A0 yani fabrika çıkışı BIOS sürümünü yükledim artık 30sn de sürse de sistemi yeniden başlatabiliyorum. Bu BIOS sürümünde SoC voltajı işlemciye zarar verecek düzeylere çıkabiliyor o yüzden el ile 1.2v verdim.
Kanka sorun belki de RAM'lerden birinin bozulmuş olması olabilir ya da programda bir sorun var RAM'leri teker teker deneme şansın varsa dene. Bios güncel değilse onu güncelle

Kanka sorun belki de RAM'lerden birinin bozulmuş olması olabilir ya da programda bir sorun var RAM'leri teker teker deneme şansın varsa dene. BIOS güncel değilse onu güncelle.

İlk BIOS sürümünden son beta sürüme kadar denedim A0 ve A1 sürümlerinde yeniden başlıyor fakat yine mavi ekran yiyorum, tek tek denedim sonuç değişmiyor.

Güncelleme.
Ekran kartı sürücümü 23.2.3'ten 23.2.2'ye düşürdüm artık mavi ekran yemiyorum (AMD mükemmelsin)
A0 yani fabrika çıkışı BIOS sürümünü yükledim artık 30sn de sürse de sistemi yeniden başlatabiliyorum. Bu BIOS sürümünde SoC voltajı işlemciye zarar verecek düzeylere çıkabiliyor o yüzden el ile 1.2v verdim.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı