Faiz artışı sonrası dolar

Merkez bankası 476 bazlık puan bir faiz yaptı. (Sayı tam doğru olmayabilir fakat o civarlarda.)

Cumhurbaşkanı erdoğan, faizlerde düşüş olmasını belirtmişti. Merkez bankası ise tam tersine bir artış yaptı, bu merkez bankası'nın bağımsızlaşma yolunda bir adımı sayılabilir. Merkez bankası'nın 476 baz puan faizi ardından dolar 7, 54 TL'yi gördü, ardından artış sergiledi ve 7, 60'lara kadar çıktı. Şu an ise anlık 7,57.

"tr.tradingview.com"' sitesine göre doların satılması tavsiye ediliyor, bu da demek oluyor ki herhangi bir artış beklenmiyor. ( Yatırım tavsiyesi değildir, yatırım tavsiyesini bir uzmandan almanızı tavsiye ederim."

Umuyoruz ki; dolar bu gidişatını devam ettirir, herhangi bir faize ihtiyaç duymadan istikrarlı bir şekilde düşüşünü devam ettirir.

S. S. S ( sıkça sorulan sorular );

1- Dolar düştü, neden piyasa fiyatları düşmüyor?

+ Dolar yüksek iken alınan mallar, bugün düşük fiyata satılırsa piyasa zarar eder. Piyasanın düşmesi için doların istikrarını koruması, piyasadaki ürünlerin bitmesi ve yeni dolar kuruyla satın alınması gerekir. Ancak böyle fiyatlar düşer.

2- Dolar tekrar yükselecek mi?

+ Ekonomistlerin ve yatırım sitelerinin çoğuna göre doların yükseleceği gözükmüyor, bist ise yeni rekorlar kırarak değerini yükseltiyor. Ayrıca ABD'den Biden'in yetkilisi Türkiye'ye herhangi bir ambargo yapmayacaklarını açıkladı.

3- Türk lirası değer kazanmıyor, dolar düşüyor doğru mudur?

+ Değildir, para birimlerinin çoğunda düşüş vardır. Bunun anlamı Türk lirası'nın rekor kırarak değerinin artmasıdır.

4- Eğer her şey çok güzel giderse, istikrar korunursa ve artış engellenirse, hayat ne zaman ucuzlaşır?

+ Hayal gibi bir şey fakat böyle bir şey olursa, birkaç seneye günbegün fiyatlarda ucuzlaşma hissedilir.

Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalıştım, sorularınız varsa yorumlarda tartışırız. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Ben bunun engellenemeyecek olan erken seçimden dolayı bir göz boyama olduğunu düşünüyorum sanki bütün kurumlar bağımsızmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Bir de faiz kısa süreli bir düşürme sağlayacak dolar fırlar kısa bir zaman sonra.

Geri
Yukarı