Fan Çoklayıcı Kablo Bağlantısı

AtakanD.

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Antalya
Anakartım ASUS Prime 350M-A ve anakartta 2 adet fan girişi bulunmakta. Birini işlemcinin fanı için kullanıyorum ve diğerini de tahliye fanı için kullanıyorum. Öndeki fanlara bağlantı yeri kalmadığı için alttaki ürünü satın aldım.

Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)

Ve 2 adet 140mm'lik fan aldım.

Aerocool "Death Silence" 14cm Siyah Sessiz Kasa Fanı (AE-CFDS140BK) - Kasa Fanı - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Kasam:
Carbide Series® 300R Windowed Compact PC Gaming Case

Soruma gelecek olursak. Aldığım çoklayıcı ile hem tahliye hem de bu 2 fanı nasıl bağlamalıyım. Yazana göre pin girişini anakarta, molex girişini güç kaynağına bağlamam gerekiyormuş ama emin olamadım. Çünkü bir tane güç girişinden yeterli güç çekilebilir mi 3 adet fan için? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu aldığınız çoklayıcı fanlara verdigi gücü tamamen PSU'dan alıyor. O yüzden anakart üzerinden güç kaybı yaşatmaz.

PWM bilgisini alırsınız ancak kontrol edemeyeceksiniz. Yani fanlarınız bu çoklayıcı ile sabit hızda çalışacaklar. Ama fanlarınız 1.000 RPM olduğundan kontrol etmeye gerek yok. Yani zaten düşük bu bağlamda sessiz çalışacaklardır.

Çoklayıcıdan güç vermez zaten.

Bu aldığınız çoklayıcı fanlara verdigi gücü tamamen PSU'dan alıyor. O yüzden anakart üzerinden güç kaybı yaşatmaz.

PWM bilgisini alırsınız ancak kontrol edemeyeceksiniz. Yani fanlarınız bu çoklayıcı ile sabit hızda çalışacaklar. Ama fanlarınız 1.000 RPM olduğundan kontrol etmeye gerek yok. Yani zaten düşük bu bağlamda sessiz çalışacaklardır.
O bilgiyi almaları demek zaten otomatik çalışmaları demek değil mi? [Fan deviririn otomatik ayarlanmasını kastettim.] Ama onu da anakartımdaki 'CHU_FAN' bölümünden alması gerekiyor. O bölmeye takacağım kablo 4 pin çıkışa gidiyor ama fanlar 3 pin. PWM kablosunu takamamış oluyorum yani.

Son düzenleme:
Evet öyle ama aynı zamanda da fan divirlerini gözetlenebilir olması da demektir. Tabii fan çoklayıcının 4 pinli soketini anakart üzerindeki herhangi bir fan soketine bağlarsanız fan devirlerini izlersiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı