Facebook dolandırıcılık çetesine dikkat edin!

heavemercy

Hectopat
Daha fazla  
Facebook üzerinde ekran görüntülerini ekleyeceğim hesaplar, ayrı ayrı ilanlardan farklı illerde farklı IBAN'lar ve sahte web sitesi sahibinden.com'u kopyalayarak ilanlar giriyorlar. Girilen bu ilanlarda RKS MT3 Pro motoru sattığını iddia ederek birçok kişiyi ve kişileri dolandırıyorlar. Maalesef bunlardan birisi de benim yakınım oldu. Sizlere tüm ekran görüntülerini iletiyorum ve herkesi, özellikle teknoloji dünyasını uyanık olması için uyarıyorum. Hepinize bol forumlar.

Aşağıda gördüğünüz linkte bir ilan var, site sahibindeni birebir olarak kopyalamış durumda.
Güvenli ödeme yaptığını söyleyerek hiç bilmeyen birini çok rahatlıkla dolandırıyorlar. Sistem şöyle işliyor. Siz güvenli ödeme için ilerliyorsunuz, ödeme kısmına geldiğinizde girili numaradan sizi sahibinden.com ekibindenmiş gibi arıyorlar. Aranılan konu sizin oradaki IBAN'ın Sahibinden'e ait olduğuna, oranın güvenlik sistemi için o IBAN'a ödeme yapmanız gerektiğine ikna ediyorlar. Siz ödemeyi yaptığınızda ödeme başarısız vs gibi bahaneler uydurup ortadan yok oluyorlar.

Kullandıkları ödeme hesapları muhtemelen başkasına ait ve kiralık. Biz savcılığa gerekli ifademizi ve delillerimizi video ile sunduk. Ahmet Özdemirkol ve Mehmet Akyol isimli 2 kişiye ulaştık. Bu iki hesap sahibinden birisi TEB kullanıyor, Mehmet Akyol ise Akbank. Bize hesap sahipleri iletişime geçerek zararınızı gidereceğiz dediler, devamında ise sabah olduğunda hiçbir şey olmamış gibi davrandılar.

Tüm kamu bu gibi olaylara dikkatli ve uyanık olmalı. Mersin Akdeniz ikametli bu insanlar resmen sistem kurmuş ve insanları dolandırıyorlar. Ekteki fotoğraflara dikkat çekmenizi istiyorum. İlgili numara ve profil fotoğraflarını kanıt olarak ekliyorum. Savcılığa verdik ve dosya soruşturma aşamasında. Herkes dikkatli olsun. Bu gibi olaylarda asla ve asla kimsenin IBAN'ına para gönderimi yapmayın.

Dosya Ekleri

• 00000.jpg
    00000.jpg
    238,2 KB · Görüntüleme: 57
  • photo_6_2023-11-19_17-41-22.jpg
    photo_6_2023-11-19_17-41-22.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 46
  • photo_2023-11-19_17-32-05 (2).jpg
    photo_2023-11-19_17-32-05 (2).jpg
    80,2 KB · Görüntüleme: 32
  • 66666.jpg
    66666.jpg
    230,9 KB · Görüntüleme: 29
  • 9999.jpg
    9999.jpg
    242,5 KB · Görüntüleme: 31
  • 8888.jpg
    8888.jpg
    155 KB · Görüntüleme: 35
  • 7777.jpg
    7777.jpg
    271,5 KB · Görüntüleme: 35
  • 5555.jpg
    5555.jpg
    94 KB · Görüntüleme: 40
  • 4444.jpg
    4444.jpg
    241,8 KB · Görüntüleme: 38
  • 3333.jpg
    3333.jpg
    93,7 KB · Görüntüleme: 33
  • 2222.jpg
    2222.jpg
    95,7 KB · Görüntüleme: 31
  • 1111.jpg
    1111.jpg
    153,3 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Bunlar genel de Facebook hesapları satın alıyorlar, ilk hesabı açan kişinin IP bilgisi bilgisayar konumu vesaire kayıtlı olduğundan Facebook'a devlet herhangi bir operasyon da ilk hesabı açanı içeri alacak o yüzden bu kadar rahat takılıyorlar. Siz siz olun ne kadar teklif ederlerse etsinler hesaplarınızı satmayın. İnternette görmüşsünüzdür Facebook hesapları satılır vesaire diye aman dikkat başınız felaket yanar ispatta edemezsiniz.

Bunlar genel de Facebook hesapları satın alıyorlar, ilk hesabı açan kişinin IP bilgisi bilgisayar konumu vesaire kayıtlı olduğundan Facebook'a devlet herhangi bir operasyon da ilk hesabı açanı içeri alacak o yüzden bu kadar rahat takılıyorlar. Siz siz olun ne kadar teklif ederlerse etsinler hesaplarınızı satmayın. İnternette görmüşsünüzdür Facebook hesapları satılır vesaire diye aman dikkat başınız felaket yanar ispatta edemezsiniz.

Hocam bu olaylarla ilgili bilgilerim var 1000'lerce Facebook hesabi alip satan insanlarla uzun süreler görüştüm. Papara hariç çoğu sosyal medya platformunda hesabi satmanın bir zararı yoktur. Yanı siz açtınız diye evinize polis gelmez. Hesaba giriş yapan çıkan her kişinin IP ve MAC adresi kaydedilir. Evet bu da çok kolay gizlenebilir çeşitli yöntemlerle fakat bu durumda olay sizin basinizi yakmadan daha ust birimlere tasinir. Yine de kimseyle hesaplarımızı paylaşmamakta fayda var :)

Hocam bu olaylarla ilgili bilgilerim var 1000'lerce Facebook hesabi alip satan insanlarla uzun süreler görüştüm. Papara hariç çoğu sosyal medya platformunda hesabi satmanın bir zararı yoktur. Yanı siz açtınız diye evinize polis gelmez. Hesaba giriş yapan çıkan her kişinin IP ve MAC adresi kaydedilir. Evet bu da çok kolay gizlenebilir çeşitli yöntemlerle fakat bu durumda olay sizin basinizi yakmadan daha ust birimlere tasinir. Yine de kimseyle hesaplarımızı paylaşmamakta fayda var :)

Anlattıklarına inanıp yoluna bu şekilde devam eden var ise Türkiye'nin de süper güç olduğuna inanır kusura bakma da. Facebook senin MAC adresini kayıtlamaz. HWID denilen sistem de anakart RAM ekran kartı işlemcin veya modem bilgilerini kayıtlar. Facebook da çerez denilen işlem üzerinden hesaplar satılıyor. Karşı tarafta eklenti üzerinden cerezini veriyorsun kişi tarayıcıya çerezi girdikten sonra sanki hesabın sahibi ilk açanmış gibi kullandırtıyor Facebook. Burada IP veya Mac ile alakalı bir durum yok eğer olsaydı çerez girildikten sonra Facebook hesapları kitlerdi kimlik onayına düşürürdü ;) ben sana örnek olarak sunayım bu işi yapan birisi olarak söylüyorum. Benim bütün sosyal medya platformların da 6000'şer adet profillerim mevcut Facebook Twitter YouTube Instagram Google vesaire firmalar hesap başına 15 TL ödeyerek yorum attırıyorlar. Bunu örnekleyebilriim de. Ancak geçenler de aynı şekilde böyle bir motor satışı yapacağını belirten kişilere hesap satışı yapmamı istediler. Ben de kötü düşünmedim kendilerine yardımcı oldum reklam açtılar BM üzerinden ve sonrasın da baktım ki milleti çarpmaya çalışacaklar. Direk hesabı geri aldım ancak kendilerine email veya şifre paylaşmadım çerez üzerinden giriş sağladılar. Sana biraz daha örnek olması için aşağıda ki resme bakarsan ne demeye çalıştığımı daha iyi anlarsın. İlk hesabı açanın HWID bilgisini kayıtlıyor Facebook ardından farklı birisi girmeye çalışırsa yeni sistemle Facebook hesabı kitliyor. Kimlik onayına düşürüyor ;) o yüzden çoğu forum sitelerin de çerezli Facebook hesabı satış ya da alış olarak ilan açarlar. Aşağıda ki WP konuşmasına bakarsan daha net

1700605432147.png

1700605677139.png

Geri
Yukarı