Facebook, kartımdan 2.50 Dolar çekti

Az önce Yapı Kredi'den harcama mesajı geldi ve harcamada Facebook tarafından 59000 Vietnam Dongu yazıyordu. Bankayı aradığımız zaman sıkıntı olmadı halledildi. Ancak benim anlamadığım bu kart bilgisi nasıl gitti çünkü güvenilir olan yerlere dahi kart verirken 2 kez düşünüyoruz. (Güvenilirden kastım Hepsiburada, N11 Yemeksepeti vb.) sizin bir fikriniz var mıdır?

59000 Vietnam dongu = 2.50 dolar

Merhaba,

Son zamanlarda benimde çalıştığım bankanın kartları deepweb platformunda paylaşılmaya ve dolandırıcılık maksadıyla kullanılmaya başlandı. Bu bankaların ve şahısların elinde olan bir şey değil malesef,ben bir kamu bankasında fraud biriminde çalışıyorum. Sahtekarlık önleme gibi düşünebilirsiniz,güncel bir konu. Ama bir sorun olmaz,siz yapmasanız bile bu işlemler non-secure yapıldığı için bankanız tekrardan bu tutarı kartınıza iade edicektir.

Az önce Yapı Kredi'den harcama mesajı geldi ve harcamada Facebook tarafından 59000 Vietnam Dongu yazıyordu. Bankayı aradığımız zaman sıkıntı olmadı halledildi. Ancak benim anlamadığım bu kart bilgisi nasıl gitti çünkü güvenilir olan yerlere dahi kart verirken 2 kez düşünüyoruz. (Güvenilirden kastım Hepsiburada, N11 Yemeksepeti vb.) sizin bir fikriniz var mıdır?

Dostum yanlışlıkla çekilmiş olabilir ama zaten senin bütün bilgilerin google da var zaten facebook youtube hepsi birbirine bağlı istediği gibi para çekebilirler ama dediğim gibi yasalar zaten bunu engelliyor.

Bu gibi siteler güvenilirdir fakat sanal kart ile alışveriş yapmanı tavsiye ederim. Sanal olduğu için çalınsa bile fiziksel kart ile bir bağlantısı yok. Başka bir bilgisayarda kart bilgilerinizi girmiş olabilir misiniz?

Kartı kopyalamış olabilirler. Sabah 10’da uyandığımda telefonuma baktım ve bankadan mesaj geldiğini gördüm. Mesaj sabah 6’da gelmiş. 39,90 TL’lik alışveriş bakiye olmadığı için tamamlanamamış. Otomatik talimatım da yoktu. Bankayı aradım, meğersem yurtdışından kopyalamışlar kartı, alışveriş yapmaya kalkmışlar. Allah’tan fakirim.

Hemen müşteri hizmetlerini ara kartını yenileyeceklerdir. Benimde başıma geldi.

Bir siteden alışveriş yaparken 3D Secure koruması olduğuna dikkat edin. SSL sertifikasını da kontrol edin. Sadece SSL sertifikasının olması yeterli değil. Sertifikayı veren şirketin de bilinirliği önemli. Eğer sertifikayı veren şirketler Comodo, Kaspersky veya VeriSign gibi bilindik şirketlerse güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı