F-35, SU-35 ve SU-57 Karşılaştırması

F-35 mi SU-35 ve SU-57 mi?

• F-35

Oy: 18 29,5%
  • TF-X'e kadar SU-35 yeterli.

Oy: 3 4,9%
  • TF-X üretimi hızlanmalı.

Oy: 37 60,7%
  • TF-X'e kadar SU-35 ve SU-57

Oy: 3 4,9%

• Oy verenlerin toplamı
    61
F-35 uçan bir AWACS gibi. Birçok sensörü var ve bu sensörlerden gelen verileri kullanması için tasarlanmış bir uçak. Uçağın durumsal farkındalık seviyesi çok yüksek. İsrail F-35'leri Suriye'de S-300'lerin üstünden rahat rahat geçebiliyor. F-35 çağının çok ötesinde bir uçak ve diğer 5. Nesil uçaklar kendini göstermediği sürece önemi kavranamayacak.
İsrail'e ihraç modeli verilmedi o yüzden sandığımızdan daha çok güçlüler. Türk F-35'lerinin S-300 üzerinden rahatça geçeceğine imkan vermiyorum. 15 km'de iyi olan her radar mecvut irtifa menziline giren her uçağa kilit atabilir. Ben Stealth olayına inanmıyorum, sensörleri sayesinde radarı engelliyor. Zaten işin karizması hayalet demek ama teknikte farklı teknoloji.

Ne F-35 ne de tamamen bizim ve NATO'nun standartlarına uymayan Rus uçakları. En mantıklı çözüm bunlara harcanacak paranın TFX'e aktarılması. Son zamanlarda da bu SU-57 furyası çıktı, uçak daha adam gibi seri üretime bile geçmedi, uçakta o kadar fazla pürüz var ki Rusya'dan sonra en çok Rus savaş uçağı kullanan ve hala almaya da devam eden koskoca Hindistan bile Rusya ile ortak başladıkları ve bir sürü SU-57 sipariş veremesine rağmen projeden çekilme eşiğine geldi. F-35 ise bizim eski F-4 uçaklarımızı değiştirmek amacıyla katıldığımız bir programdı fakat ne yazık ki gerek S-400 gerekse bazı bürokratik krizlerden ötürü alamayacağımız bir uçak ve bana göre de artık istesek te almamız çok zor. SU-35'te başta dediğim gibi bizim standartlarımıza uygun değil. Çoğu kişi uçağı alınca işin bittiğini düşünüyor ama onun yedek parçası, silah sistemleri, eğitim gibi daha bir sürü masrafı var yani uçak, astarı yüzünden bize çok pahalıya mal olur. Bu yüzden benim düşüncem TFX'e tam gaz devam edilmesi ama eğer ki bir ara uçak ihtiyacı doğarsa hali hazırda elimizde bulunan F-16 Block 50+ uçaklarına takviye yapılmasıdır böylelikle hem yedek parça hemde pilot ve bakım ekiplerimizin eğitim masraflarından çok büyük bir miktar tasarruf ederiz.

@Just_ Game Bugün kaç yıldır geliştirdiğimiz, kendini kanıtlamış ithal motor kullanan olan Hürkuş eğitim uçağımız test aşamasında düştü. TF-X devam edilmeli ama 2035'den önce tabi iptal olmasa, seri üretime girmesi mümkün gözükmüyor. 7. nesil geliştirmesi yapılırken 4. nesil bir jet yapmaya çalışmak yıpratacaktır. TF-X yapsan bile F-35 büyük bir caydrıcılık, F-35'in ölüsü yeter desem yeridir. Biz F-35 gibi stratejik bomber bir jet yapamayız, artık stratejik olarak Afrika'da bile varız. Bunları toplayınca her yol F-35'e çıkıyor. F-35'ler 2025 yılında Siper hava savunma sistemi aktif edildiğinde, S-400 yüksek ihtimalle başka bir ülkeye ya satılır yada yerleştirilir. Azerbaycan, Katar, Libya gibi seçeneceklerimiz var. Azerbaycan'a koysan zaten ne Amerikalıların nede Rusların umrunda olmaz. Azerbaycan Rus menşeili ürünler kullanan, NATO üyesi olmayan bir ülke. F-35'in taşıyacağı bombayı F-16 ile rahat rahat taşıyamazsın. Kanat altına 4 tane, gövde içine 2 tane alırsan 6 tane bomba taşıyorsun. 5. nesil bir jet olması ve sensörleri düşmana büyük bir caydrıcılık verecektir. F-35 için değil, CAATSA yaptırımlarından kaçmak için kurulum yapılamadı. İstenilen şey doğru olsada uygulama olarak yanlış siyaset yapıldı ama artık devletin yanında durmaktan başka çare yok. Olan oldu, her zaman ki gibi.

15 km'de iyi olan her radar mecvut irtifa menziline giren her uçağa kilit atabilir.
Bu biraz fantastik bir beyan olmuş. Bir uçak vardır ne yaparsa yapsın 60-70 km hatta daha uzak mesafeden radara yakalanır, ilk saldırı şansını kaybeder. Başka bir uçak vardır radar kendisini göremeden çoktan AR füzesini yollayıp yoluna bakar... Çoğu kişinin sandığının aksine radarda tamamen görünmez olmayabilirler ama o iz ne kadar düşükse o kadar büyük bir avantaj sağlanır. Bu bakımdan günümüzdeki radar teknolojisine göre uçaklara tartışmasız bir avantaj sağlıyor hayalet özelliği.

Not: Üstteki diğer uzun mesajını yeni fark ettim. Diğer mesajındaki stealth olayına inanmıyorum demenden dolayı yazdım ama onu açıklarsan benim için daha iyi olur diye ilk yazdığımı silmiyorum.

Son düzenleme:
Fantastik yorumlar gelmeye devam ediyor. Yok hayalet özelliğini sensörler yapıyormuş yok 15 km’de iyi olan radar her uçağa kilit atabiliyormuş falan filan. RAM’den habersiz motor soğutma teknolojisinden habersiz insanlar yorum yapıyor. Sensörleri sayesinde radarı engelliyor ne demek? EH’mi uyguluyor? Radarda tamamen görünmezlik diye bir şey yok. Radar izi ne kadar düşükse tespit ve teşhis yeteneği o kadar zorlaşır kaldı ki F-35 gibi bir uçağı 50-60 km kala tespit etmek ölüm demek. Çok güçlü radar şemsiyesi olmadan radar izi düşük uçaklar başa bela olacaktır.

Stealth medyanın çıkardığı bir güzellemedir. Hayalet diye bir şey olmaz. Her şey gerekli ortamlar sağlandığında radara yakalanır. Mühim soru ne kadar kolay yakalanıp yakalanamamasidir. F35 ve diğer hayalet uçaklar radar izinin dusukluguyle övünür, hayalet olmalarıyla değil. Önce bunu öğrenmek gerekiyor.

Silahlar ve muhimmatlar boşuna gövde içinde taşınmıyor, motor sogutma boşuna yapılmıyor, RAM boyası boşuna yapılmıyor. 5. Nesil motorlar boşuna yapılmıyor...

F15 ve F16'nin yaptığı görevleri yapabilecek tek bir uçak her türlü işimizi görür.

@Because Im Batman Aslında düşük izlenebilirlik teknolojisi gibi bir adı vardı. (Low observable) Herhalde 1950'nin en sonları ya da 1960'larda o dönem soğuk savaşın içindeki ABD'de ilgi çekici bir isim olarak gizlilik (stealth) adıyla anılmış olabilir. Hayalet uçak lafı ilk nereden çıktı bilmiyorum ama gerçekten kötü bir isim olmuş, stealth'in karşılığı da değil çünkü. Bizim çeviri facialarımızdan biri olabilir.

Çeviri faciası olduğu doğru. Stealth'i onlar radar izinin düşüklüğü olarak kullansa da bize hayalet olarak geçmiş bu ve hayalet deyince de sanki hicbir radara hicbir şekilde yakalanmıyormuş gibi anlatılıyor. Valla böyle bir teknolojiye sahip olan ülke olsaydı neler neler dönerdi söylemek istemiyorum. :D

Gripen'in de radar izi iyi seviyede. Yabancılar Gripen için de semi stealth lafını kullanabiliyor.

@Just_ Game Bugün kaç yıldır geliştirdiğimiz, kendini kanıtlamış ithal motor kullanan olan Hürkuş eğitim uçağımız test aşamasında düştü. TF-X devam edilmeli ama 2035'den önce tabi iptal olmasa, seri üretime girmesi mümkün gözükmüyor. 7. nesil geliştirmesi yapılırken 4. nesil bir jet yapmaya çalışmak yıpratacaktır. TF-X yapsan bile F-35 büyük bir caydrıcılık, F-35'in ölüsü yeter desem yeridir. Biz F-35 gibi stratejik bomber bir jet yapamayız, artık stratejik olarak Afrika'da bile varız. Bunları toplayınca her yol F-35'e çıkıyor. F-35'ler 2025 yılında Siper hava savunma sistemi aktif edildiğinde, S-400 yüksek ihtimalle başka bir ülkeye ya satılır yada yerleştirilir. Azerbaycan, Katar, Libya gibi seçeneceklerimiz var. Azerbaycan'a koysan zaten ne Amerikalıların nede Rusların umrunda olmaz. Azerbaycan Rus menşeili ürünler kullanan, NATO üyesi olmayan bir ülke. F-35'in taşıyacağı bombayı F-16 ile rahat rahat taşıyamazsın. Kanat altına 4 tane, gövde içine 2 tane alırsan 6 tane bomba taşıyorsun. 5. nesil bir jet olması ve sensörleri düşmana büyük bir caydrıcılık verecektir. F-35 için değil, CAATSA yaptırımlarından kaçmak için kurulum yapılamadı. İstenilen şey doğru olsada uygulama olarak yanlış siyaset yapıldı ama artık devletin yanında durmaktan başka çare yok. Olan oldu, her zaman ki gibi.
Adı üzerinde test uçuşu tabiki böyle talihsiz kazalar istemesekte meydana gelecek, bir de iyi yönünden bakın belki de böyle bir kaza olmasa uçakta ki kritik bir hata fark edilmeyecekti ve sahada böyle bir kaza yaşanacaktı, o yüzden bizi öldürmeyen şey güçlendirir yönünden bakın, ki ayrıca iki pilotumuz da sağ salim kurtulmuş. TFX gibi 5. Nesil bir Avcı uçağı yapmak çok zor bir iştir o yüzden lütfen sabredin ben bu işin sonunun bizim için çok güzel olacağına inanıyorum. Ayrıca F-35 düşündüğünüz kadar mühimmat taşımıyor eğer siz bu uçağı radarlardan gizli bir şekilde operasyona çıkarmak istiyorsanız hiç bir şekilde kanat altına herhangi bir şey koyamazsınız, ne yakıt deposu ne de bomba sadece gövde altında ki kapalı silah istasyonlarını kullanabilirsiniz eğer dediğiniz gibi kanat altına da bir çift bomba yerleştirmek isterseniz 5. Nesil bir F-4 yapmış olursunuz. Ve size üzücü bir şey söyleyeyim bu gövde altı silah istasyonlarının hacmi ne yazık ki o kadar büyük değil yani bir F-16'nın taşıdığı akıllı mühimmatı(GBU-12 tarzı) F-35 gövde altı istasyonlarında taşıyamaz. S-400 konusunda da kafanıza göre ben onu Azerbaycan'a koyayım diyemezsiniz varsayalım dediniz Azerbaycan'ın düşmanı olan Ermenilerin en sıkı müttefiki kim tabi ki Rusya. Peki Rusya hem uçak sattığı hemde askeri teçhizat sağladığı Ermenistan'ın şu an savaşta olduğu Azerbaycan'da bir S-400 bataryası bulunmasını ister mi? Bence istemez.

Geri
Yukarı