Faiz düşünce enflasyon düşecek mi?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Arkadaşlar merhaba.

Bilindiği üzere faiz düşünce dolar yükseliyor, enflasyon da düşecek deniliyor. Gerçekten düşer mi? Ve neden faiz düşünce, enflasyon düşüyor? Amacım siyaset yapmak değil, bilmediğimden soruyorum.

Hocam, sizce enflasyon düşüyor mu? Artıyor mu? Faizi düşürmek, üretirsen işe yarar. Dışarı bağımlıysan aynı şu an olduğumuz gibi, yere çakılırsın.
Madem üretim yapmıyoruz, o zaman neden önce fabrikalar kurmak, üretmek yerine faizi düşürüyoruz? Çok mantıksız?

Hayır düşmez. Aksine enflasyonu daha da körükler. Faizin enflasyonu azaltmak için azaltırsan, geçici süreliğine doping olur. Ama bir süre sonra aynı dopingde olduğu gibi daha kötü olur. En bariz örnek şimdiki ve geçen senedeki asgari ücret kıyaslaması olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda Özgür Demirtaş bariz açıklamış.

Ha bir de...
Yıl sonu FED ABD'de faiz puanını artırırsa dolar biraz da fırlar, benden söylemesi.

Madem üretim yapmıyoruz, o zaman neden önce fabrikalar kurmak, üretmek yerine faizi düşürüyoruz? Çok mantıksız?

Çünkü fabrikaları sattılar çiftçinin üzerine yük bindirdiler özellikle doğu bölgesi resmen çöle dönüşüyor ve önlemde yok çiftçi çok zor durumda.

Geri
Yukarı