Çözüldü F1 pilotu olmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sebastianvettell

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 15 yaşımda Ankara'da okuyorum. Bu aralar F1'e merak salmaktayım ve bir sorum olacak. Türkiye'de F1 pilotu olmak için ne yapmak lazım? Karting yarışları vs katılmam mı lazım?

Çözüm
E-spor F1 de çok önemli bir yer tutuyor diye biliyorum.E-spora başlarsan eğer gerçekten gelişe bilirsin.Ama işte para lazım paran varsa al formula 2019,direksiyon seti vs. başla derim.
Cem Bölükbaşı mesale e-spor da büyük gelişmeler sağladı ve F1 pilotu olma yolunda gidiyor.:D
E-Spor'dan F1 pilotu olabilen kimse yok, olabileceğini de düşünmüyorum ben. Kendini tanıtabilmek adına atılmış bir adımsa evet işe yarayabilir, finansal anlamda da olumlu işler çıkabilir. Cem Bölükbaşı Borusan'ın aracını GT4'te sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Çoğu yarış pilotunun görevi sadece aracı sürmek değil. Pistteki tecrübesini mekanikerlere ve takımın diğer departmanlarına da aktarabilmeli ki araç geliştirilebilsin. Bu ve benzeri özelliklere sahip olmayan pilotların F1 de yarışması imkansızdır. O sebeple ciddi tecrübe gerektiriyor. Bu da E-Spor ile edilinebilecek bir şey değil. Yıllarca araç kokpitinde pistte geçirilen zamanlarda elde edilebiliyor. Şöyle bir gerçeklik de var ki, yardımcı elektronik sistemler ve araç aerodynamic'leri gün geçtikçe F1 aracını sürmeyi kolaylaştırıyor. Her yıl daha fazla yere basma kuvveti üreten, oversteering/understeering sorunları git gide azalan arabalarla belki de ilerleyen yıllarda simülasyon ortamında elde edilen tecrübenin pist üzerindeki etkisi artacaktır. Ancak şuan F1 pilotları pistte ölmemek için yapamadıklarını, oyun oynayarak haz edip eğleniyorlar, izlediğim bir kaç videodan çıkardığım ders bu yönde. Hatta çoğu çok iyi süremiyor simulatörlerde 🤣

Hedef F1'se yaş geç malesef. Ama diğer motorsporları için geç olduğunu düşünmüyorum.

Umarım hayallerinin ve hedeflerinin arkasından gider, istediklerini elde edersin genç arkadaşım 🙂
Keşke olsam dediğim bir meslek F1 pilotluğu. Tabi benden geçti artık, 20 yaşındayım :d Şu an F1'deki pilotların çoğu yarışmaya 8-9 yaşlarında başlıyor o yüzden 15 biraz fazla gibi geldi bana ancak bilgim yok tabi.
Türk yarış pilotlarının biyografilerini okuyarak bence bu konuda bilgi edinebilirsiniz. Onların yaptıkları size de yol gösterebilir.

Merhabalar,
Formula 1 için genellikle 8-10 yaş aralığında başlayan karting çalışmaları ile 5-6 yıllık karting tecrübesinin ardından Avrupa'da ciddi başarı elde etmek gerekiyor. Bu kısmın finansal zorluklarına hiç girmiyorum. Motorsporları çok maliyetli ve ülkemizde bu alana yatırım yapmak isteyen sponsor alternatifi çok fazla yok. Eğer iyi başarılar elde edip kendimizi gösterebildiysek, F3 kategorisinde bir takımla anlaşıp, sonrasında F2 ve FIA tarafından verilen Superlicence'a sahip olduktan sonra da F1'de yarışmaya hak kazanabilirsiniz. Tabi bunlar tamamen sizin yetenek ve başarınızla doğru orantılı.

Sonuçta dünya çapında en büyük motorspor organizasyonu kabul edilen F1'de yer bulabileceğiniz 20-22 koltuk var. Dünyadaki 20 kişiden biri olmanız gerekir :) Çok zor ama imkansız değil..

E-spor F1'de çok önemli bir yer tutuyor diye biliyorum. E-spora başlarsan eğer gerçekten gelişebilirsin. Ama işte para lazım paran varsa al Formula 2019, direksiyon seti vs. başla derim.
Cem bölükbaşı mesale e-spor da büyük gelişmeler sağladı ve F1 pilotu olma yolunda gidiyor.:D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani yaşım dolayısıyla arttık geç midir? Bir de e-sport dediğiniz olay sadece bilgisayar ortamından olmuyor mu yani normal F1 ile ne alakası olacak? Şuan F1 2018 bilgisayarımda mevcut.

E-spor F1 de çok önemli bir yer tutuyor diye biliyorum.E-spora başlarsan eğer gerçekten gelişe bilirsin.Ama işte para lazım paran varsa al formula 2019,direksiyon seti vs. başla derim.
Cem Bölükbaşı mesale e-spor da büyük gelişmeler sağladı ve F1 pilotu olma yolunda gidiyor.:D
E-Spor'dan F1 pilotu olabilen kimse yok, olabileceğini de düşünmüyorum ben. Kendini tanıtabilmek adına atılmış bir adımsa evet işe yarayabilir, finansal anlamda da olumlu işler çıkabilir. Cem Bölükbaşı Borusan'ın aracını GT4'te sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Çoğu yarış pilotunun görevi sadece aracı sürmek değil. Pistteki tecrübesini mekanikerlere ve takımın diğer departmanlarına da aktarabilmeli ki araç geliştirilebilsin. Bu ve benzeri özelliklere sahip olmayan pilotların F1 de yarışması imkansızdır. O sebeple ciddi tecrübe gerektiriyor. Bu da E-Spor ile edilinebilecek bir şey değil. Yıllarca araç kokpitinde pistte geçirilen zamanlarda elde edilebiliyor. Şöyle bir gerçeklik de var ki, yardımcı elektronik sistemler ve araç aerodynamic'leri gün geçtikçe F1 aracını sürmeyi kolaylaştırıyor. Her yıl daha fazla yere basma kuvveti üreten, oversteering/understeering sorunları git gide azalan arabalarla belki de ilerleyen yıllarda simülasyon ortamında elde edilen tecrübenin pist üzerindeki etkisi artacaktır. Ancak şuan F1 pilotları pistte ölmemek için yapamadıklarını, oyun oynayarak haz edip eğleniyorlar, izlediğim bir kaç videodan çıkardığım ders bu yönde. Hatta çoğu çok iyi süremiyor simulatörlerde 🤣

Hedef F1'se yaş geç malesef. Ama diğer motorsporları için geç olduğunu düşünmüyorum.

Umarım hayallerinin ve hedeflerinin arkasından gider, istediklerini elde edersin genç arkadaşım 🙂

Son düzenleme:
Çözüm
E-spor'dan F1 pilotu olabilen kimse yok, olabileceğini de düşünmüyorum ben. Kendini tanıtabilmek adına atılmış bir adımsa evet işe yarayabilir, finansal anlamda da olumlu işler çıkabilir. Cem bölükbaşı Borusan'ın aracını GT4'te sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Çoğu yarış pilotunun görevi sadece aracı sürmek değil. Pistteki tecrübesini mekanikerlere ve takımın diğer departmanlarına da aktarabilmeli ki araç geliştirilebilsin. Bu ve benzeri özelliklere sahip olmayan pilotların F1'de yarışması imkansızdır. O sebeple ciddi tecrübe gerektiriyor. Bu da e-spor ile edilinebilecek bir şey değil. Yıllarca araç kokpitinde pistte geçirilen zamanlarda elde edilebiliyor. Şöyle bir gerçeklik de var ki, yardımcı elektronik sistemler ve araç aerodynamic'leri gün geçtikçe F1 aracını sürmeyi kolaylaştırıyor. Her yıl daha fazla yere basma kuvveti üreten, oversteering/understeering sorunları git gide azalan arabalarla belki de ilerleyen yıllarda simülasyon ortamında elde edilen tecrübenin pist üzerindeki etkisi artacaktır. Ancak şu an F1 pilotları pistte ölmemek için yapamadıklarını, oyun oynayarak haz edip eğleniyorlar, izlediğim birkaç videodan çıkardığım ders bu yönde. Hatta çoğu çok iyi süremiyor Simulator'lerde 🤣

Hedef F1'SE yaş geç maalesef. Ama diğer motorsporları için geç olduğunu düşünmüyorum.

Çok teşekkürler keşke ülkemiz bu konuda daha aktif olsa 😕.
E-spor'dan F1 pilotu olabilen kimse yok, olabileceğini de düşünmüyorum ben. Kendini tanıtabilmek adına atılmış bir adımsa evet işe yarayabilir, finansal anlamda da olumlu işler çıkabilir. Cem bölükbaşı Borusan'ın aracını GT4'te sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Çoğu yarış pilotunun görevi sadece aracı sürmek değil. Pistteki tecrübesini mekanikerlere ve takımın diğer departmanlarına da aktarabilmeli ki araç geliştirilebilsin. Bu ve benzeri özelliklere sahip olmayan pilotların F1'de yarışması imkansızdır. O sebeple ciddi tecrübe gerektiriyor. Bu da e-spor ile edilinebilecek bir şey değil. Yıllarca araç kokpitinde pistte geçirilen zamanlarda elde edilebiliyor. Şöyle bir gerçeklik de var ki, yardımcı elektronik sistemler ve araç aerodynamic'leri gün geçtikçe F1 aracını sürmeyi kolaylaştırıyor. Her yıl daha fazla yere basma kuvveti üreten, oversteering/understeering sorunları git gide azalan arabalarla belki de ilerleyen yıllarda simülasyon ortamında elde edilen tecrübenin pist üzerindeki etkisi artacaktır. Ancak şu an F1 pilotları pistte ölmemek için yapamadıklarını, oyun oynayarak haz edip eğleniyorlar, izlediğim birkaç videodan çıkardığım ders bu yönde. Hatta çoğu çok iyi süremiyor Simulator'lerde 🤣

Hedef F1'SE yaş geç maalesef. Ama diğer motorsporları için geç olduğunu düşünmüyorum.

Bir de şu yaşımdan sonra hep karting yarışlarını katılsam 5 yıl sonra yine ufak bir şansım olamaz mı?
Veya diğer motorsportlar için pilot olmam için ne lazım?

Son düzenleme:
Çok teşekkürler keşke ülkemiz bu konuda daha aktif olsa 😕.

Bir de şu yaşımdan sonra hep karting yarışlarını katılsam 5 yıl sonra yine ufak bir şansım olamaz mı?
Veya diğer motorsportlar için pilot olmam için ne lazım?
5 yıl sonra 20 yaşında olursun ve artık yaşın çok fazla olur. Şuanda uzun yıllardır kartingde olman lazımdı ki bir kaç yıla F3 sonrasında F2 ve en son başarılı olur ve paran/sponsorun olursa F1'e geçesin.

Dersin ki eğer cem 24-25 yaşında şuan F2 de filan onun sonuçta karting geçmişi var. Sonrasında e spor, Gt4 ve F3 asya var. Ve çok destekçisi ve sponsoru var. Sen şuan kartingde başlasan zaten düzgün sonuçlar almaya başlayana kadar çok yıllar geçicek. Yani yetişmezsin maalesef.

Bu konu biraz ailede bitiyor çocuklarını çok küçük yaşta merakları varsa eğer bu yola sokmaları gerekiyor. Mesela Kenan Sofuoğlunun çocuğu çok ufak başka ebeveynler olsa çocuğunu motora veya kartinge yaklaştırmazken bile o tek başına benzini bitene kadar tur atmasına izin veriyor. Tabi bunu yapabilcek maddi gücü de var. Yani kısacası olabildiğince erken yaşta başlamak gerekiyor ve para gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı