F-35 Kaskı

Xerjoff

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Muğla/Milas
Daha fazla  
Dağıtılmış Diyafram Sistemi (DAS) aracılığıyla çoklu sensörleri ile F-35 pilotları, uçağın dışarısında 360 derecelik bir görüşe sahiptirler. Meşhur F-35 test pilotu Flynn, "Pilot ilgisini çeken her şeyi bacakları arasından uçağın altından bakabileceği ve hatta yere kadar bakabileceği noktaya kadar görüyor." derken, teki 400.000 USD fiyatı ile dünyanın en pahalı 2,5 kg ağırlığı ile de en ağır pilot kaskı olan F-35 kaskı ile bacaklarının arasına baktığında uçağın altını, arkaya bakınca arkasını görebildiği gibi yenilikleri kastediyordu. Uçağın tüm sensör silah sistemleri, uçuş saatleri bu kaska yansıtılırken, pilot düşman uçaklarına, ısı güdümlü kısa menzilli füzeleri kilitlemek içinde bu kask ile bakması yetiyor.

f35 kaski 2.jpg

Kaska monteli görüntüleme sistemi ile görevi tamamlamak için gerekli tüm bilgiler; hava hızı, baş yön bilgisi, irtifa, hedef hakkında bilgi ve uyarılar pilota klasik HUD yerine kaskın siperliğinin üzerinden verilmektedir. Bu durum büyük ölçüde pilotun iş yükünü azalttığı gibi hızlı reaksiyon vermesini sağlar ve mükemmel durumsal farkındalık yanısıra bir savaş pilotunun en önemli özelliği olan hızlı karar verme yetisine yardımcı olur.

F-22'DE YOK

İşte bu özellik dünyanın en modern ve şu anda rakibi olmayan hava savaşında gerek manevra gerek görünmezlik teknolojisi ile bir numara olan uçağında yani F-22’de bulunmamakta. Klasik HMS veya daha gelişmiş versiyonu JHMCS kask kullanan F-22’ de HMDS kask bulunmuyor.

KAYNAK
KAYNAK-2

Bana kalırsa bu da VR teknolojisi mantığında. Her pilotta iş görmeyecek ve birçok semptom görülecektir.
Her pilota ayrı kask üretiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bana kalırsa bu da VR teknolojisi mantığında. Her pilotta iş görmeyecek ve birçok semptom görülecektir.
Umarim ciddi ciddi yazmamissindir bunu...
Kaska gelicek olursak inanilmaz bir arti saglamakta pilot acisindan f22 nin yerine gecebilcek yeni 5.nesil veyahut 6.nesil ucaklarin projesine baslandigindan emin olabiliriz artik umarim pilotsuz ucaklar yakinda ortaya cikar.

Umarim ciddi ciddi yazmamissindir bunu...
Kaska gelicek olursak inanilmaz bir arti saglamakta pilot acisindan f22 nin yerine gecebilcek yeni 5.nesil veyahut 6.nesil ucaklarin projesine baslandigindan emin olabiliriz artik umarim pilotsuz ucaklar yakinda ortaya cikar.

Sen ciddi yazarak beni aydınlatabilirsin. Sonuçta kaska, insan gözünün daha üstünde teknolojiler eklenecek. Her ne kadar her pilota özel kask üretilecek olsa da bu, insanlarda baş dönmesi, mide bulanması gibi farklı farklı semptomlar ortaya çıkaramaz mı?

Sen ciddi yazarak beni aydınlatabilirsin. Sonuçta kaska, insan gözünün daha üstünde teknolojiler eklenecek. Her ne kadar her pilota özel kask üretilecek olsa da bu, insanlarda baş dönmesi, mide bulanması gibi farklı farklı semptomlar ortaya çıkaramaz mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
semptom'lar çok nadir olarak test aşamasında belirtilmiş ancak ve ancak yeni pilot eğitimlerinde pilot seçimlerinde alınan doğru kararlar ile bu semptoplar engellenebilir ve ihmal edilebilir ayrıca göz ve beynin zaman ve pratik sonucu kaska alışması durumunda semptom ortada kalmayabilir 3 yıl boyunca günde 2 saat VR kullanan birini düşünün sizce bu insanda 4. yıl semptom gözükebilirmi ?
burada olabileceğinden bahsedilmiş ama F35 gibi muhteşem makinelerde bu sorun üstesinden kolayca gelilebilir. açıkcası normal bir pilotun uçakta kalp krizi geçirme olasılığı bu semptomların görülme olasılığından fazla.

Alt sıra en sağdaki kask gerçek değil ama sanırım. O kaskı başka bir sayfada da görmüştüm ben. F-35 elde patladıktan sonra kaskı n'apayım zaten🤣 Zaten F-35 mantıklı bir proje değildi. Kaç zaman önce patlayacak demiştim inanmamıştı kimse.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı