Facebook şirketine ürün olmuyoruz, Signal’e geçiyoruz

Bu kafayla sana kimse maaş vermez zaten :)
Haklısınız. Şu anki sistem verilerimi niye çalıyorlar diye sorgulayanı değil, verileri çalanların kölelerini koruyor. Ancak siz de unutmayın ki gelecekte sistemleri sorgulayarak değiştirecek olanlar da biziz.

Haklısınız. Şu anki sistem verilerimi niye çalıyorlar diye sorgulayanı değil, verileri çalanların kölelerini koruyor. Ancak siz de unutmayın ki gelecekte sistemleri sorgulayarak değiştirecek olanlar da biziz.

Hiçbir şeyi değiştiremezsin. Şu anki tüm dünya devletlerinin geçmişine bak. Dünya önceden neydi ki şu an ne bekliyorsun? Hatta daha ileri gidiyorum. Tüm dünyanın tarihine bak. Bunu sana uzun uzun anlatamayacağım. İyi niyetinle umut dolu hayat diliyorum sana.

Sözleşmeyi okumadım çok mu önemli şeyler yazıyor
Örnek olsun diye:
Tabii canım "ego" yapıyoruz değil mi? Yani şimdi benim eşim ile yaşadığım ilişkiyi bilen bir Facebook bana hemen bir kondom önersin. Sonra mesela benim arkadaşıma borçlu olduğumu yada ekonomik durumumun kötü olduğunu bilen Facebook bana kredi filan önersin.
Bu verdiğim örnek daha başlangıç.

Bu verilerin amacı bu zaten benim bahsettiğim internet kullanırken bundan şikayet etmek saçma.

Bizim milletin sorunu da bu işte bir şeyi bir kere savundu mu sanki ölene kadar bu fikrinde sabit kalması gerekiyormuş gibi devam eder. Alleme-i cihan olsan düşüncelerin saçma gelir.

Bizim milletin sorunu da bu işte bir şeyi bir kere savundu mu sanki ölene kadar bu fikrinde sabit kalması gerekiyormuş gibi devam eder. Alleme-i cihan olsan düşüncelerin saçma gelir.
Hocam yazdığın doğru, herkes sürü psikolojisinde de bu kadar edebiyata gerek var mıydı :p.

Normalde de zaten oluyordu her şeye girerken buna izin ver şuna izin ver diyorduk ki? Fazla bilgim yok genede ama zaten yapılan bir şeydi ve bunu size yaptıklarını itiraf edince mi ayaklanıyorsunuz? Sizce de biraz geç değil mi bunun için?

Ben de şey diyenleri anlamıyorum;

“FBI ajanı mısın sen neyi saklıyorsun?”

“Bak Whatsapp topluyorsa X şirketi de topluyor?”

Sanane kardeşim, senin verilerin senin için önemsiz olabilir ama belki bazılarımız özel hayatına (verilerin gizliliği özel hayatın korunmasına girer) önem veriyor. Senin yaptığın önemli bir şey olmayabilir ama benim var. İllaki her türden uygulama veri topluyordur, ben de biliyorum tamamen gizli olmam için tuşlu telefon kullanmam gerektiğini. Ama en azından daha az veri toplayan bir uygulamaya geçebilirim. Çok zor değil birkaç kişiye mesaj atıp iki tıkla yeni uygulamaya geçmek.

İnternetten beleş web sitesi üzerinde kurulan kolay bir script buldum ve içini kontrol ettim. Beleş bir hostinge kurup yine beleş bir şekilde cloudflare'ye bağladım. Çok zekiyim.

Arkadaşlar, verilerin hüküm sürdüğü bir çağda yaşıyoruz. Siz sanıyor musunuz kullanacağınız diğer programlar verilenizi tutmayacak? Mümkün değil. Verilerimizi paylaşacağız, paylaşıyoruz da. Ben şu yazıları yazarken bile paylaşıyorum mesela.

Instagram'da bir hikaye atıyorsunuz, verinizi paylaştınız.
Twitter'da tweet atıyorsunuz, verinizi paylaştınız.
Google Maps'te Şırdancı Mehmet Usta'nın yerine yol tarifi istediniz, verinizi paylaştınız.
OneDrive'a düğün fotoğrafınızı yedeklediniz, verinizi paylaştınız.

Burada korkulacak bir şey yok, bu bir gerçek. Herkes verisinin depolandığını ve gelecekte lehine veya aleyhine kullanılacağının bilincinde olursa hiçbir sorun olmaz. Dataizmi araştırmanızı önerebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı