Fan soket tamiri nasıl yapılır?

ismail42060

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Arkadaşlar MSI Z170A Gaming M5 anakartım var. Çalışırken fan soketini çıkartım, 1 pin yan takma sonucu bozuldu. Bu fan soket tamiri nasıl yapılır? Sigortası mı var, kondansatör mü? Değişecek parçayı öğrenirsem kendim tamir ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç var ama fan çalışmıyor durumu çok ilginç. Fanın soketi bozulmuş olabilir mi? O sokete ters bile taksanız bir şey olmaması lazım.
Hocam şimdi tekrar baktım 12v var hatta cpu fan 1 ve 2 de 12v chassis fanlarda 7,6v var. Eski güç kaynaklarının fanını deniyeyim dedim 2 pinli saglam sokette çalışıyor bozukta çalışmıyor.

Hocam şimdi tekrar baktım 12v var hatta cpu fan 1 ve 2 de 12v chassis fanlarda 7,6v var. Eski güç kaynaklarının fanını deniyeyim dedim 2 pinli saglam sokette çalışıyor bozukta çalışmıyor.
PWM, yani görseldeki en alttaki pini, sistem çalışırken üstteki pine kısa devre testi yapabilir misiinz?

Bozuk soket de hiçbir tepki yok sağlam soketi deniyince sistem kapalıyken deger veriyor ses yok sistemi açınca multimetre ekranı gidiyor.
Sistem açıkken oradan frekans geçiyor, frekansı ölçerken sapıtmıştır multimetre. Bir ihtimal BIOS ayarlarına da bakabilir misiniz? BIOS'dan kapatılmış olabilir o fan. PWM hızı %0'a ayarlıdır eğer kapatılmışsa.

Sistem açıkken oradan frekans geçiyor, frekansı ölçerken sapıtmıştır multimetre. Bir ihtimal BIOS ayarlarına da bakabilir misiniz? BIOS'dan kapatılmış olabilir o fan. PWM hızı %0'a ayarlıdır eğer kapatılmışsa.
Baktım şimdi öyle bir şey görünmüyor zaten bozulduğundan itibaren kaç kez bios güncelleme gördü kaç kez sıfırlandı smd parçalardan birinde sıkıntı var anakartın aynısından bir tane daha olsa teker teker ölçer bakarım da bununla aynı yapıya sahip anakart bulmam zor

Baktım şimdi öyle bir şey görünmüyor zaten bozulduğundan itibaren kaç kez bios güncelleme gördü kaç kez sıfırlandı smd parçalardan birinde sıkıntı var anakartın aynısından bir tane daha olsa teker teker ölçer bakarım da bununla aynı yapıya sahip anakart bulmam zor
Aradığınız parça bu, soketin çevresine bakınarak bulabilirsiniz belki.

1688498856434.png

Aradığınız parça bu, soketin çevresine bakınarak bulabilirsiniz belki.

Eki Görüntüle 1847935
Hocam teşekkür ederim soketin yankın kısımlarında 10 bacaklı tek bu var soketten uzak bir noktaya konumlandıracaklarını sanmıyorum müsait vakit de söküp bakayım omu diye oysa bunu bulmak da ayrı dert yurt dışından bir tane almak saçmalık hurda bir anakardan artık

Hocam teşekkür ederim soketin yankın kısımlarında 10 bacaklı tek bu var soketten uzak bir noktaya konumlandıracaklarını sanmıyorum müsait vakit de söküp bakayım omu diye oysa bunu bulmak da ayrı dert yurt dışından bir tane almak saçmalık hurda bir anakardan artık

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-07-04 at 7.45.38 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-04 at 7.45.38 PM.jpeg
    105,7 KB · Görüntüleme: 9

Yeni konular

Geri
Yukarı