Nasıl yarış pilotu olunur?

399089

Decapat
Arkadaşlar ben küçük yaştan beri yarışlara ve yüksek hıza çok tutkulu biriyim. Her zaman yarış pilotu olmak isterdim ancak gerek ülkemizde motorsporlarina olan ilginin az olması, gerek maddi durumlar ile bu zamana kadar hiçbir şey yapamadım. 16 yaşındayım biliyorum yüksek seviyelere gelmek için çok fazla geç kaldım ancak en azından Formula serisi olmasa bile GT serisi pilotu olmayı çok isterim. Nasıl bir yerden başlayabilirim sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben küçük yaştan beri yarışlara ve yüksek hıza çok tutkulu biriyim. Her zaman yarış pilotu olmak isterdim ancak gerek ülkemizde motorsporlarina olan ilginin az olması, gerek maddi durumlar ile bu zamana kadar hiçbir şey yapamadım. 16 yaşındayım biliyorum yüksek seviyelere gelmek için çok fazla geç kaldım ancak en azından Formula serisi olmasa bile GT serisi pilotu olmayı çok isterim. Nasıl bir yerden başlayabilirim sizce?
Maddiyat yoksa 16 yaşında başlamak biraz sıkıntı diye biliyorum. Durumu çok iyi olmayan yarışçıların çoğu go-kart'a küçük yaşta başlamış yarışçılar sonrasında sponsor bulup devam ediyorlar.

Ucuz yollu değil ama T300RS ile turnuvalara katılabilirsin. Bu bayağı uzun süreni alır. Oyunları, araçları, fizikleri, pistleri, sürüşünü oturtman lazım.
GT pilotu olmak bana göre daha avantajlı. Forumla 1 gibi hata affetmemezlik yapmıyor.

Adamlar yarışmaya 5 yaşında başlıyor. Bu saatten sonra olamazsın. İçeriden tanıdığın olacak, sponsorun olacak, çok iyi maddiyatın olacak... Sen istediğin kadar iyi sür paran ve çevren yoksa imkansıza yakın.
Yapabileceğin en iyi şey iyi bir direksiyon seti alıp simülasyonda ilerlemek.

F1 pilotu olmak için geçen konuda uzun bir yazı yazmıştım. Buraya kopyalayayım:

Mesela junior kategorisindeki karting masraflarına bakalım. "Her yıl" sadece karting aracının giderleri için 90-100 bin TL arası bir masraf yapman gerekiyor. Bunun ekipman, lojistik ve diğer başka giderleri de var. Totalde yıllık 120 bin TL diyelim. 6 yaşından 15-16 yaşına kadar 10-11 sezon bu masrafı karşılaman lazım, üst kategorilerde aracın maliyeti ve giderleri de giderek yükselecek. 1.2-1.3 milyon değil, 2.5-3 milyon TL civarında "enflasyon hariç" bir gider yapman lazım. 2.5-3 milyon TL neden veriyorsun? 1/5,000 ihtimalle çocuğun Formula (F4/F3) kategorisine ulaşsın diye. Diğer 4,999 çocukta olduğu gibi bu para büyük ihtimalle havaya gidecek.

F4'e ulaşabildin diyelim, sezonluk 1.5 milyon TL kadar bir gideri karşılaman lazım. Sana bu parayı 1 yılda verecek sponsor bulman ya da ailenin bu parayı sana vermesi lazım. F3 kategorisine tırmanman 2 sezon sürse sana 3 milyon TL kadar bir para lazım ki masrafları karşılayabilesin. İşte bu düzeyde %98-99 ihtimalle ailen o parayı karşılıyor.

F3 kategorisi daha da evlere şenlik, F3'te sezonluk maliyetin 5-6 milyon TL arasında. Bu düzeyde bir sponsorluk bulman için diğerlerinden farkını ortaya koyup %0.0001'lik yetenek havuzunda olman lazım. Bunun dışındaysan da aşırı zengin bir aileye ihtiyacın var. 2 sezon F3'te yarışsan 10-12 milyon TL masrafın oluyor. Burada da ailesinden fon almak zorunda kalma oranı çok yüksek çünkü 3-4 sürücü hariç diğerleri sponsor bulamıyor.

F2'de 9-10 milyon TL civarı (hatta bu en düşük maliyet) yıllık maliyetin var. Buna sponsor bulman için zaten F3'te şampiyon olmuş ya da şanssızlıkla şampiyon olamasan bile yeteneğini ileri düzeyde kanıtlaman lazım. Buna da sponsor bulamazsan 2 yıllık F2 kariyerinde "en az" 18-20 milyon TL paraya ihtiyacın var!

Şimdi 6 yaşından başlayıp 22 yaşına kadar F2'yi bitirdiğin olağanüstü yeteneğe sahip bir sürücü olduğunu varsayalım ki bu da %0.00005'lik bir oran demek. Senin F1'de kendine bir koltuk bulma ihtimalini yaratman için toplamda 33.5-38 milyon TL arası kaynak bulman lazım. Bu dediğim de "minimum" ihtiyacın olan kaynak ve aşırı düzeyde yetenekli olup 22 yaşında F1'de koltuk bulmana yönelik bir senaryoda geçerli. F2'de şampiyon olsan bile F1'de koltuk bulamayabileceğin yıllar var, koltuk bulsan bile 2. sezonu görmeyen bir sürü sürücü var. İşte bu kadar ufak ihtimallerle, daha 6 yaşından itibaren bir çocuğu bu alana yöneltip, bu düzeyde masraflar yapabilecek kaç aile var Türkiye'de? Türkiye'de hangi şirket bir çocuk üzerine bu düzeyde yatırım yapar? Ya ailen zengin olacak ya sponsorlar bulacaksın ya da alt kategorilerde bir takımın akademisine girmeyi başaracaksın.

F1'e çıktıktan sonra da ortalama bir sürücü olacağını varsayalım çünkü Ver-Lec-Nor-Rus diyorsak on binlerce gençten sadece 4 tanesinin ismini o düzeyde sayıyoruz. Sen de bu dördünden biri değil de bir alt seviyesinde ol mesela. Maliyetleri ailenin karşıladığını düşünelim; senin bu yaptığın masrafı karşılaman için "vergiler hariç" 4-4.5 milyon $ kazanman lazım. Vergileri de düşünürsek senin 6.7 - 7.5 milyon $ kazanman lazım. Bu da çaylak sezonlarla birlikte senin en az 3-4 sezon F1'de tutunmak zorunda olduğun anlamına geliyor. Karting'den başlayıp da devam edenler arasında 1/20,000 ihtimal bile değildir muhtemelen. Düşün, 16 yılda 38 milyon TL harcama yapsa ailen, bu parayı çıkarman için en az 3-4 sezon F1'de yarışman lazım. Sonrasında kazanacağın paralar senin kârına olacak.

Son düzenleme:
Öncelikle babanın en az milyoner olması lazım. Değilse, olamazsın.
Ekonomik açıdan gelişmiş bir ülkede yaşıyorsan milyoner olmasa da F1 pilotu olma şansın var. Tabii Formula kategorilerine yükselir yükselmez sponsorların dikkatini çekecek kadar yetenekli olmak ya da F4'te devam edebilmek için ailenin satabilecek 1-2 evi olması lazım.

Şu anda yarışan F1 pilotlarının bazıları da büyük fedakarlıklar sonucu bu koltuklara geldiler. Babası 3 tane işte çalışıp karting masrafını karşılayan da var, evini arabasını satanlar da.

Yeni konular

Geri
Yukarı