Ezberci kafa yapısından kurtulmak

Yaşıtız ve ben artık bir formül görünce ispatını görmeden kavramadan rahat edemiyorum. Bazı noktalarda ispatını anlamadığım oluyor o konu da içime dert oluyor, tamam bu da böyleymiş diyemiyorum. Ezberci sistemden uzaklaşmaya çalışmak bazı yerlerde sorun yaratıyor ama yararları çok fazla. Ben bu özelliği 9.sınıfın 2.döneminde yani karantina zamanında kazandım. Bence geç değil, çalışılarak uğraşılarak yapılabilir.

Bilmem kaç senesinde birileri (artık kimlerse) ezberci eğitim olmaz, karşıyız dediler ama şunu da unutmayınız; bir şeyi öğrenmenin yollarından biri ezberdir. Tabi ki tek başına yeterli olmaz. Ezber ve tekrar, bir konuyu etraflıca öğrenmenizi sağlar. Ezber tek başına olmamalıdır. Tekrar da eşlik etmelidir. Diğer bir husus ise; o konuyu hiç bilmeyen birine anlayacağı şekilde basitleştirerek anlatabilmek, sizin konuyu oldukça iyi kavramanızı sağlayacaktır. Bir de soru çözerek çeşitli sorularla karşılaşmanız da destek olacaktır.

Ben şu an lise 2.sınıfa gidiyorum. Şu dakikadan sonra bu kafa yapısından kurtulabilir miyim? Benim (bizler) gibi ezberci bir eğitim sisteminde okuyan sonradan bu her konudaki ezbercilikden (en basit örnek ile sizi bir formül verilince (soru ile beraber) başka farklı tür soruları yapamazsınız. Ama yine aynı förmül ve konudur..) kurtulabilen var mı?

Şu eğitim sisteminde rahat kurtulamayız.

Yaşıtız ve ben artık bir formül görünce ispatını görmeden kavramadan rahat edemiyorum. Bazı noktalarda ispatını anlamadığım oluyor o konu da içime dert oluyor, tamam bu da böyleymiş diyemiyorum. Ezberci sistemden uzaklaşmaya çalışmak bazı yerlerde sorun yaratıyor ama yararları çok fazla. Ben bu özelliği 9.sınıfın 2.döneminde yani karantina zamanında kazandım. Bence geç değil, çalışılarak uğraşılarak yapılabilir.

Bir de nasıl yaptığınızı söyleseniz çok iyi mutlu olurum 😊.

Sınavlarım klasik olduğundan malesef ezberlemek zorundayım. Eğitim sisteminin demir parmakların arkasındayız.

Bi' örnek vereyim size:

8. sınıftasınız ve size "Kök iki irrasyonel bir sayıdır." dendi. Siz de buna karşılık olarak "Ne güzel kök 2 irrasyonelmiş." dediniz ve yolunuza devam etmediniz. Gidip neden kök ikinin irrasyonel olduğunu araştırdınız. Ardından bir video buldunuz ve izlediniz. Basitçe kök ikinin neden irrasyonel olduğunu kanıtlayan bir video izlemiş oldunuz ve işin mantığını kavradınız.

Ben bu şekilde ezberci sistemden kurtulmaya çalıştım fakat şöyle bir şey var, ezberci sisteme karşı çıkamazsın. Kendini ezberden uzaklaştırabilirsin ama sisteme uymak zorundasın. Yoksa senden daha aptallar senden daha başarılı olur. Bu koşulu kabul ediyorsan, ona bir şey diyemem.

Hocam benim matematik öğretmenim genelde tabii ki hepsi için geçerli değil ama formül ya da bir şey anlatmadan önce ilk başta bu formülün nereden nasıl geldiğini gösteriyordu, isteyenler not vs. alıyordu. Bazen yazın dursun kenarda diyordu. Hatta bazı formülleri unuttuğunuz zaman mantığından çözün, bulun diyordu. Hala daha söylüyor, sağ olsun çok iyi bir hoca kendisi :) Hocana sorarak öğrenebilirsin mantığını, kısa da olsa :) Yalnız mantığını öğrendikten sonra formülü ezberleyebilirsin. Zaten herkes formülden gitmek zorunda, adı üstünde kısa yol oluyor formül.

Mesela atıyorum binom konusunu çalışıyorsun fakat bu nereden geldi diye merak etmiyorsun öğrendiğin şekilde yazıp geçiyorsun bunu yaparsan ezbere kolaylık sağlarsın fakat acaba bu neden böyle oluyor diye internette YouTube'da araştırma yaparsan güzel anlatımlar bulabilirsin. Spesifik bir kanal söyleyemiyorum çünkü bazı konuları çok güzel anlatırlarken bazılarında bildiğimi bile unutuyorum. Uzun lafın kısası tamam bu böyle diyip kabul etmek yerine kendin yazabilecek seviyeye gelene kadar sorgula, mantığını kavra.

Yeni konular

Geri
Yukarı