Facebook şirketine ürün olmuyoruz, Signal’e geçiyoruz

Ortada koca bir veri yığını var ve insanlar bu yığına dahil olmak istemiyor işte, olay bu kadar basit.
Ben bu egoyu anlamıyorum işte, reklam dışında o kadar işe yarayacak veriler değil. Şimdi mi geldi herkesin aklına? Yıllardır yapılıyor.

İnsanların minimum düzeyde veri depolayan, açık kaynak kodlu uygulamaları tercih etmesine neden laf ettiğini anlayamadım. Ortada koca bir veri yığını var ve insanlar bu yığına dahil olmak istemiyor işte, olay bu kadar basit.
Aynen öyle. Ben neden daha az veri toplayan bir uygulamaya geçmeyeyim ki? Facebook bu konuda aç gözlü, hayvan gibi devasa veri çeken bir firma. Bu uygulama yerine diğerine geçmem en mantıklısı. Üzeri gıcık olduğum konu bizi ikinci sınıf insan yerine koymaları:
Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin vatandaşlarına böyle bir anlaşma sunulmamış. Yani sadece bizi kapsıyor gibi bir şey bu. Bence çok saçma.
Adamlar Avrupa Birliği ülkelerindeki vatandaşların bu anlaşmadan muaf olduğunu söylüyor. O zaman biz ikinci sınıf insan mıyız ki bu anlaşmada ürün olalım?
Yani bu konuda devletten ben bir adım bekliyorum. En hafifi Google gibi veri merkezi kurulmalı ülkemize ve veriler bu merkezden yönetilmeli. Bu en azından denetimleyebileceğimiz bir veri akışı demek. Bunun dışında aynı Avrupa Birliği gibi bizimde bu konuda kararlar almamız şart yoksa bunlar bize daha çok ikinci sınıf insan muamelesi yaparlar.
Ben bu egoyu anlamıyorum işte, reklam dışında o kadar işe yarayacak veriler değil. Şimdi mi geldi herkesin aklına? Yıllardır yapılıyor.
Tabii canım "ego" yapıyoruz değil mi? Yani şimdi benim eşim ile yaşadığım ilişkiyi bilen bir Facebook bana hemen bir kondom önersin. Sonra mesela benim arkadaşıma borçlu olduğumu yada ekonomik durumumun kötü olduğunu bilen Facebook bana kredi filan önersin. Yani bunlar tabii ki de "ego" sen de haklısın! @Ozan Güven hocam siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
İnsanların veri toplama olayını WhatsApp ile öğrenmiş olmasında bir gariplik ya da yanlışlık yok. Ego zaten yok. Ha biraz geç kalmış olabilirler mi? Belki. Ama yine de böyle bir şeyin varlığını öğrenmiş olmaları bile bir gelişmedir bence.

Kullanıcı verilerini toplama işi çıktığından beridir, bu veri gönderimlerini engellemenin yolları da bulunuyor. İnternette bu yolların anlatıldığı, gizlilik/anonimlik üzerine yüzlerce rehber var. Bunları okuyup uygulayacak vakti, cesareti ya da bilgisi olmayanlar da kullandıkları yazılımın alternatifini bulup ona geçiyor işte.

En önemli veriniz nedir?
Önüne sevdiğin partinin yaptığı kötü davranışlar, sevmediğin partinin yaptığı iyi davranışlar sürekli çıkar. Belki de o gördüklerinden çoğunu haklı bulursun ve farklı partiye oy verirsin. Bu da demek oluyor ki verdiğin oyu bile o verilerle istedikleri şekilde değiştirebilirler. Cambridge Analytica bunu denedi ve başarılı sonuç aldı. Kısaca artık en sevdiğin yemeği bile değiştirebilirler.

Önüne sevdiğin partinin yaptığı kötü davranışlar, sevmediğin partinin yaptığı iyi davranışlar süreli çıkar. Belki de o gördüklerinden çoğunu haklı bulursun ve farklı partoye oy verirsin. Bu da demek oluyor ki verdiğin oyu bile o verilerle istedikleri şekilde değiştirebilirler. Cambridge Analytica bunu denedi ve başarılı sonuç aldı. Kısaca artık en sevdiğin yemeği bile değiştirebilirler.
Bu verilerin amacı bu zaten benim bahsettiğim internet kullanırken bundan şikayet etmek saçma.

Önüne sevdiğin partinin yaptığı kötü davranışlar, sevmediğin partinin yaptığı iyi davranışlar süreli çıkar. Belki de o gördüklerinden çoğunu haklı bulursun ve farklı partoye oy verirsin. Bu da demek oluyor ki verdiğin oyu bile o verilerle istedikleri şekilde değiştirebilirler. Cambridge Analytica bunu denedi ve başarılı sonuç aldı. Kısaca artık en sevdiğin yemeği bile değiştirebilirler.
Sonunda açıklayıcı bir mesaj. İnsanlar bu olayı küçümsüyor ancak hiç de öyle değil.

Bu verilerin amacı bu zaten benim bahsettiğim internet kullanırken bundan şikayet etmek saçma.
Ben önüme ampül öven haberlerin çıkmasını istemiyorum. Gerekirse Whatsapp'ı da silerim, Telegramı da silerim, başkasını da silerim.

Akıl ve fikir diliyorum. Bankalardaki maaş hesaplarınızı da kapatmayı unutmayın. Tabii maaş alacak yaştaysanız :)
Maaş alacak yaşta olup böyle düşüneceğime, 3 yaşındaki bir bebek olarak kalmayı yeğlerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı