Fan ayarları nasıl olmalı?

flitttermice

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Asus b460m-k
İşlemci
10400f
Arkadaşlar çok sesli çalışıyordu bilgisayarım bende durumdan sıkılıp BIOS fan ayarlarına girmek istedim. Chasis fan Q-fan Control ayarını PWM modeden DC mode çektim efsane bir gürültü düşmesi geldi öyle böyle değil şaşırdım anakarta bağlı fanlar 2 tane Phanteks ARGB fan bağlı ayrıyeten 3 tane Corsair SP120 bağlı. DC mode nedir PWM mode nedir bilmiyorum açıkçası. Benim tek istediğim yük altında iken soğutması boşta iken en sesiz biçimde çalışması pek anlayamadım.
Başka bir sorum chasis fan Q-fan Source nedir CPU bende motherboard vb ne işe yarar?
Ayrıyeten MSI Gaming Center'den balanced AMD'den ise dengeli moda aldım ekran kartını, PC'yi de dengeliye aldım çünkü çok kafam şişiyordu. Dediğim gibi oyunda en iyi performans boşta ise en sesiz şekilde oynamak istiyorum.
Ayarlarımı atıyorum buraya nasıl olmalı?

IMG_3328.jpeg

IMG_3327.jpeg

IMG_3325.jpeg

Fanların 3 pinli ise DC, 4 pinli ise PWM de kullanmalısın. PWM fanlara akım otomatik gelir, fan kendi hızını kendi ayarlar. DC fanlarda böyle bir şey yok, bu yüzden anakart verdiği akımı azaltarak veya çoğaltarak fan hızını ayarlar. 3 pinli fanı PWM modda çalıştırırsan %100 hızda döner. Kasa fanlarını DC ya da Auto detect moda alıp ayarları şöyle yap ben bu şekilde kullanıyorum:

1711113817828.jpeg

Ayrıca fan ayarlarını qfan Control kısmından yap.

Fanların 3 pinli ise DC, 4 pinli ise PWM de kullanmalısın. PWM fanlara akım otomatik gelir, fan kendi hızını kendi ayarlar. DC fanlarda böyle bir şey yok, bu yüzden anakart verdiği akımı azaltarak veya çoğaltarak fan hızını ayarlar. 3 pinli fanı PWM modda çalıştırırsan %100 hızda döner. Kasa fanlarını DC ya da Auto detect moda alıp ayarları şöyle yap ben bu şekilde kullanıyorum:

Eki Görüntüle 2147374

Ayrıca fan ayarlarını qfan Control kısmından yap.

Hocam şöyle Corsair'ler 3 pin Phanteks'ler ise 4 pin ama aynı bağlantıdan bağladım ben direkt anakarta toplayıp hepsini Corsair'lerde 1 pin boşta gibi düşünün anakart çıkışları hepsinin aynı. Zaten dediğiniz gibi Corsair fanlar Full yükte çalışıyordu PWM'de Phanteks'lerde sıkıntı yoktu DC moda alınca sesizleşti. Dediğiniz ayarları DC moda alıp Q fandan deneyeceğim akşama ayrıyeten bir soru daha soracağım dediğiniz ayarları yaptıktan sonra chases fanı falan silent almama gerek var mı çünkü manuel anladığım kadarıyla CPU ayarı nasıl olmalı?
Chasis fan Q-fan Source nedir tam olarak ona da takıldım.

Direkt silent yap, yüke girince zaten yükseltiyor otomatik devirini. Başka bir şey ellemene gerek yok.

Dostum fanların 3'ü 3 pin olduğundan dolayı Full yükte çalışıyor PWM'de sillent falan işlemiyor ne yazık ki.

@flitttermice sessiz moda alırsan manuel moda alamazsın zaten :D alt kısımdan Manuel'i seç ve tüm fanlar için ayarları bu şekilde yap.

Ha bu arada fan Stop'u kesinlikle tikleme, aksi halde fanlar durdukdan sonra bir daha çalışmıyor.

@flitttermice sessiz moda alırsan manuel moda alamazsın zaten :D alt kısımdan Manuel'i seç ve tüm fanlar için ayarları bu şekilde yap.

Ha bu arada fan Stop'u kesinlikle tikleme, aksi halde fanlar durdukdan sonra bir daha çalışmıyor.

Hocam çalışıyor lakin fan stopta şöyle bir sorun var ne yazık ki fanlar benim en düşük %60 da çalışıyor ayarı düşürmeye çalıştığımda ise error veriyor anlamış değilim ASUS anakartlarda bu sorunu yaşayan çok kişi varmış yabancı kaynaklarda okudum. BIOS güncelleyeceğim birazdan düzelir umarım olayı tamamen kavradım ama sorun yok. Sağ olun yardımlarınız için.

Hocam çalışıyor lakin fan stopta şöyle bir sorun var ne yazık ki fanlar benim en düşük %60 da çalışıyor ayarı düşürmeye çalıştığımda ise error veriyor anlamış değilim ASUS anakartlarda bu sorunu yaşayan çok kişi varmış yabancı kaynaklarda okudum. BIOS güncelleyeceğim birazdan düzelir umarım olayı tamamen kavradım ama sorun yok. Sağ olun yardımlarınız için.
Bende %20 den düşürünce sorun yaşıyodum ondan fan stobu tikleme dedim, tiklemezsen sorun olmaz bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı