F710 vs GameSir T4 Pro inceleme

F710 vs GameSir T4 Pro inceleme.

F710.

Fiyat: 450-500 TL.

Beğendim yanları:

+ Uzun kullanım ömrü: Batarya yerine pille çalışma sayesinde şarj etme, batarya ölme gibi durumlarla meşgul olmuyorsunuz. Benim haftalık ortalama 15-20 saatlik kullanımım ile bir çift pil 6-8 ay kadar dayanıyor.
+ Joystick: Xbox kollarındaki çapraz joystick konumlandırmasını sevmiyorum, bana ters geliyor. Bu biraz subjektif bir konu.
+ Garanti: Ürünün Türkiye'de resmi olarak satılması sayesinde 2 senelik garanti desteği var.
+ Hassasiyet: Oyun kollarında ölü bölgeler kolların hassasiyetini azaltıyor ve bu da oyun deneyimini kötü etkiliyor. F710'da 4 senelik kullanımım sonunda bile ölü bölge oluşmadı.
+ Tutuş: Kolun arka kısmında bulunan mat kaplama elde daha iyi kavranmasını sağlıyor.

Beğenmediğim yanları:

- Sert tuşlar: Özellikle hack and slash oyunlarda parmakları ağrıtabiliyor. Bumpers denilen lb (l1) ve rb (r1) tuşları çok ses yapıyor.
- Sinyal kopmaları: Cihazın alıcısı ile arasında obje bulunması durumunda sinyal kopmaları sıklıkla yaşanıyor. O yüzden direkt önünüzde bulunması gerekiyor.

GameSir T4 Pro.

Şu an $33 fiyat etiketi ve 13 liralık dolar kuruyla 430 liraya geliyor. Bunun üstüne bir de gümrük vergisi eklenecek (%20 oranında).

Beğendim yanları:

+ Fonksyonel: Bluetooth sayesinde telefonlara, Wireless alıcısı sayesinde PC'ye bağlanıyor. Ancak Nintendo Switch haricindeki oyun konsollarında kullanılmıyor.
+ Yumuşak tuşlar: F710 kadar sesli ve el yorucu değil.
+ Işık: Rbg ışıklandırmaya sahip. Bu ışıklandırma açılıp kapatılabiliyor.
+ Titreşim: Daha güçlü bir titreşime sahip ve bu titreşim seviyesi ayarlanabiliyor.

Beğenmediğim yanları:

- Hassasiyet: Lt (l2) ve RT (l2) tuşlarında %5-10 oranında ölü bölge var. Özellikle benim gibi simülasyon yarış oyunu oynayanları rahatsız edecek durumda. Bunun dışındaki oyun türlerinde kendini çok hissettirmez. Tuşların kendisi yumuşak olsa da yumuşak basmalarda basımı algılamıyor, sert/tam basmayı gerektiriyor.
- Joystick: Xbox'ın çapraz joystick konumlandırmasını dediğim gibi ben sevmiyorum ama subjektif bir konu.
- Joystick2: Daha iyi kavranması için eklendiği iddia edilen bu pürüzler benim parmağımı rahatsız ediyor.
- Kavrama: Tamamen aynı düzeyde plastiğe sahip bu kol el terlediği zaman elden kayıyor.
- Kullanım ömrü: Sahip olduğu batarya benim haftalık 15-20 saat kullanımımda 2 hafta dayanıyor ve ardından 1 saatlik şarj istiyor. Şarjı yokken kablo ile de bağlanıp kullanılabiliyor. Ancak sahip olduğu batarya er ya da geç ölecek ve kolun "kablosuz" olma özelliğini yitirecek. 10 senedir her PS4 kolunun başına gelen şey bu kola da gelecek.
- Garanti: Firma her ne kadar 6 aylık uluslarası garanti sözü versede kargo gönderim ücretini sizden istiyor. Bu da insanları caydırma özelliği taşıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20220105_162301.jpg
    IMG_20220105_162301.jpg
    384,4 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_20220105_162315.jpg
    IMG_20220105_162315.jpg
    185,2 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_20220105_162322.jpg
    IMG_20220105_162322.jpg
    190,6 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20220105_162327.jpg
    IMG_20220105_162327.jpg
    179 KB · Görüntüleme: 72
  • IMG_20220105_162334.jpg
    IMG_20220105_162334.jpg
    180,7 KB · Görüntüleme: 72
F710'da bağlantı kopukluğuyla ilgili sorunun basit bir çözümü var. Kutudan çıkan uzatma kablosuna bağlıyorsunuz adaptörü ve masanın üstüne koyuyorsunuz. Sonrasında birkaç metreye kadar sorunsuz çalışıyor. Bu da bir sorun kesinlikle ancak çözüm bu şekilde.

F710'da bağlantı kopukluğuyla ilgili sorunun basit bir çözümü var. Kutudan çıkan uzatma kablosuna bağlıyorsunuz adaptörü ve masanın üstüne koyuyorsunuz. Sonrasında birkaç metreye kadar sorunsuz çalışıyor. Bu da bir sorun kesinlikle ancak çözüm bu şekilde.
Hocam bu uzatma kablosunu insanlar bilmiyorlar ve sürekli F710'da bağlantı kopması sorunu var diyorlar. Bu uzatma kablosunu takınca 20 metre ileriden bağlantı kopması olmadan oyun oynanabiliyor test ettim.
Bilgisayara sadece kablo ve Wireless ile bağlanıyor, Bluetooth çalışmıyor.

Bence F710'dan tek iyi özelliği var o da Xbox Gamepadinin yapısına benzemesi. Bu da daha ergonomik olmasına neden oluyor, ele daha iyi oturuyor. Ancak F710'u da kullandıkça alışıyorsun.

@Margot Robbie @Akif

Kablo sinyali güçlendiriyor evet ancak çözüm değil. Sinyal alıcı ve kolum arasında 50 cm ya var ya yok ama yine de sinyal kopması yaşıyorum. 30Dk'da bir kez bile olsa oyun deneyimini kötü etkiliyor.
IMG_20220113_213634.jpg

Geri
Yukarı