F1'in en iyi sezonu sizce hangi sezondu?

Erdo2525

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Beylikdüzü
Daha fazla  
Herkese Merhabalar! Sorum başlıktaki gibi F1'in en iyi sezonu sizce hangi sezondu? Bana göre en iyi sezon 2012 sezonuydu. Full olarak izlediğim ilk sezon. İlk 7 yarışta 7 farklı kazanan vardı. Çok keyifli bir sezondu. Size göre en iyi sezon hangi sezon?

Alonso'nun altında iyi bir arabanın olduğu, Raikkonen'in her şeyi salmış değil de şampiyonluk motivasyonuyla yarıştığı zamanlar güzeldi.

2015'ten beri izliyorum. Benim izlediğim dönemler içerisinde 2017 ve 2018 güzeldi. Ferrari için o sene bu sene demiştim bir sürü. İyi başlayıp klasik şekilde bitti. Onun dışında sonuçlar hem malum zaten. 2012'yi izleyemesem de izlemek isterdim.

2010 yılındaki kural değişikliklerinden dolayı o dönemde F1'e karşı soğumuştum ve sezonu daha sonradan biraz takip etmeye başlamıştım. Açıkçası daha da izlemem diyordum (tabii ki dediğimi yuttum sonra) ama 2010 yılındaki mücadeleyi çok seviyorum. 1. ve 4. sürücüler arasındaki puan farkı sadece 16, 2. olmanın verdiği puandan bile daha az bir farkla ilk 4 sürücü sıralanmıştı.

Özellikle genç Vettel ve downforce manyağı arabasına karşı Alonso'nun kullandığı aracın da üstüne çıkarak verdiği mücadele, RBR sürücülerinin rekabeti ve Hamilton'ın da Button ile birlikte iyi performanslar göstermeleri benim için bu sezonu özel yapıyor.

F1'e 3 sezon ara vermiş olan Schumacher'in dönüşü, aynı arabayla Rosberg'in o sezon MSC'ye karşı üstünlüğü (2011 ve 2012 yıllarında da Rosberg daha iyiydi) gibi şeyler de o yılı güzelleştirmişti.

2012 yılı da güzeldir ama Maldonado'nun kazandığı GP'den dolayı benim için hiç yaşanmamış sayılabilir. 😅 2007 sezonunu da keyifle izlemiştim, yıllardır hiç sevmesem de Hamilton'ın mükemmel çaylak performansı ve takım arkadaşı Alonso ile aynı puanları almayı başarması iyiydi. Bunun da üzerine bu 2 harika sürücünün, hızlı Ferrari'nin sadece 1 puan gerisinde sezonu tamamlamaları çok güzeldi tabii McLaren'ın skandalı da ayrı bir konu. Raikkönen de hakkı yenilmeyecek şekilde hızlıydı o sezon, zaten Ferrari'nin Schumacher'in biletini kesmesinin nedeni de, MSC'nin o dönemki hırslı Raikkönen'e karşı mücadele etmek istememesiydi.

Efsanenin düşüşü, Alonso ve Raikkönen'in (o dönemde daha hızlıydı) yükselişinden dolayı 2005 sezonunu da seviyorum. F1 tarihine geçen rezilliğin de yaşandığı sezondu aynı zamanda 2005 sezonu.

Benim için sıralama 2010 > 2007 = 2012 > 2005 sanırım.

Son düzenleme:
İlk izlediğim sezon 2006 idi. Schumacher'in lider giderken Japonya da motor patlatıp şampiyonluğu kaybettiği yarış hala aklımda. Bu sezonun yeri benim için özel.

2007 ve 2008 sezonları izledim çok güzeldi. 2010 ve 2012 sezonları da güzeldi. Son yarışa kadar süren şampiyonluk mücadelesi yaşanan sezonları izlediğim için şanslıyım.

Kısaca 2006, 2007, 2008, 2010 ve 2012 en sevdiğim sezonlar.

2009 ve 2011 sezonunu izlemedim. 2012 sezonundan sonra 2017 yılına kadar hiç izlemedim F1, 2017 yılında Ferrari yarışa döndü ve ben de tekrar izlemeye başladım.

Geri
Yukarı