Facebook şirketine ürün olmuyoruz, Signal’e geçiyoruz

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0c/b8/d5/0cb8d5c14f83d10202859fd3feb78420.jpg&t=0&width=480&text=1

Whatsapp’ın dünya üzerinde 2 milyar kullanıcısı var ve tekelleşmesinin sonucunda birtakım sözleşmelerin yeniliyor. Bu yüzden Facebook şirketinin ürünleri olmaktan kaçınmalıyız. Yakınlarımızı, arkadaşlarımızı, ailemizde kim bu uygulamayı kullanıyorsa onları Signal’e geçirmeliyiz.

Not: ‘’Sen kimsin ki? Senin bilgilerini ne yapacaklar?’’ diyip konuyu baltalamaya çalışanlar lütfen konudan uzaklaşsınlar. Ben benim bilgilerimin önemli olduğunu savunmuyorum, özel mesajlarımın bir yapay zekâ kullanılarak bana reklam olarak gösterilmesini istemiyorum, ayrıca bu şirkete de ürün olmak istemiyorum. Mümkünse diğer ürünleri de siliyoruz. Instagram ve Facebook’u 1 aydır sildim ve kullanmıyorum. Tam anlamıyla güvenlik sağlamayacağını bilsem de güncel olarak ürün olmaktan vazgeçiyorum.

Neden Signal?​

Signal’i kullanmayı tercih etmemizin sebebi, Facebook’un kullanıcılarının gizliliğine uzun yıllardır saygı duymamasıdır. Facebook, Cambridge Analytica olayından telefon üreticileriyle kullanıcılar hakkındaki verileri paylaşma uygulamasına kadar veri toplama ve işleme konusunda korkunç bir geçmişe sahiptir.

AB yasalarına göre gizli kalması gereken WhatsApp kullanıcı verilerinin güvenilemeyeceği zaten kanıtlandı. 2017 yılında Avrupalı düzenleyiciler Whatsapp kullanıcılarının telefon numaralarını reklam amacıyla Facebook sosyal ağıyla paylaştığı için Facebook’a karşı harekete geçti.
(Kaynak: WhatsApp faces EU taskforce over sharing user data with Facebook)

Brian Acton, Whatsapp’ın kurucularından birisi ve Whatsapp’ı Facebook’a sattıktan sonra gizliliği büyük ölçüde eleştirip Twitter’da #deletefacebook etiketine destekte bulunmuştu.
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/19/6e/cb/196ecbee816a7868e63b9d3d43513743.jpeg&t=0&width=480&text=1

Signal açık kaynaklıdır

Signal’in tüm kaynak kodu, istemciler için bir GPLv3 lisansı ve sunucu için bir AGPLv3 lisansı altında herkesin inceleyip kullanması için yayınlanır. Bu, içinde neler olup bittiğini görebileceğiniz veya daha kullanışlı bir şekilde kodu inceleyen ve tam olarak ne aradıklarını bilen kişilerin uzmanlık bilgisine güvenebileceğiniz anlamına gelir.

Elon Musk’tan da ‘’Signal kullanın.’’ çağrısı geldi
Para ile reklam yapamayacak kadar derecede kişilerden de çağrı geliyor. Signal’i güvenlik uzmanları bile kullanıyor. Kullanım yorumlarını Signal Messenger: Speak Freely resmi sitesinden görebilirsiniz.

Neden Telegram değil de Signal?
Reklam geleceği için.

Ne yapacağız, Signal’e nasıl geçeceğiz? İletişimimizi oradan sağlayabilmek için yeterli sayıda kişi kullanmıyor.

Cok basit. 5 dakikalık bilgilendirme ile tanıdıklarınızı Signal’e geçirebilirsiniz. Anneniz, babanız ve tüm tanıdıklarınızı bu kadar az vakitte ikna edebilirsiniz. Reklam politikasını vs. iyice anlatabilirsiniz.

İşte Signal-iMessage-Whatsapp’ın topladığı bilgiler:
1610106694616.jpeg

Signal’e alışmak için ve fikir paylaşma amacıyla bir grup kurdum, herkes katılabilir: Signal Messenger Group

Son düzenleme:
Bu kadar yazıyı okusam da anlamam ama başlık yeter. Zaten bu büyük şirketlerin her yerde eli var diye sosyal medyalarımı kapattım. Şimdi WhatsApp'a da el atıyorsa ondan da çıkıyoruz. Telegram veya tanıdık çok geçeriz birilerine.

Saçma. İnstagram, Facebook, Whatsapp, Messenger uygulamalarını kaldırmanız lazım, hesaplarınızı silmeniz lazım; silseniz bile genede geçmiş verileriniz saklanacak.
Tek sorun Facebook da değil, her uygulama bu verileri depolar; internet ortamında verilerinizi saklamaya çalışmak saçma.

Saçma. İnstagram, Facebook, Whatsapp, Messenger uygulamalarını kaldırmanız lazım, hesaplarınızı silmeniz lazım; silseniz bile genede geçmiş verileriniz saklanacak.
Tek sorun Facebook da değil, her uygulama bu verileri depolar; internet ortamında verilerinizi saklamaya çalışmak saçma.
Sıkıntı depolamalarında değil. Hepimiz biliyoruz bunlar elbette bir yerde tutuluyor ama artık 3. taraf kişiler ile paylaşılacak. Bildiğin sosyal medya gibi oldu ve gizliliği kalmadı.

En önemli veriniz nedir?
Yazının başında yazdığım notu okumadıysanız buraya da bırakıyorum:
‘’Not: ‘’Sen kimsin ki? Senin bilgilerini ne yapacaklar?’’ diyip konuyu baltalamaya çalışanlar lütfen konudan uzaklaşsınlar. Ben benim bilgilerimin önemli olduğunu savunmuyorum, özel mesajlarımın bir yapay zekâ kullanılarak bana reklam olarak gösterilmesini istemiyorum, ayrıca bu şirkete de ürün olmak istemiyorum. Mümkünse diğer ürünleri de siliyoruz. Instagram ve Facebook’u 1 aydır sildim ve kullanmıyorum. Tam anlamıyla güvenlik sağlamayacağını bilsem de güncel olarak ürün olmaktan vazgeçiyorum.’’

Yeni konular

Geri
Yukarı