Fan hızı kontrolü

OrhanBaba

Hectopat
Ekran kartım MSI anakartım MSI işlemci soğutucum Corsair kasa Thermaltake Dragon Center üzerinden pump fanla oynadığım zaman en fazla 100 RPM artırabiliyorum ve de zaten ne olduğunu bilmiyorum, işlemci soğutucu fanıyla oynayabiliyorum. Etksi de hissediliyor. Sıcaklık olarak da ses olarak da kasanın fanlarını da ve de hatta ekran kartı fanlarını da kontrol etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Uygulaması var mı yoksa BIOS'tan mı yapmam lazım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    4,2 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartım MSI anakartım MSI işlemci soğutucum Corsair kasa Thermaltake Dragon Center üzerinden pump fanla oynadığım zaman en fazla 100 RPM artırabiliyorum ve de zaten ne olduğunu bilmiyorum, işlemci soğutucu fanıyla oynayabiliyorum. Etksi de hissediliyor. Sıcaklık olarak da ses olarak da kasanın fanlarını da ve de hatta ekran kartı fanlarını da kontrol etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Uygulaması var mı yoksa BIOS'tan mı yapmam lazım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
En sağlıklısı BIOS üzeridnen fan ayarı yapmandır.

Eki Görüntüle 768373
BIOS'ta Advanced Mod'a geçip hardware monitör bölümünden ayarlayabilirsin, ilk ayarlar garip geleblilir ama kolay kavrarsın.

Taamm deneyeceğğim şimdi teşekkürler.
Eki Görüntüle 768373
BIOS'ta Advanced Mod'a geçip hardware monitör bölümünden ayarlayabilirsin, ilk ayarlar garip geleblilir ama kolay kavrarsın.

Girdiğim zaman System fanları kısmında kasa fanları olması gerekiyor ama herhalde İtopya reyiz bağlamadığından dolayı gözükmüyor en kısa zamanda itopyaya gidip sorunumu anlatacağım zaten ekran kartında Coil Whine olduğundan gidecektim bunuda söylemiş olurum.

Son düzenleme:
Taamm deneyeceğğim şimdi teşekkürler.

Girdiğim zaman System fanları kısmında kasa fanları olması gerekiyor ama herhalde İtopya reyiz bağlamadığından dolayı gözükmüyor en kısa zamanda itopyaya gidip sorunumu anlatacağım zaten ekran kartında Coil Whine olduğundan gidecektim bunuda söylemiş olurum.
Sistem fanı senin egzoz fanın olur, kasanın önündeki fanları diyorsan onlar direkt olarak PSU'ya bağlanır, ordan tam güç aldığı için en yüksek kapasitede çalışır, doğru olanda o dur, ayrıca system fan ayarını en yükseğe alıp hava sirkülasyonunu yükseltin ama CPU Fan'ı smart modda kalsın, bu arada fanlara azıcık tırnağınızla durdurmayacak şekilde dokunursanız belki Coil Whine gidebilir, benim ekran kartındaki Coil Whine sorununu öyle çözdüm. :D

Sistem fanı senin egzoz fanın olur, kasanın önündeki fanları diyorsan onlar direkt olarak PSU'ya bağlanır, oradan tam güç aldığı için en yüksek kapasitede çalışır, doğru olanda o dur, ayrıca System fan ayarını en yükseğe alıp hava sirkülasyonunu yükseltin ama CPU Fan'ı Smart modda kalsın, bu arada fanlara azıcık tırnağınızla durdurmayacak şekilde dokunursanız belki Coil Whine gidebilir, benim ekran kartındaki Coil Whine sorununu öyle çözdüm. :D.

Anladım il başta kasa fanlarım anakarta bağlı olmadığından hiçbirini kontrol edemiyorum ama sanırım dediğiniz egzoz fanı Dragon Center'de pump fan olarak geçiyor o zaten fulde öndeki fanlarda fuldeymiş gibi gelmiyor ama öyle olabilir bir de ekran kartındaki coil vhine için tam olarak neresine dokunuyum ortasınamı fanlarınamıvede kapalıyken yapsamda olur mu?

Anladım il başta kasa fanlarım anakarta bağlı olmadığından hiçbirini kontrol edemiyorum ama sanırım dediğiniz egzoz fanı Dragon Center'de pump fan olarak geçiyor o zaten fulde öndeki fanlarda fuldeymiş gibi gelmiyor ama öyle olabilir bir de ekran kartındaki coil vhine için tam olarak neresine dokunuyum ortasınamı fanlarınamıvede kapalıyken yapsamda olur mu?
Vurmak değil azıcık durdurmayacak şekilde azıcık çekip bırakmanız lazım ben kenara yakın bir noktaya azıcık dokunmuştum geçmişti, biraz daha kenarlara doğur, biraz saçma bir yöntem ama bazen işe yarıyor.

Geri
Yukarı