Facebook'da reklamları engellemek

Osman Elitok

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Bilindiği gibi Facebook reklam engelleme eklentilerine savaş açtı ve bu eklentileri atlayacağını bildirdi.

Eklentilerin çoğu, hatta benim test ettiklerimin hiçbirisi de Facebook'da reklamları engelleyi başaramadı.

Gelen tüm reklamlara uBlock ile öge seçme modundan "engelle" derken filtrelerim alanında oluşan engelleme kodlarının hep aynı adreslemelerden oluştuğunu fark ettim.

Bunlar. Dadadas >.asdascas. Daasfcc. Acacacas. Acascascasc. Cascasc >.acacaacs. >... Diye devam eden kodlar. Açıklaması da sanırım X bölgesinde bulunanlar X zamanında yayınlanacaklar gibi gibi. Seçenekleri otomatik ayarlayan bir algoritma olsa gerek.

Gelelim çözüme;

Ben hem Edge de hem de Chrome de uBlock eklentisi kullandığın için yöntem tarifi de bu uygulama üzerinden olacak.

uBlock kontrol paneli filtrelerim alanına aşağıda verdiğim kodları ekleyip kaydederseniz reklamların engellendiğini fark edeceksiniz. İleri de bu kod dizeleri değişebilir ya da sizin bölgenize ülkenize göre farklılık gösterebilir ancak yukarıda tarif ettiğim yöntem ile aynı adresleme dizininde bulunan kodların yerine * işareti koyarak kendi filtrenizi oluşturabilirsiniz.

Kod:
! 2021 https://www.facebook.com

www.facebook.com###*
www.facebook.com##*.l9j0dhe7.buofh1pr.cbu4d94t.j83agx80 > .cxgpxx05 > div > div > .l9j0dhe7 > .sj5x9vvc.cxgpxx05
www.facebook.com##*.l9j0dhe7 > .aodizinl.e5nlhep0.d2edcug0.pfnyh3mw.cbu4d94t.j83agx80.du4w35lb.l9j0dhe7.rq0escxv
www.facebook.com##span > div > *.l9j0dhe7 > .sj5x9vvc.cxgpxx05
www.facebook.com##*.discj3wi.hv4rvrfc.ihqw7lf3.dati1w0a

İlk sıradaki kod, sponsorlu reklamları engelliyor. Diğerleri de kendi içindeki reklam var, beğenileri artır, öne çıkar gibi reklamları engelliyor.

Faydalı olmasını diliyorum, selamlar.

Edit: AdGuard Reklam Engelleyici'nin bu konuda gerçekten başarılı olduğunu fark ettim, tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı