F/P bakımından Intel vs AMD dahili grafik işlemcileri

DaggeroN

Hectopat
Daha fazla  
Harici ekran kartı olmaksızın bir sistem dizeceğim.

İşlemciye ayıracağım bütçe: 2.000 TL.

Intel: i5 10400, 10600.
AMD: Ryzen 5 4650G, Ryzen 5 Pro 4650G.

RAM: 2 X 8 GB (2900+ mhz)

Dahili grafik kartından dolayı AMD almaya daha sıcak bakıyorum ancak genel sistem açısından Intel ve AMD'nin dahili grafik işlemcilerin hangisini tavsiye edersiniz? Yukarıdaki işlemciler haricinde de tavsiyelere açığım.

Eğer ileride bir ekran kartı takmayı düşünüyorsanız kesinlikle Intel derim çünkü AMD'nin APU işlemcileri ileride ekran kartı taktığınızda çok az seçenek sunuyor darboğaz nedeniyle.

İleride bir ekran kartı alacaksan Intel al ama almayacaksan AMD al ve çift kanal RAM kullaman çok önemli AMD alacaksan RAM'i en az 3200MHz almanı öneririm çok daha etkili olur.

Tabi cevabım sizin isteğinize göre değişebilir. Eğer APU sistem toplayacaksanız AMD, İntel'den daha önde. Ancak ileride ekran kartı takmayı düşünüyorsanız İntel tercih edin. Çünkü AMD tarafında APU işlemciler darboğaz yapabilir.

İntel'in işlemcileri AMD'ye göre daha güçlü olabilir. Ama dahili grafik biriminde gerideler. R5 4650G Pro alıp ileriki zamanlarda 1650 Super alabilirsin.

Eğer ileride bir ekran kartı takmayı düşünüyorsanız kesinlikle Intel derim çünkü AMD'nin APU işlemcileri ileride ekran kartı taktığınızda çok az seçenek sunuyor darboğaz nedeniyle.
Evet, ekran kartını sonradan almayı düşünüyorum. Bahsettiğiniz darboğaz olayını anlamam için yazı veya video var mıdır? Ayrıca ileride ekran kartı alırsam, işlemciyi satıp yerine grafik işlemcisi olmayan bir işlemci takmam da sorunu çözer diye düşünüyorum.

İntel'in işlemcileri AMD'ye göre daha güçlü olabilir. Ama dahili grafik biriminde gerideler. R5 4650G Pro alıp ileriki zamanlarda 1650 Super alabilirsin.
Bütçem yetseydi 10400f + 1660 s düşünüyordum. Ancak yetmedi. İleride amd işlemci + rtx bir ekran kartı düşünüyorum. Bu sebeple işlemciyi de değiştirmem gerekir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı